...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Twitter: Było ich czterech…

Zapewne dzisiaj mało kto pamięta, że założycieli Twittera, największego serwisu mikroblogowego na świecie i nowej gwiazdy nowojorskiej giełdy, było czterech. Najczęściej słyszy się o jednym z nich, Jacku Dorsey'u, lub o nim i jeszcze dwóch współzałożycielach - Evanie Williamsie i Bizie Stone'nie. Noah Glass, czwarty twórca, został zapomniany. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim przedsiębiorcom z tej czwórki, ponieważ każdy z nich na swój sposób odrobinę zmienił świat.

Legend związanych z powstaniem Twittera jest co najmniej tyle, ilu jest założycieli tego serwisu. Niektóre z nich mogą wydawać się sielankowe. Rzeczywistość była jedna zgoła odmienna. Prawdziwą historię powstania legendarnego już „ćwierkacza” przypomniał niedawno Nick Bilton, publicysta „New York Timesa”, w książce „Hatchnig Twitter: A True Story of Money, Power, Friendship, and Betrayal”. I tak właśnie powstawał ten serwis – w atmosferze naznaczonej przez pieniądze, rywalizację o przywództwo, wyboiste przyjaźnie i, być może przede wszystkim, zdradę. Twitter rodził się w bólach, a każdy z jego założycieli jest barwną postacią, która w swoim zawodowym życiu nie skupiała się wyłącznie na rozwoju mody na mikroblogi. I o tym jest ten tekst – jak założyciele Twittera zmieniają świat. Jeśli Drogi Czytelniku chcesz dowiedzieć się więcej o początkach „ćwierkacza” sięgnij po książkę Nicka Biltona. Wcześniej jednak, poznaj jej głównych bohaterów.

Biz

Jeden z nich to Christopher „Biz” Stone. Chłopak z przedmieść Bostonu, syn mechanika samochodowego, żartowniś od zawsze. Swoją przygodę z biznesem internetowym zaczął jeszcze pod koniec XX wieku, w okresie, który później zostanie nazwany bańką internetową. Od samego początku związał się z blogosferą – najpierw rozwijając platformę Xanga, a później przechodząc do Bloggera, który w momencie kiedy Biz do niego dołączał należał już do Google. W firmie Larry’ego Page’a i Sergey’a Brina wytrzymał dwa lata i w 2005 roku postanowił pomóc swojemu byłemu szefowi i przyjacielowi, Evanowi „Ev’owi” Willimasowi, rozwinąć serwis podcastowy Odeo. Odchodząc z Google zrezygnował z możliwości zarobienia kilku milionów dolarów. Ważniejsza od pieniędzy była zmiana otoczenia i współpraca z Ev’em.

To właśnie w trakcie pracy w Odeo wśród członków zespołu powstał pomysł, który później przekształcił się w Twittera. Biz Stone był jednym z pierwszych programistów piszących kod, dzięki któremu narodził się „ćwierkacz”. Kiedy Odeo umarło, a Twitter stał się osobną firmą Biz znalazł się na pokładzie jako współzałożyciel.

Biz i Ev to założyciele Twittera, którzy są ze sobą najbliżej. To jedyna przyjaźń, która nie została zerwana wraz z rozwojem serwisu. Dlatego też Stone oprócz możliwości zapisania sobie w życiorysie, że współzakładał Twittera może jeszcze dopisać sobie, iż jest współtwórcą, znów razem z Ev’em, Medium – platformy, na której publikowane są naprawdę długie i często wartościowe teksty.
Biz Stone odpowiada także za jeszcze jeden projekt internetowy, tym razem nie związany z którymkolwiek z założycieli Twittera. Dosłownie kilkanaście dni temu ruszyła Jelly – jedna z pierwszych platform wyszukiwania społecznościowego.

Ev

Założyciele Twittera są w tym tekście przedstawiani w kolejności alfabetycznej, ale tak naprawdę wszystko zaczęło się od Evana „Eva” Williamsa. To on stworzył Bloggera. To on zatrudnił w nim Noah’ę Glassa i Biza Stone’a. To on za pieniądze uzyskane na sprzedaży Bloggera do Google sfinansował powstanie Odeo, którego pomysłodawcą był Noah, i sprowadził do niego Jacka Dorsey’a. To on zadecydował o zamknięciu Odeo i wyodrębnieniu Twittera jako osobnej firmy. To Ev przez kilka dobrych lat samodzielnie finansował funkcjonowanie „ćwierkacza”. Bez jego pomysłów i pieniędzy nie byłoby tego wszystkiego.

