...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

25 miejsc i wydarzeń w Polsce

Staropolskie przysłowie mówi: „Gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik – najlepsze rzeczy w Polsce”. Poniższe zestawienie prezentuje 25 miejsc i wydarzeń o największym, naszym zdaniem, potencjale do budowania silnej marki Polski. Oto prezentujemy trzecią, ostatnią już odsłonę zestawienia 75. marek tworzących wizerunek Polski nowoczesnej, kreatywnej i silnej ekonomicznie.

Audioriver

Audioriver

Audioriver to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników muzyki elektronicznej, podczas którego prezentowane są takie jej odmiany, jak techno i house, drum’n bass, dubstep czy electro. Po raz pierwszy miał miejsce w 2006 roku, a dzięki skutecznym działaniom marketingowym oraz współpracy z prezydentem miasta Płocka szybko uplasował się na czwartej pozycji wśród największych, biletowanych festiwali w Polsce. Podczas tegorocznej edycji na nadwiślańskiej plaży bawiło się ponad 25 tys. fanów alternatywnej elektroniki. W ramach festiwalu podejmowanych jest szereg pobocznych inicjatyw, jak chociażby Audioriver Fashion Day, kino festiwalowe i targi muzyczne. Co więcej, wiosną odbywa się Konferencja Muzyczna Audioriver, która w ciągu czterech lat odwiedziła Warszawę, Poznań, Wrocław i Kraków. W Płocku odbywają się występy cenionych zagranicznych i krajowych artystów, zapewniające znakomitą promocję zarówno festiwalowi, jak i samemu miastu.

::

Camerimage

Camerimage

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych organizowany jest już od ponad dwóch dekad. Siedem pierwszych edycji miało miejsce w Toruniu, następnie wydarzenie zostało przeniesione do Łodzi. Od czterech lat gospodarzem Camerimage jest zaś Bydgoszcz. Zamysłem twórcy i dyrektora festiwalu, Marka Żydowicza, było zwrócenie uwagi na znaczenie pracy operatorów filmowych w tworzeniu wizualnej strony filmu. Złota, srebrna i brązowa żaba przyznawane laureatom głównego konkursu są wyrazem uznania dla najwybitniejszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych. Ponadto, festiwal nazywany międzynarodowym świętem kina jest doskonałą platformą dla dyskusji na temat szeroko pojętej sztuki filmowej. Camerimage przyciąga uznanych na świecie operatorów, reżyserów i aktorów. Wystawy, koncerty, seminaria i warsztaty organizowane wokół festiwalu są także okazją do zgłębianie wiedzy dla studentów szkół filmowych i debiutujących twórców.

::

Jasna Góra

Jasna Góra

Klasztor zakonu paulinów na Jasnej Górze to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jest symbolem Kościoła rzymskokatolickiego i celem pielgrzymowania wiernych z całego świata, co sprawia, że ów obiekt pełni rolę jednej z wizytówek naszego kraju – nie tylko religijną. W częstochowskim klasztorze znajduje się wiele dzieł sztuki sakralnej, a przede wszystkim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zwany Czarną Madonną. Otoczony jest szczególnym kultem religijnym, ponieważ, jak głosi legenda, powstał na fragmencie stołu, z którego spożywała Święta Rodzina. Jasna Góra jest także miejscem pielgrzymek papieskich. Sześciokrotnie odwiedził ją papież Jan Paweł II, a w 2006 roku jego następca papież Benedykt XVI.

::

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka”

To jeden z najcenniejszych, polskich zabytków kultury. Co roku odwiedza ją ponad milion turystów z całego świata. Miejsce z 700-letnią historią tętni życiem. Prócz wędrówki po zjawiskowych solnych podziemiach oferuje bogaty repertuar wydarzeń kulturalnych. Wnętrze Kopalni jest doskonałą scenerią dla koncertów, spektakli teatralnych i wystaw. O tym, że Wieliczka to silna polska marka, najlepiej świadczy przyznany jej Medal Europejski. Business Centre Club docenił w ten sposób jej przedsiębiorczość na rynkach międzynarodowych. Ponadto, od 1978 roku Kopalnia Soli „Wieliczka” widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 1994 ma status pomnika historii Polski. W przeprowadzonym kilka lat temu przez „Rzeczpospolitą” plebiscycie, otrzymała największą liczbę głosów, zyskała tym samym miano jednego z siedmiu cudów Polski.

