Chocolissimo - 10.2016

Warszawa - miejsce dobre do życia

Brief TV / Inspiracje

"Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście." O specyfice zarządzania metropolią warszawską mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

-

Panie prezydencie, współrządzi Pan największym miastem w Polsce, miastem pod wieloma względami bardzo specyficznym... Jak zarządzać takim ośrodkiem miejskim?

To duże wyzwanie! Warszawa jest wymagającym miastem. Mam na myśli nie tylko jej wielkość, która powoduje zwielokrotnienie problemów, ale też skalę zadań, z którymi przychodzi nam się mierzyć.

Czasami, gdy rozmawiamy z panią prezydent o różnego rodzaju dylematach, jakie codziennie towarzyszą nam w pracy, dochodzimy do wniosku, że jednak zazdrościmy nieco kolegom z innych krajów, którzy maja ten luksus, że mogą myśleć o swoich miastach w kontekście drobnych zmian, jakie należy wykonać w miejskiej przestrzeni... Tymczasem nasza stolica – tak, jak i cały kraj – nadrabia potężne zaległości, w tym te infrastrukturalne, co jest szczególnie uciążliwe dla mieszkańców.

Musimy bardziej dbać o właściwe wykorzystanie środków europejskich, które umożliwiają zmiany sprzyjające modernizacji i unowocześnieniu Warszawy. Mamy poczucie, że właśnie teraz dzieje się to, o czym marzyła ekipa prezydenta Starzyńskiego – następuje gwałtowny rozwój i europeizacja Warszawy. Ale jednocześnie zarządzanie miastem oznacza skupianie się na pozostałych, codziennych kwestiach, o których również myślą zarządcy wszystkich miast. Musimy zatem godzić zarządzanie z rozmachem zmian, z troską o codzienność mieszkańców.

Warszawa nie jest jeszcze metropolią ukształtowaną, stabilną, zamkniętą czy dokończoną. Mówimy o przestrzeni, która będzie rozwijała się bardzo dynamicznie przez kolejne 10 – 15 lat.

Stolica naszego kraju nie jest miastem pokroju Wiednia czy Berlina, które w swojej formie są w dużej mierze „okrzepłe”. Metropolia warszawska ulegnie głębokim przekształceniom, zwłaszcza na terenach obrzeżnych, zanim dotrze do podobnej formy.

Pamiętajmy, że w samym sercu dzisiejszej Warszawy są takie dzielnice, jak Praga, Wola czy część Mokotowa, które niegdyś były obszarami przemysłowymi. One zmienią się radykalnie w perspektywie 15 czy 20 lat. Warszawa to miasto zmian. Zmieniało się niejednokrotnie na przestrzeni dziejów, ale i dziś jest „dziełem w toku”. To miasto wciąż niedokończone. Stawia nam przez to znacznie więcej wyzwań niż każdy inny ośrodek miejski, w którym włodarze mogą skupiać się tylko na usługach dla mieszkańców i kwestii poprawy jakości ich życia.

Gdy słyszy Pan słowo „Warszawa”, co przychodzi na myśl?

To synonim marki miejsca atrakcyjnego, tolerancyjnego, otwartego na świat – miasta, które jest w stanie zapewnić wszystkim wysoką jakość usług. Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście. To po prostu miejsce dobre do życia.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.