Chocolissimo - 10.2016

Wizytówka Polski na Malediwach i w Dubaju

Wizytówka Polski na Malediwach i w Dubaju

Brief for Poland / Technologie

Pokój hotelowy dziesięć metrów pod wodą z widokiem na rafę koralową, podwodne pojazdy pływające wyposażone w sprzęt do makrofotografii, restauracja i centrum spa na morzu kilka metrów nad lustrem wody... Wszystko to może znaleźć się w podwodnym hotelu Water Discus zaprojektowanym przez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

-

Koncepcja Water Discus powstała na Politechnice Gdańskiej w Katedrze Teorii i Projektowania Okrętów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa pod kierownictwem dra hab. inż. Lecha Rowińskiego. To właśnie dr Rowiński jest jednym z założycieli Deep Ocean Technology, spółki, która powstała w 2010 roku, aby przenieść pomysł z papieru do rzeczywistości. Firma pozyskała 16 mln złotych z funduszy unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, które mają być przeznaczone na projekt pod nazwą "Przeprowadzenie badań oraz stworzenie konstrukcji obiektu podwodno-nadwodnego do celów naukowych". Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Gdyni powstanie prototyp podwodnego hotelu. Budowa ruszy w okolicach czerwca br., a planowane zakończenie prac wyznaczono na rok 2014. Prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń.Gdzie powstaną hotele Water Discus?
Oczywiście najlepszym miejscem na tego typu obiekty są ciepłe kraje otoczone przejrzystą wodą. Na razie wiadomo, że zakupem konstrukcji zainteresowane są firmy na Malediwach i w Dubaju. Jednak, jak zaznacza Marta Pomykała, w związku z innowacyjnością projektu i jego prestiżowym charakterem, budową hoteli interesują się osoby praktycznie z całego świata, choć na razie nie chce zdradzać szczegółów dotyczących potencjalnych kontrahentów.

Istotne jest to, że projekt powstał właśnie w naszym kraju. Być może budową hoteli zajmą się również Polacy. – W związku z faktem, iż projekt jest polskiego pomysłu, stawiamy na współpracę głownie z polskimi firmami, wspierając niniejszym naszą gospodarkę – przyznaje Marta Pomykała. Możliwe, że niedługo w największych światowych kurortach goście będą wypoczywać w podwodnych hotelach „made in Poland”. Jest to niepowtarzalna okazja do wzmocnienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, gdyż to właśnie konkretne marki, często komercyjne, są najlepszymi ambasadorami krajów. Mimo że nikt nie przekonuje nas w sloganach reklamowych, że Niemcy są solidnym narodem, to jednak mamy takie wyobrażenie o tej narodowości właśnie dzięki towarom i markom – za każdym produktem czy rozwiązaniem stoją przecież konkretni ludzie.

Podobnego zdania jest Anna Garwolińska, prezes agencji PR Glaubicz Garwolińska, która przyznaje, że realizacja projektu Water Discus jest doskonałą okazją do zaprezentowania zagranicznym inwestorom dodatkowych kompetencji Polaków w dziedzinach takich, jak zarządzanie, finanse czy promocja.

– Jeszcze w latach 90. minionego stulecia, kiedy pracowałam dla holenderskiej firmy, na granicy pytano mnie, czy celem mojej podróży jest zarobek na plantacji truskawek – mówi Garwolińska. – To zaś, jak ewaluowało postrzeganie Polaków na światowym rynku pracy, jest najlepszym dowodem na to, jakim kapitałem ludzkim dysponujemy i gdzie leży wizerunkowy potencjał do wykorzystania. Im lepiej będą postrzegani Polacy na arenie międzynarodowej, tym więcej skorzysta na tym wizerunek samego kraju. Dlatego jestem zwolenniczką inwestycji przede wszystkim w edukację ludzi. Kampanie reklamowe są dobrym wstępem, dają możliwość zwrócenia uwagi na kraj, ale tylko Polacy mogą umocnić i uwiarygodnić wizerunek Polski – twierdzi Garwolińska.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.