::

Kraków

Kraków

Dawna stolica Polski przyciąga nie tylko swoją bogatą historią sięgającą tysiąc lat wstecz, ale także niepowtarzalnym klimatem. Przechadzając się po wąskich uliczkach, można natknąć się na urokliwe kawiarenki, małe sklepy czy nowoczesne galerie. O dawnych dziejach miasta przypominają nam nazwy ulic czy cechowe szyldy rozmieszczone w całym Krakowie. Niekiedy nazywany jest on miastem kościołów – w samej metropolii znajduje się ich ponad 120. Najbardziej znanym jest Kościół Mariacki, to w nim Wit Stwosz umieścił swój słynny ołtarz. Prócz zabytków turyści mogą poznać także historię rozwoju technik takich,
jak gazownictwo, elektryfikacja, komunikacja, budowa mostów, a to dzięki Krakowskiemu Szlakowi Techniki. Dla ceniących sobie przyrodę Planty są obowiązkowym miejscem wypoczynku – powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto. W 2000 roku Kraków uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

::

Mazury

Mazury

Ten położony w północno-wschodniej części Polski region to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w naszym kraju. Kraina Wielkich Jezior została doceniona przez New7Wonders – fundację organizująca konkurs na Siedem Nowych Cudów Natury. Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28. najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z pięciu w Europie. Oprócz aktywnego wodnego wypoczynku – kajakarstwa, windsurfingu, wędkowania, nurkowania, żeglarstwa, kajakarstwa itd. – Mazury oferują turystom różne atrakcje kulturalne. Co roku na ich terenie organizowane są: Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie czy młodzieżowy Reggae Festiwal w Ostródzie. Okolice Wielkich Jezior to również wartościowe miejsce dla smakoszy kulinarnych. Miejscowi promują swoje lokalne zwyczaje i tradycyjną kuchnię.

::

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Wydarzenie potocznie zwane Konkursem Chopinowskim odbywa się co pięć lat w Warszawie. Jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych o bogatej tradycji. Jego inicjatorem był prof. Jerzy Żurawlew, wybitny polski pianista i kompozytor. Jego początki sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Prestiżowy konkurs odbywa się w Filharmonii Narodowej, z jedynym ustępstwem w 1949 roku, kiedy to z powodu powojennych zniszczeń miał miejsce w ocalałej sali budynku „Roma”. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z nielicznych monograficznych konkursów pianistycznych na świecie. Jest wydarzeniem etapowym, a z uwagi na rosnącą liczbą uczestników może trwać nawet kilkanaście dni. W jury zasiadają najwybitniejsi muzycy i pianiści z kraju i zagranicy. Zdobycie nagrody w cieszącym się międzynarodowym rozgłosem konkursie otwiera uczestnikom drzwi do najsłynniejszych sal koncertowych.

::

Morskie Oko

Morskie Oko

Turyści tłumnie odwiedzający Zakopane i okolice za obowiązkowy kierunek podróży obierają położoną w Tatrach Dolinę Rybiego Potoku. Tam też znajduje się największe jezioro tatrzańskie – Morskie Oko, dawniej nazywane Rybim Stawem. Swoją ogromna popularność zawdzięcza przede wszystkim malowniczemu położeniu i widokom rozciągającym się na Tatry Wysokie. Nad Morskim Okiem znajduje się schronisko górskie, skąd ruszyć można w dalszą drogę okolicznymi szlakami. Wśród odwiedzających te tereny turystów dużą grupę stanowią szukający inspiracji artyści. Piękno Morskiego Oka dostrzegają i doceniają nie tylko Polacy. Amerykański dziennik „Wall Street Journal” uznał je za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Polskie jezioro znalazło się w zestawieniu obok Nakuru w Kenii, Powell w USA czy Jeziora Czterech Kantonów w Szwajcarii.

