Chocolissimo - 10.2016

Nadchodzi boom na m-commerce

Nadchodzi boom na m-commerce

Brief.pl / Wiedza

Nowa generacja urządzeń mobilnych na nowo definiuje całą gałąź handlu elektronicznego. Zanox prezentuje 9 faktów dotyczących tego zagadnienia.

-

  1. Mobilne zakupy realizowane są tu i teraz, ale mobilny branding wciąż pozostaje pomysłem na przyszłość

M-commerce jest bliższy klientom niż mogłoby się to wydawać  reklamodawcom. Swoimi nawykami konsumenckimi użytkownicy smartfonów zmuszają firmy z branży e-commerce do zaistnienia w mobilnym segmencie rynku. Potwierdzają to dane Zanox.

W sieci Zanox liczba transakcji mobilnych między rokiem 2011 a 2012 wzrosła ponad dwukrotnie. Zyski sprzedawców z kolei potroiły się. To oznacza, że klienci kupują za pośrednictwem urządzeń mobilnych nie tylko częściej, ale też za większe kwoty.

  1. Urządzenia mobilne ułatwiają bezpośrednie dotarcie do klienta

Tablety, smartfony i tradycyjne telefony komórkowe to urządzenia spersonalizowane, oferujące reklamodwcom bezpośredni dostęp do klienta. Zawsze i wszędzie.

Dlatego kanał mobilny jest idealny do marketingu one-to-one,  zorientowanego na konkretne efekty i działania (w przeciwieństwie do działań zorientowanych na dotarcie do jak największego grona odbiorców).

  1. Reklama efektywnościowa trafia do tych, którzy naprawdę są zainteresowani

Dzisiaj znaczna liczba kliknięć w kampaniach banerowych to omyłkowe kliknięcia użytkowników, którzy wcale nie chcą dowiedzieć się więcej o tym, co przedstawia reklama. Warto więc zadać sobie pytanie o rzeczywiste efekty kampanii zasięgowych i CPC (Cost Per Click). W modelu efektywnościowym Cost Per Action„walutą” jest nie samo kliknięcie, ale działanie (np. dokonanie zakupu), do którego przypadkowe kliknięcie nie doprowadzi.

  1. Elastyczne formaty reklamy efektywnościowej

Według badań, reklama w urządzeniach mobilnych mocno irytuje odbiorców. Jest natrętna, utrudnia korzystanie z Internetu i bardzo często jest niedopasowana do zainteresowań danej osoby.

Elastyczne formaty reklamowe na dobre zadomowiły się natomiast w efektywnościowej reklamie mobilnej. Są dobrze dostosowane do kanału mobilnego, a klienci je akceptują. Mogą przybierać rozmaite formy: od prostego linku, przez banery z informacjami o produktach, do mobilnych kuponów.

  1. Płatności mobilne ciągną w górę rynek m-commerce

Mimo że wciąż mamy do czynienia ze wczesną fazą tego zjawiska , bezpośrednie, proste płatności za pomocą smartfonów zyskają wkrótce na popularności. Umożliwi to bezpośrednie połączenie między reklamą a sprzedażą poprzez urządzenia mobilne.

  1. Jeszcze więcej efektów w kanale mobilnym

W „klasycznym” świecie marketingu internetowego reklama efektywnościowa prowadzi bezpośrednio do sprzedaży. Mówiąc o segmencie mobilnym, definicję tę można dodatkowo rozwinąć. Efektów w kanale mobilnym będzie jeszcze więcej – mowa tu o pobieraniu, rekomendacjach w mediach społecznościowych,  działaniach wewnątrz aplikacji, czy np. inicjowaniu rozmów telefonicznych(w ramach reklamy click-to-call).

  1. Model Cost Per Action podbije kanały mobilne

W segmencie mobilnym mamy do czynienia z ogromną ilością treści i – tym samym – przestrzeni reklamowej. Duża podaż prowadzi do drastycznego spadku cen reklam rozliczanych wg tradycyjnego modelu  CPM (stała opłata za 1 000 wyświetleń reklamy w danym miejscu).

Wydawcy nie będą udostępniać przestrzeni reklamowej, jeśli nie przyniesie im to zysku, dlatego też ich uwaga skupi się w większym stopniu na marketingu efektywnościowym, czyli na reklamie rozliczanej w modelu Cost Per Action.

  1. Mobilne targetowanie otwiera drzwi dla marketingu bezpośredniego

Technologie mobilne ułatwią precyzyjniejsze targetowanie - znacznie wykraczające poza możliwości, które oferuje internet na urządzeniach stacjonarnych. Targetowanie mobilne wykorzysta dane o urządzeniu, lokalizacji, wykorzystaniu aplikacji, otwierając tym samym drzwi dla marketingu bezpośredniego.

  1. Aukcje w czasie rzeczywistym (RTB – real time bidding) rewolucjonizują rynek reklamy display

RTB wkroczy do kanałów mobilnych. Licytowanie przez reklamodawcę każdego pojedynczego wyświetlenia reklamy  jest niezależne od lokalizacji danego użytkownika.

Dzięki temu reklama efektywnościowa jeszcze mocniej zaznaczy swoją obecność w kanale mobilnym.

Wnioski:

Mobilny Internet zdobył w Europie bardzo mocną pozycję jako kanał sprzedaży. Ale firmy z branży e-commerce nie wykorzystują w pełni jego potencjału i przeważnie nie mają strategii sprzedaży mobilnej. Błędem jest tworzenie jednej, uniwersalnej strategii m-commerce. Użytkownicy różnią się od siebie, korzystają z rozmaitych platform i nie stanowią jednolitej grupy. Sklepy internetowe i inne firmy z branży e-commerce muszą brać to pod uwagę, jeśli chcą w pełni wykorzystać możliwości  sprzedażowe różnych kanałów.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.