Getresponse 10.2016_1

Promowanie wpisów na Facebooku

Promowanie wpisów na Facebooku

Brief.pl / Wiedza

Od kilku miesięcy Facebook umożliwił moderatorom fan page'y płatne promowanie wpisów. Dzięki temu docierają one do większej liczby użytkowników serwisu z Menlo Park. Czy warto z tej możliwości korzystać?

-

Na łamach Brief.pl pisaliśmy już dlaczego wpisy na fan page'ach nie wyświetlają się wszystkim fanom. Warto przypomnieć, że wpisy są widoczne przeciętnie dla 15-20 proc. fanów. Dla wielu marketerów są to wyniki niezadawalające. Alternatywą dla nich jest kupowanie zasięgu. Jak to zrobić?

Po wejściu na "ścianę" (ang. timeline) fan page'a, którego jesteśmy administratorami, pod każdym postem, w prawym dolnym rogu, mamy możliwość promowania wpisu - po kliknieciu otwiera się poniższe okno:


Jak widać na powyższym obrazku mamy możwliwość promowania wpisu do fanów oraz ich znajomych, lub wybrać bardziej szczegółowe dane osób, które mają nasz wpis zobaczyć (wiek, lokalizacja, płeć, język). Wpis jest promowany w strumieniach wiadomości uzytkowników Facebooka przez minimum jeden dzień. Wpisy takie są oznaczone jako sponsorowane.

Mamy też możliwość określenia budżetu jaki chcemy przeznaczyć na promocję wpisu. Otrzymujemy kilkanaście propozycji wraz z przybliżonym zasięgiem, jaki dzięki poniesionym kosztom uzyskamy. Poniżej przykład cen dla fan page'a z 350 oraz z 10 tys. fanów.

Dla 10 tys. fanów:

Dla 350 fanów:

Warto porównać powyższe kwoty z cenami za reklamę na popularnych, dużych serwisach w Polsce. Koszt banera doublebillboard (750x200 pikseli) to około 30 zł netto za 1000 wyświetleń.

Za liczbę wyświetleń od 390 do 720 tys. na dużym portalu zapłacimy zatem kwotę od 11700 do 21600 zł. Jak widać ten sam zasięg na Facebooku, poprzez sponsorowany post, uzyskamy za 2410 zł!

Oczywiście obie formy reklamy znacząco się różnią - mają swoje wady i zalety.

Zalety promowanych postów na Facebooku:

Lepsza widoczność wpisów
Kilkukrotnie niższy koszt
Możliwość interakcji z wpisami i polubienia strony, z której pochodzą
Wpływ marketingu rekomendacji poprzez wyświetlanie wpisu znajomym naszych fanów

Minusy promowanych postów:

Docierają tylko do użytkowników Facebooka (obecnie ponad 10 mln zasięgu w Polsce)
Mogą być traktowane jako spam przez użytkowników


Jeśli decydujemy się na wykorzystanie postów sponsorowanych, to powinniśmy pamietać, aby aktywować promocję w ciągu pierwszych kilku godzin po zamieszczeniu wpisu. Według badań opublikowanych na portalu Mashable.com wpisy promowane 24 godziny po ich umieszczeniu mają ponad dwukrotnie mniejszy zasięg i zaangażowanie, niż te promowane w ciągu pierwszych 24 godzin od umieszczenia.


Jakie są Wasze doświadczenia z korzystania z postów sponsorowanych na Facebooku? Widzicie jeszcze jakieś wady lub zalety takich działań? Zachęcamy do komentowania!

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.