::

Off Plus Camera

Off Plus Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera to coroczne święto światowego kina. Jest częścią krakowskiego projektu 6 zmysłów, który skupia różnego rodzaju inicjatywy artystyczne. Wydarzenie wyróżnia unikalna atmosfera, która w dużej mierze jest zasługą klimatycznych kin studyjnych, w których odbywa się znakomita większość projekcji. Głównym założeniem festiwalu jest przybliżenie uczestnikom świata niezależnych produkcji filmowych oraz promocja młodych twórców. Międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i filmoznawców wybiera zwycięzcę konkursu głównego „Wytyczanie drogi”. Laureat otrzymuje 100 tys. dol. dofinansowania do swojej kolejnej produkcji. Na prestiż festiwalu składa się także współpraca organizatorów ze światowego formatu ekspertami, tworzącymi takie wydarzenia, jak Sundance Festiwal czy CineVegas Festival. Off Plus Camera to także wykłady, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i wydarzenia muzyczne.

::

Open’er Festival

Open’er Festival

Organizowany od 2002 roku festiwal w ciągu kilku lat zyskał międzynarodowy rozgłos. Początkowo trwająca zaledwie jeden dzień impreza, przez lata urosła do rangi czterodniowego święta muzyki. Założeniem organizatorów była promocja w Polsce muzyki i sztuki na światowym poziomie. Nie sposób odmówić im osiągnięcia celu. Trwający od ponad dekady festiwal ściąga do Gdyni kilkudziesięciotysięczną publiczność (ponad 80 tys. uczestników). Lotnisko Babie Doły gościło m.in. takich wykonawców, jak Snoop Dog, Prince, Coldplay, Pearl Jam, Sex Pistols, Kings Of Leon, Arctic Monkeys, M.I.A, Jay Z czy Erykah Badu. Open’er Festival zapewnia pełen przekrój muzyczny, a ponadto jest w Polsce pionierem festiwalowych rozwiązań. W 2009 roku znalazł się w zestawieniu 20. najlepszych europejskich festiwali magazynu „The Times”. W tym samym roku Open’er Festival został doceniony w plebiscycie „20latRP.PL – Pochwalmy się!”, jako wydarzenie, które w ostatnim dwudziestoleciu budowało pozytywny wizerunek polskich miast i regionów.

::

Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim, miasto z ponad 800-letnią tradycją, należy do najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce. Kojarzony jest jednak – niestety – przede wszystkim z obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, założonym przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Obóz pozostaje symbolem masowej zagłady, której ok. 90 proc. ofiar stanowili Żydzi. Obecnie na jego terenie znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które w 1979 roku zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Prócz bolesnej historii do Oświęcimia przyciąga również kultura. Od 2010 roku odbywa się tu festiwal muzyki rozrywkowej Life Festival Oświęcim. Znajduje się tu także jeden z największych w Europie fresków sufitowych autorstwa Witolda Kaczanowskiego, można go zobaczyć w Oświęcimskim Centrum Kultury.

::

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

 

Założona w 1948 roku Łódzka Szkoła Filmowa jest jedną z najstarszych i zarazem najbardziej prestiżowych szkół filmowych na świecie. Studenci mają tu możliwość pracy na tradycyjnej taśmie światłoczułej 35 mm, co wyróżnia uczelnie na tle innych szkół filmowych. Jak mówił Roman Polański, absolwent, reżyser i zdobywca wielu prestiżowych nagród: „Była to, jest i powinna być szkoła o głębokich ambicjach, pełna ludzi upartych”.

W łódzkiej filmówce studenci z kraju i zza granicy studiują na kierunkach: reżyseria filmowa, sztuka operatorska, film animowany i efekty specjalne, scenopisarstwo, montaż filmowy, aktorstwo, fotografia, produkcja filmowa i telewizyjna. Filmy wyprodukowane przez uczniów biorą udział w licznych festiwalach filmowych, m.in. Cannes, Sundance i zdobywają nagrody. W tym roku Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera zajęła drugie miejsce w rankingu magazynu “The Hollywood Reporter”, który od przeszło 80. lat opisuje świat filmu.

