...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

15 kreatywnych w nauce: Perowskity

Oto jeden z nagrodzonych projektów w zestawieniu 15 Kreatywnych w Nauce. W zestawieniu doceniliśmy te inicjatywy, które naszym zdaniem, mogą być dawane jako przykład skutecznej współpracy komercyjnej naukowców i przedsiębiorców oraz które realizują ideę transferu wiedzy i technologii do ogólnie rozumianego świata biznesu.

Wyjątkowość perowskitów nie polega na składzie lecz na specyficznym ułożeniu siatki krystalicznej. Choć materiały sklasyfikowane zostały w XVIII w., dopiero teraz, dzięki Oldze Malinkiewicz, wiemy jak w prosty i tani sposób wytwarzać elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Polska fizyk, podczas swojego pobytu na Universitat de València, opracowała metodę, dzięki której materiał perowskitowy można zastosować na dowolnym podłożu. Za to odkrycie Malinkiewicz otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Jak perowskity mogą zrewolucjonizować naszą codzienność? Przede wszystkim dzięki temu, że są bardzo elastyczne i lekkie, każdy będzie w stanie ich użyć. Jeżeli zastosujemy je np. na ekranie tabletu czy telefonu, sprawią one, że nasza bateria będzie regularnie doładowywana. Perowskity użyte na powierzchni namiotu mogą spowodować, że cały stanie się wielkim panelem fotowoltaicznym produkującym prąd. Obecnie założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa spółka Saule Tachnologies pracuje nad komercjalizacją projektu. Twórców projektu wyróżniamy za umiejętność przekucia projektu naukowego w biznes.

Osoba odpowiedzialna:

Olga Malinkiewicz

Instytucje:

Saule Technologies, Universitat de València

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF