Wizytówka Polski na Malediwach i w Dubaju

Wizytówka Polski na Malediwach i w Dubaju

Brief for Poland / Technologie

Pokój hotelowy dziesięć metrów pod wodą z widokiem na rafę koralową, podwodne pojazdy pływające wyposażone w sprzęt do makrofotografii, restauracja i centrum spa na morzu kilka metrów nad lustrem wody... Wszystko to może znaleźć się w podwodnym hotelu Water Discus zaprojektowanym przez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

-

Koncepcja Water Discus powstała na Politechnice Gdańskiej w Katedrze Teorii i Projektowania Okrętów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa pod kierownictwem dra hab. inż. Lecha Rowińskiego. To właśnie dr Rowiński jest jednym z założycieli Deep Ocean Technology, spółki, która powstała w 2010 roku, aby przenieść pomysł z papieru do rzeczywistości. Firma pozyskała 16 mln złotych z funduszy unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, które mają być przeznaczone na projekt pod nazwą "Przeprowadzenie badań oraz stworzenie konstrukcji obiektu podwodno-nadwodnego do celów naukowych". Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Gdyni powstanie prototyp podwodnego hotelu. Budowa ruszy w okolicach czerwca br., a planowane zakończenie prac wyznaczono na rok 2014. Prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń.Gdzie powstaną hotele Water Discus?
Oczywiście najlepszym miejscem na tego typu obiekty są ciepłe kraje otoczone przejrzystą wodą. Na razie wiadomo, że zakupem konstrukcji zainteresowane są firmy na Malediwach i w Dubaju. Jednak, jak zaznacza Marta Pomykała, w związku z innowacyjnością projektu i jego prestiżowym charakterem, budową hoteli interesują się osoby praktycznie z całego świata, choć na razie nie chce zdradzać szczegółów dotyczących potencjalnych kontrahentów.

Istotne jest to, że projekt powstał właśnie w naszym kraju. Być może budową hoteli zajmą się również Polacy. – W związku z faktem, iż projekt jest polskiego pomysłu, stawiamy na współpracę głownie z polskimi firmami, wspierając niniejszym naszą gospodarkę – przyznaje Marta Pomykała. Możliwe, że niedługo w największych światowych kurortach goście będą wypoczywać w podwodnych hotelach „made in Poland”. Jest to niepowtarzalna okazja do wzmocnienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, gdyż to właśnie konkretne marki, często komercyjne, są najlepszymi ambasadorami krajów. Mimo że nikt nie przekonuje nas w sloganach reklamowych, że Niemcy są solidnym narodem, to jednak mamy takie wyobrażenie o tej narodowości właśnie dzięki towarom i markom – za każdym produktem czy rozwiązaniem stoją przecież konkretni ludzie.

Podobnego zdania jest Anna Garwolińska, prezes agencji PR Glaubicz Garwolińska, która przyznaje, że realizacja projektu Water Discus jest doskonałą okazją do zaprezentowania zagranicznym inwestorom dodatkowych kompetencji Polaków w dziedzinach takich, jak zarządzanie, finanse czy promocja.

– Jeszcze w latach 90. minionego stulecia, kiedy pracowałam dla holenderskiej firmy, na granicy pytano mnie, czy celem mojej podróży jest zarobek na plantacji truskawek – mówi Garwolińska. – To zaś, jak ewaluowało postrzeganie Polaków na światowym rynku pracy, jest najlepszym dowodem na to, jakim kapitałem ludzkim dysponujemy i gdzie leży wizerunkowy potencjał do wykorzystania. Im lepiej będą postrzegani Polacy na arenie międzynarodowej, tym więcej skorzysta na tym wizerunek samego kraju. Dlatego jestem zwolenniczką inwestycji przede wszystkim w edukację ludzi. Kampanie reklamowe są dobrym wstępem, dają możliwość zwrócenia uwagi na kraj, ale tylko Polacy mogą umocnić i uwiarygodnić wizerunek Polski – twierdzi Garwolińska.

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.