Chocolissimo - 10.2016

Media - nowy „babysitter”

Media - nowy „babysitter”

Magazyn / Wiedza

Justyna Bednarek, dyrektor ds. obsługi kanałów w Atmedia, na temat tego, w jaki sposób dzieci korzystają z mediów i jak przekłada się to na działania nadawców i reklamodawców

-

 Jak dzieci konsumują media i jakie mają przyzwyczajenia w tym zakresie?

Dzieci są małymi ekranożercami. W centrum pozostaje telewizja, oglądana od lat przez ok. trzy godziny dziennie, a paletę ekranów uzupełniają kolejno komputer, smartfon i tablet, które wypierają prasę z dziecięcego „menu”. Jednocześnie internet z całą pewnością wyrósł już na drugie - po telewizji - kluczowe medium w życiu polskich juniorów, a kolejne dane dowodzą coraz większej intensywności korzystania – wg danych PBI/Gemius za marzec 2013 r. odsetek dzieci korzystających z sieci codziennie lub prawie codziennie wzrósł do blisko 62 proc. w porównaniu z 58 proc. rok wcześniej.

Telewizja wciąż jednak gra pierwsze skrzypce w komunikacji – to z niej dzieci dowiadują się o markach, to telewizja kreuje ich  idoli, wreszcie – telewizja jest źródłem informacji o serwisach internetowych. Synergia z „drugim ekranem” w przypadku maluchów jest jednak szczególnie silna. We wszystkich przenalizowanych przez nas „dziecięcych” kampaniach telewizyjnych znajduje się odesłanie do internetu – zaproszenie do zajrzenia na stronę z konkursem, propozycja polubienia fanpege’a czy wyszukania informacji o marce. Produkty dziecięce takie, jak gry i zabawki, wyróżniają się tu na tle pozostałych kategorii, które do internetu nie odsyłają aż tak często. To dowód na to, że kontent dziecięcy musi żyć także poza klasyczną TV, ponieważ tam jest poszukiwany przez dzieci i ich rodziców. Od gadżetów, przez imprezy, po Internet - wszędzie tam mali konsumenci spotykają dziś bohaterów dziecięcej wyobraźni, rekrutujących się głównie z telewizji. 

Jak wpływa to na działania nadawców telewizyjnych?

Obecność na wszystkich ekranach to naturalny kierunek rozwoju kanałów dziecięcych. Jak pokazują badania dzieci nie rozróżniają nawet dobrze źródeł, z jakich dociera do nich kontent telewizyjny. Korzystają z wideo w internecie, a poza domem to tablet staje się nieraz nowym „babysitterem”. Dzieci nieraz dużo szybciej niż ich rodzice podłapują wszystkie jego funkcjonalności, w tym – aplikacje VOD, tak więc oglądanie telewizji na tabletach rozkwita. W Polsce ten trend nie jest jeszcze zbadany, ale na pewno będzie widoczny, wraz z rosnącą penetracją tych urządzeń. Naturalnie w ślad za tym nadawcy inwestują w obecność na wszystkich nowych platformach dystrybucji. Na stronach internetowych dbają o funkcjonalności społecznościowe - poszukiwane szczególnie przez dziewczynki jak wynika z naszego badania realizowanego wspólnie z GfK „Dzieci w necie”- obecność gier i  konkursów. Umieszczają też materiały VOD.

Co oznacza to z kolei dla reklamodawców?

Dla reklamodawców to oczywiście okazja, by przedłużyć kontakt z komercyjnym przekazem, dlatego właśnie tak wiele kampanii dziecięcych ma swoją kontynuację w serwisach stacji dziecięcych. Sam rynek telewizji dla juniorów - najbliższy Atmediom, które pracują dla sześciu kanałów dziecięcych - wyróżnia się „dojrzałością” na tle innych segmentów TV tematycznych. To pierwszy segment, który przejął rolę głównego nośnika kampanii skierowanych do swojej grupy celowej. Ogólnopolscy nadawcy od lat sukcesywnie eliminowali programming dziecięcy z ramówek, a młoda widownia migrowała do stacji robionych specjalnie dla nich, z ofertą dziecięcą dostępną przez cały dzień. Zamknięcie „Teleranka” i ostatnio – decyzja o zakończeniu emisji „Wieczorynki” pokazują symboliczną kapitulację głównych anten w walce o małego widza.  

:: ::

Szerzej o mediach dziecięcych piszemy w wakacyjny wydaniu miesięcznika "Brief", który wkrótce będzie dostępny na rynku.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.