Chocolissimo - 10.2016

Zmierzyć oglądalność

Zmierzyć oglądalność

Magazyn / Technologie

O rosnącej popularności treści wideo w internecie, formach reklamy dostępnych w serwisie YouTube i rosnącym znaczeniu zakupu reklam w modelu aukcyjnym rozmawiamy z Guillaumem Bacuvierem, new products & sales directorem w Google.

-

Który kanał, poza wyszukiwarką, stanowi dziś dla Google główne źródło przychodów z reklam?

Na pierwszym miejscu plasuje się YouTube, który jest rosnącym źródłem dochodu, ponieważ z perspektywy reklamodawcy oferuje ciągle zwiększającą się liczbę rozwiązań – ma już wystarczająco liczną widownię, by móc konkurować nawet z telewizją. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do YouTube'a możliwości reklamowe w dużej mierze inspirowane tymi, które wcześniej stosowane były w wyszukiwarce, uruchamiając aspekt mierzenia liczby wyświetleń do reklam wcześniej emitowanych głównie w telewizji. Dzięki AdWords, w przypadku wideo, umożliwiamy reklamodawcom zapłatę wyłącznie za te treści, które widz rzeczywiście w całości obejrzy. Wprowadzenie reklam, które można pominąć, pozwala więc reklamodawcom na to, by dokładnie mierzyć liczbę osób, które obejrzały spot, a następnie płacić za dokładną liczbę „obejrzeń”. Dzięki temu możliwość reklamowania się mają nie tylko duże marki, ale również niewielkie przedsiębiorstwa. Sposób kupowania i umieszczania reklam na YouTube jest identyczny jak w wyszukiwarce – wystarczy wejść do systemu AdWords i w kilka minut uformować kampanię. Takie działanie, oparte na mierzeniu oglądalności, otwiera rynek dla znacznie szerszej grupy reklamodawców i zależy w dużej mierze od operatora. Amerykanie zmierzyli konsumpcję różnych form mediów, uwzględniając urządzenia mobilne jako jeden z nich. Okazało się, że Amerykanie poświęcają im średnio 10 proc. całego czasu, który spędzają, korzystając z innych mediów, czyli dłużej niż czytają gazety. Skoro zatem urządzenia mobilne już wyprzedziły prasę drukowaną, można przewidywać, że za jakiś czas stanie się tak również z innymi mediami.

Liczby rosną bardzo szybko tak samo w Polsce, jak i na świecie. Za rok, może dwa lata większość Polaków będzie korzystać ze smartfonów połączonych z internetem. To stwarza fantastyczny rynek i, co za tym idzie, nowe, wciąż rozwijające się możliwości dla reklamodawców, którzy są już coraz bardziej świadomi faktu, że poprzez urządzenia mobilne mogą dotrzeć do znaczącej liczby odbiorców.

Jak wiele osób pomija reklamy wyświetlane w YouTube?

To zależy – konieczne jest ustalenie tego, o jakim mówimy formacie i w jakich okolicznościach jest on wyświetlany. Kiedy spojrzymy na YouTube, gdzie można pomijać reklamy wyświetlane przed filmami, ciężko jest wyciągnąć dokładną średnią, ponieważ same reklamy są bardzo różne. Generalnie, odsetek reklam pominiętych jest niższy niż zakładaliśmy. Głównie spowodowane jest to jakością i kreatywnością reklam, które interesują i bawią widownię. Z jednej strony zmieniamy więc rynek mediów, a z drugiej – zmuszamy reklamodawców do prawdziwego kreatywnego wysiłku w celu stworzenia spotu na tyle atrakcyjnego, aby widzowie chcieli go obejrzeć. W Polsce oglądanych jest 20 – 50 proc. reklam, oczywiście w zależności od ich jakości. Nie można założyć, że reklama, która odniosła sukces w telewizji, sprawdzi się również na YouTube i nie będzie pomijana. Są oczywiście również takie przypadki, kiedy to reklamodawcy modyfikują swoje reklamy tak, by były bardziej atrakcyjne w sieci, a przez to efektywne, np. umieszczają puentę na początku, zamiast na końcu.

Proszę wskazać najnowsze trendy w marketingu mobilnym?

Poza tym, co zostało już powiedziane, w Google patrzymy na wzrost zainteresowania urządzeniami mobilnymi w dwojaki sposób. Po pierwsze, ciekawi nas to, jak urządzenia przenośne wpływają na korzystanie z naszej wyszukiwarki. To ważne, ponieważ obserwujemy wzrastający odsetek zapytań generowanych właśnie przez smartfony i tablety. W 2011 roku w porównaniu z rokiem 2009 liczba ta wzrosła o ponad 500 proc. Odsetek wszystkich zapytań kierowanych do wyszukiwarki oczywiście różni się w zależności od rynku – średnio wynosi ponad 20 proc. dla urządzeń przenośnych. Nie wiem, jak liczba ta kształtuje się w Polsce, ale prawdopodobnie nie odbiega znacząco od średniej. Musimy być w związku z tym pewni, że reklamodawcy będą mogli uruchamiać kampanie optymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, co wiąże się np. z nastawieniem na inne słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników mobilnej wersji wyszukiwarki. Poza tym reklamodawcy powinni mieć również strony przystosowane do oglądania w systemie mobilnym.

Dalszy ciąg wywiadu można przeczytać w lutowym numerze magazynu "Brief".

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.