::

Poznań

Poznan

Poznań jest miastem pełnym energii, a to dzięki m.in. 130 tys. studentów, którzy zamieszkują to miasto. Zauważalne jest to szczególnie wieczorami, kiedy zapełniają puby i kluby. Nieodłącznym obrazem miasta są również liczne festiwale – międzynarodowa Malta Festival czy Dni Świętomarcińskie. Poznań to również zabytki od romanizmu, po secesję, a także liczne szlaki turystyczne: Szlak Romański, Szlak Piastowski i Trasa Kórnicka. Poznań jest jednym z miast, w którym historia płynnie łączy się z nowoczesnością – urokliwe kamieniczki mieszają się ze współczesnymi gmachami, a ruchliwe ulice potrafią zamienić się w zakątki na Starym Mieście. Ważnym miejscem jest Ostrów Tumski będący najstarszą częścią miasta i lokalizacją najstarszej katedry w Polsce.

::

Przystanek Woodstock

Przystanek Woodstock

Festiwal, za którego organizację odpowiada Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, odbył się po raz pierwszy w 1995 roku. Pomysł narodził się rok wcześniej, kiedy to po 25. latach odrodził się w Stanach Zjednoczonych kultowy Woodstock. Impreza organizowana obecnie w Kostrzynie nad Odrą jest z założenia całkowicie darmowa dla uczestników. Organizatorzy dziękują w ten sposób wolontariuszom zaangażowanym w pracę podczas corocznego Finału WOŚP. Pieniądze na organizację festiwalu pozyskiwane są od sponsorów. Dzięki nim Przystanek Woodstock gości co roku kilkadziesiąt zespołów z Polski i zagranicy. O ogromnej popularności festiwalu świadczy najlepiej kilkusettysięczna grupa uczestników. Ważną częścią Przystanku Woodstock jest Akademia Sztuk Przepięknych, stanowiąca platformę dyskusji na nurtujące woodstockowiczów tematy.

::

Puszcza Białowieska


fot. Adam Wajrak, copyright: Archiwum Białowieskiego Parku Narodowego

Wizytówką i znakiem rozpoznawczym Puszczy Białowieskiej jest żubr. W jej obszarze znaleziono ponad 12 tys. gatunków zwierząt, tysiące gatunków roślin, setki gatunków ptaków – szacuje się, że fauna w tym rejonie została rozpoznana w 50 proc. Tym, co cechuje puszczę, są jej relikty – dzięki podejściu leśników wiele miejsc Puszczy Białowieskiej zostało nietkniętych ludzką ręką, tym samym wykształcił się tu specyficzny i rzadko spotykany mikroklimat. Puszcza Białowieska jest największym w Europie obszarem leśnym. Zajmuje obszar 128 tys. ha, z czego 58 tys. znajduje się w Polsce (pozostałe obszary to teren Białorusi). 17 proc. powierzchni polskiej puszczy to Białowieski Park Narodowy. Puszcza Białowieska to ostatnia pozostałość lasu pierwotnego Niżu Środkowoeuropejskiego.

::

Solidarność

Solidarność logo

„Nie ma wolności bez Solidarności”. Ten przekaz popłynął niedawno w świat dzięki prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Barackowi Obamie, który zawarł go w swoim przemówieniu wygłoszonym na Placu Zamkowym w Warszawie w rocznicę wyborów 4 czerwca, a wcześniej dzięki takim postaciom, jak Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Skoro w tym roku obchodzimy 25 lat naszej wolności, to i w szczególnym zestawieniu przygotowanym na tę okazję nie może zabraknąć Solidarności.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to symbol wolności i demokracji w Europie i na świecie. Z czasem związek zawodowy przekształcił się w ruch społeczny, który wypłynął poza granice Polski. To nasza najbardziej rozpoznawalna marka i wartość sama w sobie. „Nie ma wolnej Polski bez Solidarności” – dlatego też znalazła w rankingu 25. najsilniejszych marek na 25 lat polskiej wolności.

::

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Istniejąca od 1817 roku jest najstarszą stadniną w Polsce, słynącą z hodowli koni czystej krwi arabskiej oraz angloarabskiej. Prócz urodziwych koni prawdziwą atrakcją jest XIX-wieczny zespół stajni, a pośród nich najstarsze – “Zegarowa” z 1894 oraz “Czołowa” z 1841 roku.

