Przepis na udany event – 10 rad

Przepis na udany event – 10 rad

Brief.pl / Wiedza

Zacznijmy od początku: Po pierwsze – okazała scenografia, po drugie – dużo kolorowych świateł, po trzecie – znane twarze na scenie, po czwarte – oryginalne miejsce... Nie. Nic z tego…

-

Przepisu na udany event po prostu nie ma. Jest za to kilka elementów, które w istotny sposób wpływają na sukces lub jego brak. Oto subiektywne “top 10” elementów, które mogą wpłynąć na to, że pieniądze zainwestowane w event marketing będą wydane efektywnie. Kolejność ich pojawiania się jest przypadkowa.

1.    Zrównoważony scenariusz.
Ziewanie to najgorszy efekt, jaki można osiągnąć. Zbyt długa część oficjalna, która zwykle poprzedza część z atrakcjami, potrafi zabić entuzjazm, dobry humor a także całe wydarzenie.

2.    Uczestnicy – “mode on”.
Uczestnicy eventów , a jest ich coraz więcej i wymagania są coraz większe, często chcą współtworzyć event, a nie być tylko biernym obserwatorem. Dlaczego więc nie zaangażować ich wcześniej w postaci teasera, zaproponować interaktywne atrakcje, wykorzystać RFID lub QR kody? Wszystko w rękach kreacji. I wyobraźni.

3.    Logistyka, nie fajerwerki.
Wielu eventowców, nawet po zorganizowaniu setki gal, pikników, pokazów mody etc zaczyna koncentrować swoją uwagę na elementach trudnych, efektownych, tracąc z pola widzenia najbardziej podstawowe rozwiązania logistyczne. Co z tego, że podczas eventu sportowego zorganizujemy najpiękniejszą strefę startu i mety, jeżeli nie oznaczymy dobrze trasy biegowej i zawodnicy pomylą trasę? Walory estetyczne są szalenie ważne. Ale najpierw musi być spełniony warunek pierwszy: idealnie rozplanowana logistyka.

4.    Najlepszy czas.
Przed rozpoczęciem imprez medialnych - ale nie tylko tych - event manager musi sprawdzić, czy „na mieście” nie dzieje się coś innego. Być może większego, głośniejszego, co zabierze nam gości.

5.    Informuj!
Nie ma nic gorszego dla gościa niż brak informacji. Którędy mam iść? Czemu jeszcze nie zaczynamy? Gdzie jest wejście? Dlaczego nikt nie potrafi odpowiedzieć na moje pytanie? Problemy rozwiązują - jak to zwykle bywa - najprostsze elementy: agendy, plany sytuacyjne, strzałki kierunkowe. Co najtrudniejsze, ale i najważniejsze: informuj w przypadku wpadki. Chowanie głowy w piasek w przypadku, gdy problem techniczny się przeciąga jest najgorszym rozwiązaniem.

6.    Suprise!
Nawet przy najdrobniejszej realizacji trzeba wyjść poza schemat. Po to, by wyrwać się z koszmarnego - szczególnie w Polsce - marketing clutter. Nie zawsze jest budżet na to, aby przygotować zaawansowane efekty wizualne, ale właśnie po to szukamy w sobie kreatywności. Niech chociaż jedno „coś” pozostanie w pamięci gości po powrocie do domu.

7.    Zgrany duet: klient i producent.
Nie jest prawdą, że to producent przygotowuje i realizuje event - punkt widzenia agencji - ani to, że event realizuje konkretna firma - punkt widzenia uczestnika. Event powstaje podczas tygodni/miesięcy ciężkiej pracy, telefonów, spotkań, burzy mózgów, dyskusji między dwoma liderami. Po jednym ze strony firmy i agencji. To oni zarządzają procesem i za ich decyzjami idzie praca całego zespołu wykonawczego: scenografii, designerów, techniki oświetleniowej, nagłośnieniowej, cateringu i wielu innych.

8.    Bez dubla.
Przed podjęciem się realizacji wydarzenia specjalnego należy sprawdzić, czy ktoś w branży nie robił już czegoś podobnego. Porównania nie są dobre. Nikt nie chce uczestniczyć w kolejnej takiej samej imprezie.

9.    Dla kogo ten event?
Trzeba słuchać, czego potrzebują goście i wyprzedzać ich potrzeby. Nie zawsze oznacza to, że gust prezesa korporacji powinien być tym ostatecznym, a pojawienie się znanego zespołu muzycznego zapewni szalejący tłum pod sceną. To co nam się podoba, nigdy nie jest żadną gwarancją.

10.    Zaufaj ludziom z agencji!

Jeżeli decydujesz się pracować z konkretną agencją podejmujesz tak naprawdę ważną decyzję biznesową. Profesjonalna agencja to przede wszystkim ludzie z ogromnym doświadczeniem. Producenckim, designerskim, kreatywnym i... biznesowym. Zaufaj im, słuchaj, dyskutuj, zderzaj pomysły. Potem wspólnie poszukajcie jeszcze lepszych. Wtedy jesteś bliżej sukcesu niż myślisz.

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.