Chocolissimo - 10.2016

Ile tak naprawdę zarabiają deweloperzy aplikacji mobilnych?

Ile tak naprawdę zarabiają deweloperzy aplikacji mobilnych?

Brief.pl / Technologie

Serwis Forbes.com postanowił wyliczyć ile tak naprawdę zarabiają deweloperzy aplikacji mobilnych na urządzenia z iOS, Androidem i Windows Phone.

-

Zacznijmy od tego ile urządzeń funkcjonuje pod każdym z trzech największych mobilnych systemów operacyjnych. Na pierwszym miejscu jest Android z 900 mln urządzeń, drugie miejsce to iOS z 600 mln urządzeń, a trzecie to Windows Phone z jedynie 12 mln urządzeń. Co ciekawe, 81 proc. urządzeń z mobilnym systemem Microsoftu zostało wyprodukowanych przez Nokię.

Jeśli chodzi o ilość dostępnych aplikacji to prym wiedzie Apple z 1,25 mln aplikacji, które zostały pobrane ponad 50 mld razy. Zaraz za iOS znajduje się Android z 800 tys. aplikacji, które zostały pobrane ponad 48 mld razy. Natomiast na Windows Phone jest dostępne 160 tys. aplikacji, które zostały pobrane 650 mln razy.

Jak te statystyki przekładają się na zarobki deweloperów? Najlepiej zarabiającymi programistami są Ci, którzy dostarczają aplikacje dla użytkowników urządzeń mobilnych od Apple. Producent iPhone'ów i iPadów jak do tej pory wypłacił deweloperom ponad 5 mld dol., co przekłada się na ponad 21,2 tys. dol. przychodu na programistę.

Na drugim miejscu uplasowali się deweloperzy aplikacji na Androida w przypadku, których średni przychód to 6 tys. dol. Firma z Mountain View wypłaciła androidowym programistom ok. 900 mln dol.

Na ostatnim szczeblu podium znaleźli się deweloperzy aplikacji na Windows Phone, którzy zarobili średnio 2222 dol. Jak szacuje Forbes.com, od 2011 roku Microsoft mógł wypłacić im ok. 100 mln dol.

Podobnie wyglądają liczby odnoszące się do średniego zarobku na jednej aplikacji: w wypadku iOS są to 4 tys. dol., w wypadku Androida jest to 1125 dol., a Windows Phone 625 dol.

Ciekawie prezentują się statystyczne dane dotyczące zarobku dla dewelopera za jedno ściągnięcie aplikacji. Tutaj prym wiodą aplikacje na Windows Phone, gdzie jedno ściągnięcie generuje 15 centów przychodu, dalej jest iOS z 10 centami a na trzecim miejscu Android z niecałymi 2 centami.

Jeśli śledzi się w miarę uważnie to, co dzieje się na rynku aplikacji mobilnych to te wyniki raczej nie dziwią. Stara mobile'owa prawda głosi, że aplikacje na Androida mają szerszy zasięg, ale pieniądze zarabia się na iOS. Z drugiej jednak strony, zarabianie na aplikacjach mobilnych, nawet tych na system Apple, będzie z każdym rokiem coraz trudniejsze, ponieważ rynek będzie bardziej nasycony, a użytkownicy bardziej wymagający. Choć prawdopodobnie wraz ze wzrostem świadomości możliwości jakie dają posiadaczom smartfony i tablety będzie rosła liczba użytkowników płacących za aplikacje.

Źródło: Forbes.com

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.