W Janowie Podlaskim odbywają się corocznie Pride Of Poland, Letnia i Jesienna Aukcja Koni Arabskich, Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich czy Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich. Dodatkowo w stadninie praktyki zawodowe odbywają uczniowie technikum hodowli koni, najlepsi zaś mają szansę prezentować swoje umiejętności na najważniejszych imprezach konnych w kraju. Obok Stadniny Koni w Janowie Podlaskim swoją siedzibę posiada Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

::

Toruń

Toruń

Toruń swój charakter zawdzięcza przede wszystkim gotyckim budowlom, kościołom i spichlerzom. Kojarzony z polskim astronomem, Mikołajem Kopernikiem, jest miejscem wyróżnionym przez UNESCO i wpisanym na jego Listę Światowego Dziedzictwa. Stałym punktem wycieczek jest toruńskie Planetarium i Orbitarium, dzięki którym znacznie można poszerzyć swoją wiedzę astronomiczną. Nadwiślańska panorama miasta została jednym z “Siedmiu Cudów Polski”, a Krzywa Wieża jest nieodłącznym obrazkiem Torunia.

Będąc w Toruniu, należy skosztować tamtejszych pierników, symbolu miasta. Aby dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, najlepiej odwiedzić w tym celu dwa miejsca: wystawę “Świat toruńskiego piernika” w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika. Miłośników muzyki klasycznej przyciągają tu festiwale – “Probaltica” czy “Toruń – Muzyka i Architektura”, czyli granie od renesansu aż po współczesność.

::

Tour de Pologne

Tour de Pologne

Tour de Pologne to wielkie święto kolarstwa z 86-letnią tradycją. Początki szosowego wyścigu kolarskiego wzorowanego na popularnym Tour de France przypadają na drugą połowę lat 20. ubiegłego wieku. Za organizację pierwszej edycji odpowiadało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta „Przegląd Sportowy”. Początkowo amatorski wyścig, został zawieszony na okres wojny i powrócił w 1947 roku. Ważnym momentem w historii Tour de Pologne był 1993 rok, kiedy to funkcję jego dyrektora objął pierwszy polski zawodowy kolarz oraz wicemistrz Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, Czesław Lang. Jego ciężka praca, a także duży wkład finansowy wpłynęły na wzrost prestiżu wydarzenia. Tour de Pologne zaczął przyciągać gwiazdy międzynarodowego kolarstwa i sukcesywnie awansował w hierarchii UCI, czyli Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Od 2011 roku polski wyścig może pochwalić się wpisem do kalendarza UCI World Tour, który skupia 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Popularność Tour de Pologne najlepiej obrazują liczby – ostatnia edycja była transmitowana na kanale Eurosport w 20. wersjach językowych, w 54. krajach. Ponad 2,5 mln kibiców podziwiało dokonania kolarzy. Wyścigowi towarzyszą poboczne wydarzenia, jak Nutella Mini Tour de Pologne oraz Tour de Pologne Amatorów.

::

Trójmiasto

Trójmiasto

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot, to trzy największe nadmorskie miasta. Tworzą spójną całość, jednak każde z nich czymś się różni i ma co innego do zaoferowania. Znakami rozpoznawczymi są przede wszystkim gdańska Fontanna Neptuna, sopockie molo czy gdyński klif. Warto jednak pamiętać, że oprócz zabytków w Trójmieście można odkryć coś więcej – Gdańsk jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarki morskiej z dużym potencjałem handlowym, Gdynia dynamicznie ewoluuje w sektorach przemysłu rybackiego oraz przedsiębiorstw powiązanych z funkcjonowaniem portu, zaś Sopot uznawany jest za najbardziej znany polski nadmorski kurort i takież miasto uzdrowiskowe.

Trójmiasto jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych, naukowych i przemysłowych w Polsce. Przyciąga niezliczone rzesze turystów i nawet podczas deszczowej pogody nie ma tu miejsca na nudę. Historyczny Gdańsk, nowoczesna Gdynia i turystyczny Sopot – a to wszystko nad Zatoką Gdańską.

::

Warszawa

 Warszawa

Warszawa jest miastem kontrastów. Historyczne budynki – ocalałe w niewielkim stopniu w związku ze zniszczeniami II wojny światowej, jak również pieczołowicie odbudowywane – sąsiadują z architekturą nowoczesną, a całość dopełniają liczbę parki i ogrody. Turystów przyciągają unikalna na skalę światową, odtworzona po wojnie, powstała z martwych Starówka wraz z Zamkiem Królewskim i placem Zamkowym, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy innowacyjne Centrum Nauki Kopernik, tudzież Stadion Narodowy. Warszawa jest pierwszym miastem na liście przyszłych studentów, a także inwestorów i założycieli małych biznesów w Polsce. Mimo że w tym mieście każdy dokądś goni, wieczorami zawsze znajdzie miejsce w kawiarni czy pubie na chwilę wytchnienia i regeneracji przed kolejnym dniem pełnym wyzwań.

