Chocolissimo - 10.2016

Gdańsk szuka tożsamości

Gdańsk szuka tożsamości

Brief for Poland / Inspiracje

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, opowiada o tym, dlaczego władzom miasta zależy, aby stolica województwa pomorskiego mogła nosić miano miasta smart, które rozwiązania zostaną wprowadzone w tym celu, oraz wyjaśnia, co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca i turysty.

-

Gdańsk chce być smart city. Niedawno podobny pomysł przedstawiły władze Zakopanego. Skąd taka popularność idei w Polsce?

Smart to nowoczesność, zmiana myślenia, innowacyjność, inteligentne rozwiązania, a więc tożsamość miasta. Dzisiaj, aby się rozwijać, należy być konkurencyjnym – a takim można być w czymś konkretnym, w czymś, co nas wyróżni na tle innych miast. I my tych rzeczy poszukujemy. Chcemy być poprzez nie rozpoznawalni. Poszukujemy swojej tożsamości. Posiadając ją, wiemy, których inwestorów chcemy pozyskać, kogo szukamy, jakie powinny być kierunki rozwoju miasta, jakie będziemy stawiać sobie cele strategiczne, jak budować programy operacyjne itd.

Co to znaczy dla przeciętnego mieszkańca i turysty, że Gdańsk będzie smart city?

Turysta czy mieszkaniec w ogóle nie musi widzieć etykiety „smart”, ale smart city to ułatwienia. Weźmy tutaj przykład wspomnianego turysty. Jeszcze na etapie, kiedy nie jest on turystą, a tylko zastanawia się, czy przyjechać do Gdańska, powinien być wyposażony w aplikacje dostosowane do jego potrzeb, które pomogą mu w podjęciu decyzji – aplikacje, które będą funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Potencjalny turysta może określić charakter swojej wizyty, liczbę dni, które chce spędzić w Gdańsku czy metropolii, standard, w którym chciałby zamieszkać, maksymalną kwotę, którą chciałby wydać itd. Wówczas system powinien zaproponować mu i umożliwić rezerwację noclegu, gwarantując pewien standard, podsunąć konkretne produkty turystyczne, umożliwić wydrukowanie właściwych mapek, zasugerować przeczytanie odpowiedniej informacji, określić przewidywaną pogodę itp. Po przyjeździe do Gdańska turysta powinien móc skorzystać z systemu informacji miejskiej, zakupić odpowiednie bilety, oczywiście w jak najłatwiejszej dla siebie formie, a także dostać informację turystyczną dopasowaną do jego potrzeb.
Z kolei mieszkaniec może liczyć na zoptymalizowany proces załatwiania różnych spraw publicznych, mieć łatwy dostęp do interesującej go wiedzy – czy to kalendarza eventów, czy możliwości pogłębienia wiedzy bądź innej wcześniej określonej informacji.

Cały wywiad można przeczytać w majowym numerze magazynu Brief (nr 163/2013).

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.