Getresponse 10.2016_2

Trending Topics - nowa funkcja na Facebooku

Trending Topics - nowa funkcja na Facebooku

Brief.pl / Technologie

Niektóre zmiany na Facebooku są w oczywisty sposób korzystne dla marketerów. Inne mniej, ale kreują możliwości, których wcześniej nie było. Jedna z najciekawszych funkcji, która obecnie znajduje się w fazie otwartych testów to tzw. Trending Topics.

-

Niewielka grupa amerykańskich użytkowników mobilnej wersji serwisu Facebooka może już z niej korzystćc. Złośliwi nie bez racji mówią w tym przypadku o kolejnej "pożyczce" od Twittera.


Trending Topics to funkcja, z której od lat korzystamy na Twitterze. Polega na automatycznej prezentacji najpopularniejszych tematów poruszanych przez użytkowników. Nie chodzi o jakiś subiektywny ranking popularności, ale generowane przez serwis zestawienie haseł, które w ostatnim czasie najczęściej pojawiają się w postach użytkowników. Kliknięcie wybranego trending topic powoduje wyświetlanie wpisów powiązanych z tematem. Dla użytkowników to prosta metoda, żeby przekonać się co jest "na topie". Czasem to źródło inspiracji, ciekawych insightów.

Pojawienie sie widocznej listy "trending topics" na Facebooku przyniesie conajmniej kilka zupełnie nowych możliwości komunikacyjnych dla marek.

Po pierwsze działania reaktywne. Lista popularnych tematów to świetne źródło inspiracji. Wielu administratorów stron na Facebooku wciąż szuka pomysłów na angażujące treści "na czasie". Dzięki trending topics łatwo będzie szybko wyłonić popularny temat i od razu wpisać się w trend publikując angażujące posty, które się do niego odniosą. Dzięki możliwościom promocyjnym, post bedzie można pokazać osobom zainteresowanym wybranym tematem, wpisać się w ciekawy kontekst z przekazem marki.

Po drugie listę trending topics można będzie aktywnie kształtować. Używać jej do powiększania zasięgu. Tzn. wywołując dużą dyskusję i angażując użytkowników do wypowiedzi z użyciem wybranej frazy spowodować, ze na liście pojawi sie "nasz temat". Wtedy zobaczą go inni użytkownicy Facebooka, także Ci, do których wcześniej nie dotarliśmy. Trudno powiedzieć jak będzie działać algorytm trending topics na Facebooku, więc na rozważania o realnej możliwości wpływu na listę jest trochę za wcześnie. Skala potrzebnego zaangażowania na pewno bedzie duża. Na Twitterze w Polsce wystarczy do tego kilkaset twittow, więc na Facebooku na pewno liczba potrzebnych wypowiedzi bedzie liczona w tysiącach.

Po trzecie wcześniej czy pózniej pojawi sie też z pewnością możliwość promowania "tematu". Sponsorowania jego obecności na liście trending topics. Z pewnością będzie to droga zabawa, ale dla dużych marek, kampanii z większym rozmachem - cenna opcja zwiększająca zasięg dyskusji.

Kiedy trending topics pojawi sie w oknie Facebooka wszystkich użytkowników? Nie wiadomo. W przypadku hashtagow od pierwszych zapowiedzi do wdrożenia nie minęło wcale wiele czasu. Moze więc warto już teraz przemyśleć, jak w jesiennej komunikacji bedziemy korzystać z "trendów"?

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.