Chocolissimo - 10.2016

Mark Zuckerberg walczy o internet dla całego świata

Brief.pl / Aktualności

Założyciel i CEO Facebooka, ogłosił uruchomienie internet.org – globalnego partnerstwa, którego celem jest zapewnienie dostępu do internetu kolejnym 5 miliardom ludzi.

-

Cała działalność Facebooka opiera się na umożliwieniu ludziom na całym świecie kontaktu - powiedział Zuckerberg. W krajach rozwijających się istnieją ogromne bariery, aby połączyć ze sobą ludzi i tworzyć gospodarkę opartą na wiedzy. Internet.org to globalne partnerstwo, które będzie współpracowało aby przezwyciężyć te bariery, włączając w to zapewnienie dostępu do internetu tym, których w tej chwili na to nie stać.

Dzisiaj tylko 2,7 miliarda ludzi – trochę ponad jedna trzecia światowej populacji – ma dostęp do internetu. Liczba ta wzrasta w tempie poniżej 9 proc. rocznie, czyli dość wolno biorąc pod uwagę na jak wczesnym etapie rozwoju sieci jesteśmy.

Celem internet.org jest zapewnienie dostępu do internetu dwóm trzecim światowej populacji, która nie jest jeszcze połączona z siecią i stworzenie takich samych możliwości jakie dzisiaj ma jedna trzecia świata dla wszystkich mieszkańców planety.

Członkowie założyciele Internet.org – Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung – będą rozwijać wspólne projekty, dzielić się wiedzą, lecz także mobilizować przemysł i władze rządowe, aby umożliwić ogólnoświatowy dostęp do internetu. Firmy te mają wieloletnie doświadczenie w ścisłej współpracy z operatorami telefonii komórkowej. Spodziewamy się, że będą oni odgrywali istotną rolę w ramach inicjatywy, którą z biegiem czasu chcemy rozszerzyć o organizacje pozarządowe, naukowców i ekspertów. Na Internet.org ogromny wpływ miała inicjatywa całej branży - Open Compute Project, która z powodzeniem obniża koszty korzystania z chmury sprawiając, że sprzęt komputerowy jest bardziej innowacyjny i efektywny.

Aby osiągnąć swój cel jakim jest zapewnienie dostępu do sieci 2/3 ludności na świecie, która jeszcze go nie ma, inicjatywa skupi się na 3 największych wyzwaniach w krajach rozwijających się:

Zapewnienie przystępnego dostępu do internetu. Partnerzy będą współpracować w celu rozwoju technologii, które sprawią, że koszt mobilnej komunikacji będzie niższy i będzie ona dostępna dla ludzi na całym świecie. Możliwe projekty obejmują współpracę nad rozwojem tańszych, ale charakteryzujących się wysoką jakością smartfonów oraz tworzeniem partnerstw, których celem będzie umożliwienie szerszego dostępu do internetu w społecznościach, które do tej pory nie miały do niego dostępu. Operatorzy technologii mobilnej będą odgrywali kluczową role w tych mających znaczenie dla całego ekosystemu inicjatywach.

Wykorzystanie danych w bardziej efektywny sposób. Partnerzy zainwestują w narzędzia, które w znaczący sposób obniżą ilość danych wymaganych do korzystania z większości aplikacji i wykorzystywania internetu. Potencjalne projekty obejmują: rozwój narzędzi do kompresji danych, zwiększenie możliwości sieci w celu bardziej efektywnej obsługi danych, budowanie systemów magazynowania danych w sposób efektywny oraz tworzenia takich ram dla aplikacji, które zredukują ilość wykorzystanych danych.

Pomaganie firmom w dostępie do inicjatywy. Partnerzy będą wspierali rozwój zrównoważonych nowych modeli biznesowych oraz usług, które umożliwią ludziom dostęp do internetu. Obejmuje to: testowanie nowych modeli, które będą interesujące dla operatorów telefonii mobilnej, twórców urządzeń, deweloperów i innych interesariuszy tak, by umożliwić tańszy dostęp do internetu. Inne działania będą skoncentrowane na lokalizowaniu usług – pracy z dostawcami systemów operacyjnych oraz innymi partnerami w celu umożliwienia korzystania na urządzeniach z większej liczby języków.

 

Za pomocą redukcji kosztów i ilości danych wymaganych dla większości aplikacji oraz tworzenia nowych modeli biznesowych, internet.org chce umożliwić kolejnym 5 miliardom ludzi korzystanie z internetu.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.