wp - grudzien 2016

Warszawa - miejsce dobre do życia

Brief TV / Inspiracje

"Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście." O specyfice zarządzania metropolią warszawską mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

-

Panie prezydencie, współrządzi Pan największym miastem w Polsce, miastem pod wieloma względami bardzo specyficznym... Jak zarządzać takim ośrodkiem miejskim?

To duże wyzwanie! Warszawa jest wymagającym miastem. Mam na myśli nie tylko jej wielkość, która powoduje zwielokrotnienie problemów, ale też skalę zadań, z którymi przychodzi nam się mierzyć.

Czasami, gdy rozmawiamy z panią prezydent o różnego rodzaju dylematach, jakie codziennie towarzyszą nam w pracy, dochodzimy do wniosku, że jednak zazdrościmy nieco kolegom z innych krajów, którzy maja ten luksus, że mogą myśleć o swoich miastach w kontekście drobnych zmian, jakie należy wykonać w miejskiej przestrzeni... Tymczasem nasza stolica – tak, jak i cały kraj – nadrabia potężne zaległości, w tym te infrastrukturalne, co jest szczególnie uciążliwe dla mieszkańców.

Musimy bardziej dbać o właściwe wykorzystanie środków europejskich, które umożliwiają zmiany sprzyjające modernizacji i unowocześnieniu Warszawy. Mamy poczucie, że właśnie teraz dzieje się to, o czym marzyła ekipa prezydenta Starzyńskiego – następuje gwałtowny rozwój i europeizacja Warszawy. Ale jednocześnie zarządzanie miastem oznacza skupianie się na pozostałych, codziennych kwestiach, o których również myślą zarządcy wszystkich miast. Musimy zatem godzić zarządzanie z rozmachem zmian, z troską o codzienność mieszkańców.

Warszawa nie jest jeszcze metropolią ukształtowaną, stabilną, zamkniętą czy dokończoną. Mówimy o przestrzeni, która będzie rozwijała się bardzo dynamicznie przez kolejne 10 – 15 lat.

Stolica naszego kraju nie jest miastem pokroju Wiednia czy Berlina, które w swojej formie są w dużej mierze „okrzepłe”. Metropolia warszawska ulegnie głębokim przekształceniom, zwłaszcza na terenach obrzeżnych, zanim dotrze do podobnej formy.

Pamiętajmy, że w samym sercu dzisiejszej Warszawy są takie dzielnice, jak Praga, Wola czy część Mokotowa, które niegdyś były obszarami przemysłowymi. One zmienią się radykalnie w perspektywie 15 czy 20 lat. Warszawa to miasto zmian. Zmieniało się niejednokrotnie na przestrzeni dziejów, ale i dziś jest „dziełem w toku”. To miasto wciąż niedokończone. Stawia nam przez to znacznie więcej wyzwań niż każdy inny ośrodek miejski, w którym włodarze mogą skupiać się tylko na usługach dla mieszkańców i kwestii poprawy jakości ich życia.

Gdy słyszy Pan słowo „Warszawa”, co przychodzi na myśl?

To synonim marki miejsca atrakcyjnego, tolerancyjnego, otwartego na świat – miasta, które jest w stanie zapewnić wszystkim wysoką jakość usług. Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście. To po prostu miejsce dobre do życia.

Zobacz inne polecane artykuły

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Magazyn / Ludzie

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność
Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Gdy mowa o najbardziej nowatorskich firmach technologicznych na świecie, na myśl zazwyczaj jako pierwsze przychodzą takie spółki, jak Apple, Google czy Facebook. Microsoft w gronie wymienionych jest zaś traktowany raczej jako starszy brat, który może i kiedyś napędzał rozwój technologii, ale dziś na tyle przyzwyczaił się do stosowanych przez lata rozwiązań, że daleko mu do miana najważniejszego innowatora. Stojący od przeszło dwóch lat na czele założonej przez Billa Gatesa firmy Satya Nadella robi jednak wszystko, by ów wizerunek zmienić... a niedawny zakup LinkedIna to tylko jeden z przykładów jego starań.

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

Brief.pl / Aktualności

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube
Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

YouTube ogłasza coroczne podsumowanie najchętniej oglądanych filmów i teledysków – Rewind 2016. „Dzieciaki prosto z więzienia! Zobacz kontrowersyjny występ! [Mam Talent]” to najchętniej oglądane wideo w Polsce. Na liście nie zabrakło również polskich gwiazd YouTube: Abstrachuje.tv z filmami „Czego nie mówią: policjanci” oraz „Najlepszy film motywacyjny na świecie”, a także wideo „Wąs! Wąs! Wąs!” Cyber Mariana (feat. Czwarta Fala). W rankingu znalazł się też film Twardowsky 2.0., jeden z materiałów wchodzących w skład niestandardowego projektu Legendy polskie stworzonego przez Allegro. Jeśli chodzi o zestawienie muzyczne, Polacy najchętniej oglądali klip Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”.