Getresponse 10.2016_1

Zakaz korporacyjnego bełkotu

Zakaz korporacyjnego bełkotu

Magazyn / Inspiracje

O strategii obecności marki Play w mediach społecznościowych, rosnącej popularności blogów firmowych oraz innych koniecznych działaniach komunikacyjnych uzupełniających prowadzenie bloga rozmawiamy z Marcinem Gruszką, rzecznikiem prasowym Play, założycielem Blogplay.pl – najlepszego bloga firmowego 2012 roku.

-

Jaka jest strategia obecności Play w mediach społecznościowych, czy na któryś kanał komunikacji kładziony jest szczególny nacisk?

Nasza strategia jest banalnie prosta –  informować o nowych produktach w alternatywny dla komunikacji ATL oraz strony internetowej sposób, który jednocześnie ma ją uzupełniać. To bardzo ważny element zintegrowanej komunikacji 360 marki Play prowadzonej od czasu jej narodzin, czyli roku 2006. Naszym obecnym priorytetem jest Facebook, co wynika przede wszystkim z popularności tego narzędzia. Jest to medium masowe, w obrębie którego nasza marka zdołała zgromadzić ponad 1,4 miliona fanów. Blogplay.pl od początku jest tworzony z myślą o zupełnie innym profilu użytkowników niż standardowa komunikacja. Treści na blogu kierowane są przede wszystkim do mediów, blogerów, komentatorów i czytelników interesujących się nowymi technologiami, ofertami oraz klientów, którzy szukają wsparcia itd. Na Facebooku nie możemy umieszczać wpisów dotyczących np. stawek MTR, które mają strategiczne znaczenie dla naszego biznesu. Domyślam się, że większość czytelników tego wywiadu nie wie o czym mowa, dlatego właśnie zapraszam na nasz blog.

Co sprawia, że prowadzenie bloga jest tak popularną formą komunikacji wśród operatorów telefonicznych?

Myślę, ze wynika to właśnie z popularności Blogplay.pl. Nasi konkurenci i nie tylko szybko zauważyli, że blog firmowy może skutecznie działać w komunikacji z szeroko rozumianyym otoczeniem. Nie jestem pionierem blogowania, ale na pewno udało mi się pokazać, że również korporacja może skutecznie blogować. Cała sztuka to wyrwać się z korporacyjnej rutyny i zapomnieć o komunikatach prasowych. Kończymy z tradycyjnym, klasycznym public relations. Staramy się skracać dystans. Teraz możemy rozmawiać bezpośrednio z czytelnikiem – jednocześnie będącym naszym potencjalnym klientem. Blog to genialne narzedzie do wyrażania stanowiska firmy na dowolny temat. Kiedy dzwoni do mnie dziennikarz z reguły wybiera jedno zdanie z mojej wypowiedzi. Na blogu mogę opublikować ją w całości. Wiedziałem, ze pojawią się nasi naśladowcy i bardzo się z tego cieszę, bo konkurencja mobilizuje.  Kiedy organizuję np. spotkania z fanami, za chwilę podobne projekty pojawiają się u konkurencji. Niebawem planujemy wprowadzić na nasz blog videocasty. Jeżeli ten kanał odniesie sukces, wkrótce zapewne pojawi się kolejny.

Za pośrednictwem jakich treści umieszczanych na blogu firmowym najskuteczniej buduje się społeczność w czasach prężnego rozwoju blogowej konkurencji?

Klucz do sukcesu to szczera i autentyczna dyskusja nawet na trudne tematy. Absolutnie zakazany jest korporacyjny bełkot, który w tym wypadku zupełnie się nie sprawdza. Klienci potrzebują platformy do wyjaśnienia spornych sytuacji, poszukują także dodatkowych informacji o ofertach. Nie zawsze możemy pomóc, ale przynajmniej robimy wszystko co w naszej mocy, aby to uczynić. Oczywiście organizowane co jakiś czas konkursy również są potrzebne, ważne jednak aby wspierały one nasze aktualne cele marketingowe. Na przykład aktualnie wspieramy aplikacje muzyczną WiMP. Blog musi żyć i ciągle produkować nowe treści. Jesteśmy słupem ogłoszeniowym i staramy się ciągle wynajdywać nowe ciekawostki dotyczące naszej marki.

Dalszy ciąg wywiadu można przeczytać w marcowym numerze magazynu "Brief".

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.