Ev Williams wychował się na małej farmie w Nebrasce w rodzinie naznaczonej widmem rozwodu. Od zawsze czuł się osamotniony i robił sporo, żeby zdobyć przyjaciół. Z poczucia samotności zaczął blogować. Tak naprawdę to on wymyślił blogowanie. To Ev’woi świat zawdzięcza powstanie blogów, które zaczęto tak nazywać wraz z rozowjem platformy Blogger.

Williams skupia się w swojej działalności głównie na tym, żeby demokratyzować media. Dlatego też po odejściu z Google, której częścią Blogger się stał, zainwestował w Odeo – platformę dla podcasterów, którą wymyślił Noah Glass. Dlatego też, kiedy Odeo zostało zabite przez Apple, które ogłosiło, że sama tworzy usługę podcastową w ramach iTunes, postanowił zająć się Twitterem. A kiedy w wyniku przewrotu pałacowego został wysadzony z siodła szefa „ćwierkacza” postanowił stworzyć kolejną platformę medialną – Medium.
Jeśli należałoby uczciwie wskazać jednego ze współzałożycieli Twittera, który w największym stopniu zmienił branżę internetową to wybór może być tylko jeden – Ev. Natomiast jeśli w tym wyborze kierowałoby się wyłącznie „dobrą prasą” i medialnym zainteresowaniem to odpowiedź byłaby prawdopodobnie inna – Jack Dorsey.

Jack

Jack, zanim odbył pijacką dyskusję z Noah Glassem, której efektem był pomysł na serwis pozwalający poprzez SMS przekazać swoim znajomym, i nieznajomym, co się aktualnie robi i zanim napisał pierwsze linijki kodu, które dały początek Twitterowi przebojem wdarł się do Odeo. Napisał do Eva, że uważa, iż powinni razem pracować. Po kilku spotkaniach dostał pracę i stał się ważnym członkiem podcastowego zespołu.

Jack był pierwszym CEO Twittera. Tak postanowili współzałożyciele i pierwsi inwestorzy. Po kilku latach zweryfikowali jednak swoją ocenę umiejętności menedżerskich Dorsey’a i usunęli go ze stanowiska, lecz jednocześnie zapewnili mu miejsce w radzie nadzorczej i udziały w firmie. Jack stracił jednak prawo głosu w ważnych dla Twittera decyzjach. Nigdy nie pogodził się z tą decyzją i za taki obrót spraw winił Eva. Jack poczuł się zdradzony.

Po odejściu z funkcji CEO Twittera Jack Dorsey zaczął szukać dla siebie miejsca. Jedną z dróg, o której myślał już wcześniej było projektowanie ubrań. Jego kariera zawodowa potoczyła się jednak inaczej. Stał się szefem i współzałożycielem startupu, który zrewolucjonizował płatności mobilne. Ten startup to Square.

Dzięki temu, że został pierwszym CEO Twittera, Jack stał się gwiazdą technologicznego światka. Dzięki małemu kwadratowemu urządzeniu do dokonywania płatności z użyciem smartfona czy tabletu stał się miliarderem. Zainteresowanie mediów i powszechne przekonanie o tym, że jest przedsiębiorcą odnoszącym sukcesy sprawiły, że w 2011 roku odzyskał częściowo siłę sprawczą w Twitterze, którym od 2010 roku kieruje Dick Costolo. Stał się legendą, co sprawiło, że pod koniec 2013 roku został członkiem rady nadzorczej… Disneya.

Noah

Noah Glass to najbardziej tragiczna z postaci, które stworzyły Twittera. To on wymyślił tę nazwę. To on razem z Jackiem wpadł na pomysł stworzenia tego serwisu. To Noah wymyślił Odeo, z której zrodził się „ćwierkacz”. Z drugiej jednak strony był fatalnym przedsiębiorcą i łatwo wchodził w konflikty ze współpracownikami. Doprowadziło to do tego, że został wyrzucony z Odeo i nie było go na pokładzie kiedy Twitter stawał się osobną firmą.

Dlatego też został wymazany z mitu założycielskiego Twittera. Po wyrzuceniu z Odeo Noah się załamał i co prawda próbował swoich sił z innymi startupami, ale każdy z nich okazywał się porażką. Po kilku latach Noah wyprowadził się z San Francisco, żeby spróbować ułożyć sobie życie na nowo. Historia Glassa jak w soczewce pokazuje to w jaki sposób powstał Twitter i kim są jego założyciele – ambitni, genialni i bezwzględni przedsiębiorcy.

Tekst autorstwa: @pawelluty

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF