...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy polski biznes jest gotowy na content marketing?

Content marketing ma szansę na dobre zmienić podejście firm do działań PRowych i marketingowych online. O ile międzynarodowy biznes tę ideę zaakceptował i wykorzystuje content marketing w komunikacji marek, tak reklamodawcy w Polsce zdają się jeszcze nie w pełni dostrzegać potencjał, który w nim drzemie. Dlaczego tak jest i jak przekuć ten stan rzeczy w sukces?

Które słowo zasługuje na miano światowego numeru jeden, najpopularniejszej frazy w online marketingu mijających miesięcy? Wystarczy zapytać kilku liderów branży, by dowiedzieć się, że to content rządzi na salonach. Co prawda minęły już ponad dwie dekady od momentu gdy Sumner Redstone wypowiedział słynne słowa „content is king” (a za nim powtórzył je Bill Gates), a w międzyczasie wiele technik marketingowych pojawiło się i odeszło w niepamięć, ale dopiero teraz z całą pewnością można powiedzieć, że content marketing doczekał się zasłużonego miejsca na piedestale. Reklamodawcy rozumieją już bowiem, że wysokiej jakości treści są prawdziwym kluczem do serc dzisiejszych użytkowników internetu i coraz częściej właśnie na content marketingu opierają strategie działań promocyjnych w sieci.

Powodów rosnącego znaczenia content marketingu jest wiele: spadek zainteresowania reklamą online, niestabilność SEO czy postępujące uodpornianie się internautów na czysto sprzedażowe treści, tak chętnie publikowane przecież przez firmy w social mediach. Wszystko to sprawia, że w internetowej dżungli, pełnej bezużytecznej wiedzy i handlowych obietnic, przetrwanie zagwarantować mogą tylko wartościowe, merytoryczne treści.

A jak jest z content marketingiem w Polsce?

Mimo że dla światowych marek content marketing nie jest już ciekawostką, a standardowym działaniem marketingowym, reklamodawcy w Polsce nadal podchodzą do tematu z dużym dystansem. Marki nadal nie inwestują wystarczająco dużo czasu i zasobów, by zapewnić jakość publikowanych w sieci treści. Potwierdzenie przynosi także analiza Jakuba Prószyńskiego, który opisując na swoim blogu najciekawsze kampanie content marketingowe w Polsce zauważa, że wszystkie zostały zrealizowane dla zagranicznych firm.

Głównym powodem braku oczekiwanego zainteresowania content marketingiem wśród polskich reklamodawców może być chociażby fakt, że aby podążać za globalnymi trendami, marki muszą zmienić sposób myślenia o PR i online marketingu. A to nie przychodzi łatwo.

Zadaniem content marketingu nie jest osiągnięcie szybkiego efektu, ale raczej sukcesywne działania zmierzające do budowy eksperckiego wizerunku firmy, której towarzyszy grono zaangażowanych fanów marki. By to osiągnąć, trzeba nie tylko myśleć długofalowo, ale także zainwestować czas i zasoby w pracę nad wysokiej jakości treściami, śledzić rynkowe trendy i stale dążyć do merytorycznej doskonałości. Trzeba wziąć pod uwagę także, że efekty działań content marketingowych zmierzyć nie łatwo, a w krótkiej perspektywie aktywności tego typu mogą przynosić mniejszy zwrot z inwestycji w porównaniu z agresywną sprzedażą czy reklamą. To z kolei trudne do zaakceptowania dla zarządzających firmami, którzy oczekują natychmiastowych rezultatów. Dlatego właśnie polscy blogerzy i wydawcy podążają za trendem, ale marki już nie koniecznie. Czego nam brakuje?

Blogi firmowe

Polskie firmy opanowały możliwości social media niemal do perfekcji – co możemy zaobserwować śledząc aktywność marek na Facebooku (oczywiście są też takie kanały komunikacji, jak Twitter czy Snapchat, których potencjał zdaje się być nadal nie w pełni wykorzystany). Warto pamiętać jednak, że w przypadku content marketingu, social media nie są głównym nośnikiem informacji, a przygotowywanie wartościowych treści i ich promocja wyłącznie przy ich użyciu to najprościej rzecz ujmując „contentowe” samobójstwo. Dlaczego? Wystarczy pomyśleć co stanie się z eksperckimi treściami, gdy wybrany kanał komunikacji przestanie istnieć albo Facebook zdecyduje, by zamknąć konto danej firmy?

