Mark Zuckerberg walczy o internet dla całego świata

Brief.pl / Aktualności

Założyciel i CEO Facebooka, ogłosił uruchomienie internet.org – globalnego partnerstwa, którego celem jest zapewnienie dostępu do internetu kolejnym 5 miliardom ludzi.

-

Cała działalność Facebooka opiera się na umożliwieniu ludziom na całym świecie kontaktu - powiedział Zuckerberg. W krajach rozwijających się istnieją ogromne bariery, aby połączyć ze sobą ludzi i tworzyć gospodarkę opartą na wiedzy. Internet.org to globalne partnerstwo, które będzie współpracowało aby przezwyciężyć te bariery, włączając w to zapewnienie dostępu do internetu tym, których w tej chwili na to nie stać.

Dzisiaj tylko 2,7 miliarda ludzi – trochę ponad jedna trzecia światowej populacji – ma dostęp do internetu. Liczba ta wzrasta w tempie poniżej 9 proc. rocznie, czyli dość wolno biorąc pod uwagę na jak wczesnym etapie rozwoju sieci jesteśmy.

Celem internet.org jest zapewnienie dostępu do internetu dwóm trzecim światowej populacji, która nie jest jeszcze połączona z siecią i stworzenie takich samych możliwości jakie dzisiaj ma jedna trzecia świata dla wszystkich mieszkańców planety.

Członkowie założyciele Internet.org – Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung – będą rozwijać wspólne projekty, dzielić się wiedzą, lecz także mobilizować przemysł i władze rządowe, aby umożliwić ogólnoświatowy dostęp do internetu. Firmy te mają wieloletnie doświadczenie w ścisłej współpracy z operatorami telefonii komórkowej. Spodziewamy się, że będą oni odgrywali istotną rolę w ramach inicjatywy, którą z biegiem czasu chcemy rozszerzyć o organizacje pozarządowe, naukowców i ekspertów. Na Internet.org ogromny wpływ miała inicjatywa całej branży - Open Compute Project, która z powodzeniem obniża koszty korzystania z chmury sprawiając, że sprzęt komputerowy jest bardziej innowacyjny i efektywny.

Aby osiągnąć swój cel jakim jest zapewnienie dostępu do sieci 2/3 ludności na świecie, która jeszcze go nie ma, inicjatywa skupi się na 3 największych wyzwaniach w krajach rozwijających się:

Zapewnienie przystępnego dostępu do internetu. Partnerzy będą współpracować w celu rozwoju technologii, które sprawią, że koszt mobilnej komunikacji będzie niższy i będzie ona dostępna dla ludzi na całym świecie. Możliwe projekty obejmują współpracę nad rozwojem tańszych, ale charakteryzujących się wysoką jakością smartfonów oraz tworzeniem partnerstw, których celem będzie umożliwienie szerszego dostępu do internetu w społecznościach, które do tej pory nie miały do niego dostępu. Operatorzy technologii mobilnej będą odgrywali kluczową role w tych mających znaczenie dla całego ekosystemu inicjatywach.

Wykorzystanie danych w bardziej efektywny sposób. Partnerzy zainwestują w narzędzia, które w znaczący sposób obniżą ilość danych wymaganych do korzystania z większości aplikacji i wykorzystywania internetu. Potencjalne projekty obejmują: rozwój narzędzi do kompresji danych, zwiększenie możliwości sieci w celu bardziej efektywnej obsługi danych, budowanie systemów magazynowania danych w sposób efektywny oraz tworzenia takich ram dla aplikacji, które zredukują ilość wykorzystanych danych.

Pomaganie firmom w dostępie do inicjatywy. Partnerzy będą wspierali rozwój zrównoważonych nowych modeli biznesowych oraz usług, które umożliwią ludziom dostęp do internetu. Obejmuje to: testowanie nowych modeli, które będą interesujące dla operatorów telefonii mobilnej, twórców urządzeń, deweloperów i innych interesariuszy tak, by umożliwić tańszy dostęp do internetu. Inne działania będą skoncentrowane na lokalizowaniu usług – pracy z dostawcami systemów operacyjnych oraz innymi partnerami w celu umożliwienia korzystania na urządzeniach z większej liczby języków.

 

Za pomocą redukcji kosztów i ilości danych wymaganych dla większości aplikacji oraz tworzenia nowych modeli biznesowych, internet.org chce umożliwić kolejnym 5 miliardom ludzi korzystanie z internetu.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?