Chocolissimo - 10.2016

Media zapomniały o recesji

Media zapomniały o recesji

Brief.pl / Wiedza

Sytuacja gospodarcza zarówno w Polsce, jak i Europie wciąż pozostaje niepewna, ale media przestają mówić na ten temat tyle co wcześniej. Według ostatniego odczytu przeprowadzonego przez Press-Service Monitoring Mediów wskaźnik medialności recesji spadł w czerwcu aż o 26 proc. i wynosi obecnie 282 punkty.

-

W ubiegłym miesiącu publikacji, które zawierały w sobie słowo „recesja”, ukazało się w prasie i internecie 2166 – o ponad 900 mniej niż w maju. W czerwcu WMR obniżył się dokładnie o 100 punktów. Media przestały sobie zaprzątać głowę problemem recesji. Pytanie tylko, czy jest to podyktowane głównie czynnikami sezonowymi, czy też polepszającymi się wskaźnikami gospodarczymi, które nie nakazują już w tak intensywny sposób uświadamiać czytelników o nadchodzącym pogorszeniu się sytuacji.

Europa w dołku recesji?
W czerwcu faktycznie do głosu częściej dochodziły te publikacje, które w umiarkowany sposób uspokajały i pokazywały pierwsze pozytywne symptomy ekonomiczne.

Wprawdzie Eurostat zweryfikował in minus swoje wcześniejsze szacunki dotyczące skali recesji w strefie euro w I kwartale (z 1,0 proc. do 1,1 proc.), ale jednocześnie podano pozytywne przewidywania dotyczące II kwartału.

Podniosła się wartość wskaźnika PMI - głównie za sprawą sektora przemysłu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił Francję za sukcesy we wdrażaniu tak zwanego paktu dla konkurencyjności. Komentatorzy twierdzili, że kraj, którego sytuacja jeszcze rok temu była jednym z największych powodów do niepokoju w Europie, może wyjść z tarapatów wcześniej niż sądzono. Paryż obniżył obciążenia fiskalne dla przedsiębiorców o 20 mld euro przez kolejne trzy lata.
 
Nie bez echa przeszło w mediach wejście w techniczną recesję Finlandii. Jednocześnie z tą informacją, pojawiły się jednak wieści na temat wzrostu eksportu i konsumpcji wewnętrznej w tym kraju, co pozwala przewidywać, że Finlandia nie pozostanie „na minusie” zbyt długo.
 
W czerwcowych publikacjach mogliśmy przeczytać między innymi, że właśnie teraz Europa jest w dołku recesji. Problemem w dalszym ciągu jest konsumpcja, wynikająca z trudnej sytuacji na wspólnotowym rynku pracy.

Jednak na horyzoncie widać ożywienie, ponieważ zwiększa się eksport, a pozytywne sygnały płyną z sektora przemysłu, od którego z reguły rozpoczyna się polepszenie sytuacji gospodarczej. Również spadek medialności recesji jest odzwierciedleniem uspokojenia nastrojów w mediach, co ma poważny wpływ na świadomość społeczną.
 
::

O WMR
Specyfika mediów sprawia, że częstotliwość występowania słowa „recesja” w środkach masowego przekazu ma związek z aktualną sytuacją gospodarczą. Potwierdzają to długoletnie obserwacje zachowania się tego indeksu. Media wielokrotnie stosują słowo „recesja” przy okazji opisu niekorzystnych wydarzeń ekonomicznych, nawet jeżeli spadek gospodarczy nie występuje, ani nie jest prognozowany. Tym samym wzrost WMR oznacza nie tyle nadchodzącą recesję, co pogorszenie się klimatu wokół gospodarki. Medialne występowanie „recesji” ma także związek z opisem wydarzeń zagranicznych, które rykoszetem wpływają na sytuację otoczenia makroekonomicznego. Niewątpliwą zaletą wskaźnika jest odzwierciedlenie w jednym indeksie ogromnej liczby czynników decydujących o nastrojach rynkowych.
 
Inspirację dla WMR opracowanego przez Press-Service Monitoring Mediów stanowił R-word index, publikowany przez „The Economist”. Brytyjski tygodnik kwartalnie zlicza liczbę tekstów w „Financial Times” i „Wall Street Journal”, w których pojawia się słowo „recession”. R-word index bardzo szybko i wyraźnie wskazał na nadciągającą recesję w Stanach Zjednoczonych w 1990 i 2007 roku.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.