Nie ulega wątpliwości, że Warszawa, choćby ze względu na fakt pełnienia funkcji miasta stołecznego, stanowi jedną z jaśniejszych wizytówek kraju nad Wisłą – co stanowi ogromny potencjał i równie duże zobowiązanie. Warto o tym pamiętać…

::

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja charytatywna, której najbardziej znaną działalnością jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywający się corocznie w największych miastach naszego kraju, a także poza jego granicami. Podczas Finału odbywają się koncerty muzyczne, aukcje, wydarzenia kulturalne i sportowe, z których całkowity dochód przeznaczany jest na ratowanie życia chorych osób, a w szczególności dzieci. Dodatkowo WOŚP prowadzi sześć ogólnopolskich programów medycznych, uczy Pierwszej Pomocy w szkołach podstawowych dzięki programowi “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzięki Fundacji do polskich szpitali trafił sprzęt medyczny za blisko 140 mln dol. W podziękowaniu za Finał Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje corocznie największy w Europie festiwal – Przystanek Woodstock.

::

Wrocław

Wrocław

Wrocław to nie tylko piękny rynek i zabytkowe kamienice. To też jeden z największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Miasto bogate w teatry, kina, muzea i galerie sztuki podejmuje się wielu ciekawych inicjatyw. Od 2006 roku jest gospodarzem festiwalu filmowego, noszącego obecnie nazwę T-Mobile Nowe Horyzonty. Lipcowe wydarzenie przyciąga co roku tysiące widzów.

Wyjątkowo pracowicie zapowiada się dla Wrocławia rok 2016. Wtedy to będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Inicjatywa podjęta przez Unię Europejską ma na celu pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Udział w projekcie to szansa dla miasta na wzmożony rozwój i skuteczną promocję na arenie międzynarodowej. To nie jedyny tytuł, jaki za dwa lata nosić będzie Wrocław. UNESCO doceniło złożony przez miasto program promocji czytelnictwa i przyznało mu tytuł Światowej Stolicy Książki. To pierwsze miasto w Polsce, które może pochwalić się tym wyróżnieniem. Również za dwa lata Wrocław zostanie gospodarzem Europejskiej Nagrody Filmowej, wydarzenia będącego odpowiednikiem amerykańskich Oscarów.

::

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Gotycki zamek warowny w Malborku to jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej. Został wzniesiony w latach 1274 – 1457 i przez lata funkcjonował jako siedziba Zakonu Krzyżackiego. W czasie wojny trzynastoletniej został przejęty przez króla Kazimierza Jagiellończyka i przez kolejne stulecia pełnił funkcję gospodarczą, polityczną i militarną. Wielokrotnie niszczony i rekonstruowany, dziś stanowi atrakcję turystyczną. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni ok. 21 ha. Zamek Krzyżacki w Malborku w 1994 roku został uznany za pomnik historii, a trzy lata później został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1961 roku gospodarzem zamku jest Muzeum Zamkowe w Malborku, które gości co roku ponad pół miliona turystów z całego świata.

::

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka

Określana mianem „Małego Morza”. Choć większość Zatoki Puckiej jest płytka, to dla windsurferów i kitesurferów jawi się jako prawdziwy raj na ziemi. Prócz nich Zatokę doceniają również żeglarze – porty jachtowe rozmieszczone są wzdłuż linii brzegowej, a największe znajdują się w Pucku, Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie. Na wodach Zatoki Puckiej odbywają się zawody żeglarskie i windsurfingowe klasy ogólnopolskiej, europejskiej czy światowej. Gdy zimą woda zamarza, powstaje największe w Polsce lodowisko, na którym można spróbować swoich sił w jeździe na łyżwach, żeglarstwie lodowym i kajcie na lodzie. „Małe morze” jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie akwenem polskiego wybrzeża, a na jego dnie znajdują się złoża soli potasowo-magnesowej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF