Chocolissimo - 10.2016

Rolls Royce jest nagrodą

Rolls Royce jest nagrodą

Magazyn / Inspiracje

O tym, dlaczego wielu marzy o posiadaniu Rolls Royce’a, o personalizacji samochodu oraz roli marketingu w kreowaniu wizerunku luksusowej marki z tradycjami opowiada Frank Tiemann, manager corporate communications Europe w Rolls Royce Motor Cars Limited.

-

Co sprawia, że ludzie marzą o posiadaniu Rolls Royce'a?

Sądzę, że w wielu przypadkach Rolls Royce jest traktowany jako nagroda za sukces w życiu, np. projekt, który okazał się powodzeniem. Zdecydowana większość naszych klientów, a w Europie odsetek ten wynosi około 80 proc., to przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, którzy po dziesięciu czy piętnastu latach ciężkiej pracy stwierdzają, że oto nadszedł czas na spektakularną nagrodę.

Czy kobiety również kupują Rolls Royce'y?

Wśród klientów, który kupili model Ghost, 10 proc. to kobiety. Marki takie, jak Mini, pewnie wyśmiałyby 10-proc. udział w grupie kobiet... Dla nas jest to jednak wielki krok naprzód, np. posiadaczki modelu Phantom można policzyć na palcach jednej ręki, a dla modelu Ghost jest to już 10 proc., zatem to naprawdę spory wzrost. Myślę, że to odzwierciedla również zmiany w społeczeństwie – coraz więcej kobiet prowadzi własny biznes, zarabia i może stwierdzić, że czas na nagrodę.

Czy myśleli Państwo o wprowadzeniu ekskluzywnego auta wyłącznie dla kobiet? A może modelu sportowego?

Myślę, że to, czego przemysł samochodowy nauczył się przez ostatnie lata, to fakt, że samochód przeznaczony wyłącznie dla kobiet nie odniósłby sukcesu, ponieważ te nie przepadają za podziałami na to, co kobiece, a co męskie. Odnośnie do samochodu sportowego, mam wrażenie, że Ghost i Phantom kojarzą się przede wszystkim z dbałością o detale i wysoką jakością wykończenia. Nie chodzi o przyspieszenie i moc. Powiedziawszy to, mogę jednak zdradzić, że Ghost przyspiesza szybciej niż Porsche Boxer... Zatem moc w nim jest, ale kierowcy zwykle nie chcą z niej korzystać.

W jaki sposób kreują Państwo wizerunek marki z tak długą tradycją?

Świadomość marki Rolls Royce jest bardzo silna, nie musimy więc stosować żadnych zabiegów marketingowych, by stać się bardziej znanymi w naszej grupie docelowej. Produkujemy samochody, ale pozycjonujemy się wśród producentów dóbr luksusowych. Ludzie utożsamiają markę Rolls Royce z luksusem, zatem, moim zdaniem, nasze podejście marketingowe musi być bardzo indywidualne.

Jakie zabiegi stosują Państwo, aby dotrzeć do określonej grupy docelowej?

Staramy się stwarzać naszym klientom okazje, których nie można kupić, ponieważ wszystko to, co można kupić, mogą zapewnić sobie sami. Organizujemy różnego rodzaju wydarzenia, które muszą wydawać się na tyle atrakcyjne, aby nasi klienci zdecydowali się z przyjemnością poświęcić im czas. Na przykład w zeszłym roku zorganizowaliśmy na Geneva Motor Show premierę nowego eksperymentalnego samochodu 102EX – Phantoma z napędem elektrycznym. Jeździliśmy z tym samochodem po świecie, odwiedzając Pekin, Tokio, Nowy Jork, Paryż czy Dubaj. Zapraszaliśmy klientów, zachęcając ich do odbycia jazd próbnych i podzielenia się opiniami, które moglibyśmy wziąć pod uwagę, wprowadzając w przyszłości napędy elektryczne do innych Rolls Royce'ów. Ponad 500 osób miało szansę zapoznać się z tym autem i podzielić odczuciami. Nasza grupa docelowa zwykle niechętnie odnosi się do tradycyjnych działań marketingowych. Staramy się więc umożliwić im zrobienie lub skorzystanie z czegoś, do czego normalnie nie mieliby dostępu. Nasze samochody produkowane są w Goodwood na południu Anglii. Goodwood jest świetnym miejscem na spektakularne wydarzenia. Zapewniamy naszym klientom bilety na wyścigi konne lub samochodowe, zapraszamy ich również do naszej fabryki. Myślę, że tego typu doświadczenia to bardzo silne narzędzie marketingowe.

Dalszy ciąg wywiadu można przeczytać w czerwcowym numerze magazynu "Brief" (06/12).

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.