Dlatego coraz więcej marek na świecie inwestuje we własne nośniki treści, a posiadanie dobrego bloga korporacyjnego staje się prawdziwym marketingowym „must have”u. Takie narzędzie nie tylko pomaga w pozycjonowaniu, zwiększa ruch na stronie, buduje ekspercki wizerunek, ale także pomaga stworzyć społeczność zaangażowanych fanów marki. Rzućmy choćby okiem na zagraniczne blogi korporacyjne poruszające zagadnienia z obszaru PR i marketingu (Hubspot, KissMetrics, Moz). W Polsce również obserwujemy rosnące zainteresowanie trendem, tyle że eksperckie blogi firmowe zyskują na popularności wśród agencji PR, a nie marek.

Influencer marketing

Influencers marketing to kolejny marketingowy trend 2015 roku. Coraz więcej firm zdaje sobie bowiem sprawę, że zaangażowanie blogera w tworzenie wartościowych treści na temat marki niejednokrotnie przynosi lepsze efekty niż inne działania wspierające jej promocję.

Dowodem rosnącej popularności influencer marketing jako strategii content marketingu są setki platform łączących interesy marek i blogerów, takie jak The Shelf lub Influenster.

W Polsce taka koncepcja działań budujących wizerunek marki daleka jest jednak od wdrożenia. Spójrzmy bowiem na wyniki badania zrealizowanego przez Stowarzyszenie Content Marketing Polska, w ramach którego zapytano przedstawicieli 73 marek o to, kogo widzieliby w roli partnera swoich działań content marketingowych. Co ciekawe, ale niezrozumiałe zarazem, wśród 9 odpowiedzi nie pojawili się ani blogerzy, ani liderzy opinii. Czy Polska nie zauważyła jednego z najgorętszych trendów 2015 roku?

Powodem nie jest jednak brak rozwiniętej blogosfery – uczestników SeeBloggers, czyli największej w Polsce konferencji blogerów, było w tym roku w ponad 600. Oznacza to, że ich opinie publikowane w formie recenzji i artykułów na blogach czy vlogach każdego dnia docierają do milionów Polaków. Dlaczego zatem marki nie wykorzystują w pełni takiej szansy na szerzenie pozytywnych informacji o firmach, produktach czy usługach? Problem zdaniem blogerów polega na podejściu samych marek, które rzadko widzą w blogerach partnerów do biznesowej rozmowy, a prowadzenie bloga traktują raczej jak formę relaksu, a nie zawodowe zajęcie.

Jak zostać „królem content’u”

Konkluzja płynąca z naszych rozważań jest taka – marki w Polsce nadal wykorzystują jedynie ułamek możliwości content marketingu, ale to dobra informacja dla tych, którzy są gotowi zaangażować swój czas i zasoby w przygotowanie oraz promocję wartościowych treści. Na rynku jest wiele rozwiązań, które pomogą poczynić pierwsze kroki w content marketingu:

BuzzSumo:

każda strategia rozpoczyna się od analizy, a dzięki BuzzSumo można z łatwością sprawdzić, jakie artykuły cieszą się w sieci największą popularnością, śledzić najnowsze trendy i weryfikować, jak treści przygotowywane przez markę wypadają na tle konkurencji.
Outbrain: to kolejne narzędzie ułatwiające start z content marketingiem, które zwiększa ruch na stronie marki za pomocą systemu rekomendacji powiązanych artykułów.

Sniply:

rozwiązanie pozwala znaleźć w sieci artykuły związane z daną dziedziną i dodać do nich linki do danej strony.

Boost The News:

to narzędzie opracowane w Polsce, którego celem jest wzmacnianie obecności marki online za pomocą tekstów publikowanych przez blogerów i wydawców. Jak to działa? Załóżmy, że w sieci został opublikowany bardzo ciekawy i wartościowy merytorycznie materiał, który jest wizerunkowym sukcesem marki, a ta chce, by jak najwięcej osób dowiedziało się o artykule. Boost the News umożliwia przeprowadzenie kampanii reklamowej wybranej publikacji, a w efekcie zwiększenie liczby osób, które zapoznały się z jej treścią.

Brak konkurencji sprawia, że o sukces w eksperckim pozycjonowaniu marki za pomocą content marketingu znacznie łatwiej. Stosując odpowiednie narzędzia i zasady, można dotrzeć do milionów polskich internautów. Oby polski biznes tej rewolucji nie przespał.

::

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O CYKLU SZKOLEŃ CONTENT MARKETING – POZNAJ, TWÓRZ, ANALIZUJ, SPRZEDAWAJ

::

fot. Fotolia/cacaroot

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF