Getresponse 10.2016_1

Połowa urzędów nie posiada strategii marki miejsca

Połowa urzędów nie posiada strategii marki miejsca

Brief for Poland / Wiedza

Czy miasta i regiony posiadają strategię marki miejsca? Czy i jak jest ona realizowana? Co jest celem marki terytorialnej? Które narzędzia są niezbędne w działaniach związanych z zarządzaniem marką miejsca? Co stanowi największy problem lub wyzwanie dla osób pracujących nad marką miejsca? Odpowiedzi na te pytania przynosi Barometr Marki Miejsca, badanie wykonane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Brief for Poland.

-

Barometr Marki Miejsca to wspólna inicjatywa Brief for Poland oraz Instytutu ARC Rynek i Opinia. Chcemy, by to badanie polskich samorządów stale towarzyszyło kolejnym stadiom rozwoju marketingu terytorialnego, na bieżąco dokumentując trendy, opinie i postawy osób, które na co dzień zarządzają markami miejsc.

Pierwsza edycja badania startuje w szczególnym momencie. Rozpoczyna się bowiem drugi etap w procesie budowy polskich marek miejsc. W etapie pierwszym część samorządów podjęła próbę „przestawienia się” na myślenie w kategoriach marketingu i marki, opracowała dokumenty strategiczne dotyczące założeń własnych marek, zaproponowała nowe logo, miały miejsce pierwsze, entuzjastyczne działania promocyjne nawiązujące do nowych marek i… No właśnie. Częstokroć, o czym dobrze wiemy, na tym się kończy, a kolejne działania bądź to nie są podejmowane, bądź miewają charakter równie niespójny, niepodporządkowany naczelnemu celowi, jak wcześniej.

Sytuacja jest tym trudniejsza, że zmniejszają się budżety marketingowe polskich samorządów i możliwości „zewnętrznego” finansowania działań związanych z marką. Nadchodzi czas mądrego zarządzania marką, na jej prawdziwe „pobudzenie do życia”.

Etap, o którym mówimy, jest więc swego rodzaju progiem. Na kolejny stopień, dojrzałego, konsekwentnego, spójnego rozwoju marki terytorialnej, najprawdopodobniej wejdą tylko nieliczni.

Połowa urzędów posiada strategię marki
W naszym badaniu niespełna 50 proc. urzędów zadeklarowało, że posiada strategię marki. Na ogół respondenci deklarowali bardzo duże zadowolenie z ostatecznego kształtu marki, jej trafności, oprawy wizualnej czy tkwiącego w niej potencjału. Znacznie mniej zadowoleni są z wdrażania strategii. W większości przypadków – 2/3 – strategia jest wdrażana w sposób selektywny, częściowy.

Czy strategia Państwa marki zawiera następujące elementy i czy są one realizowane?
Źródło: Barometr Marki Miejsca, opracowanie ARC Rynek i Opinia

Ponad połowa badanych urzędów – 56 proc. – nie prowadzi żadnych działań o charakterze monitoringu. Można domyślać się, że wobec malejących nakładów na marketing w JST działania związane z monitoringiem są pomijane w planie prac w pierwszej kolejności. Niewątpliwie jednak może to rodzić duże trudności w praktycznym zarządzaniu marką.

::

Badanie Barometr Marki Miejsca przeprowadziliśmy metodą CAWI, czyli ankiet internetowych. Zaproszenie do badania skierowaliśmy do ponad 300. najaktywniejszych marketingowo polskich samorządów. Ostatecznie zgromadziliśmy 88 odpowiedzi. Badanie nie pretenduje do miana reprezentatywnego, jest raczej „jakościową” fotografią sposobu myślenia i działania osób, które zarządzają marketingiem w polskich Jednostkach Samorządu Terytorialnego (JST).

::

Barometr Marki Miejsca został zaprezentowany podczas drugiej edycji Welcome Festivalu, która odbyła się w dniach 24-25 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Więcej o wynikach badania będzie można przeczytać w specjalnym raporcie "Welcome 2013", który ukaże się na przełomie sierpnia i września br. 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.