Znamy się na outdoorze i na żaglach

Znamy się na outdoorze i na żaglach

Brief.pl / Inspiracje

Marcin Maszewski, prezes zarządu Fundacji Rejs Odkrywców, o korzyściach z utworzenia fundacji korporacyjnej oraz wyzwaniach związanych z działalnością pozabiznesową firmy

-

Dlaczego realizowany dotychczas projekt Rejs Odkrywców zdecydowali się Państwo prowadzić w ramach Fundacji, a nie - jak dotychczas - w ramach firmy?

Powołaliśmy Fundację z dwóch powodów. Po pierwsze z potrzeby działania. Lubimy i chcemy działać społecznie, zresztą często i chętnie wspieraliśmy i nadal wspieramy różne inicjatywy wiążące się z reklamą zewnętrzną lub ją wykorzystującą. Zaś drugim, bezpośrednim powodem powstania Fundacji, były względy praktyczne, związane przede wszystkim z finansowaniem Rejsów. Dzięki Fundacji możemy współpracować z partnerami i sponsorami. Możemy także korzystać z wiedzy i doświadczeń innych, współpracując w ramach różnych projektów. Na przykład dołączyliśmy do projektu tworzenia standardów działań fundacji korporacyjnych prowadzonego przez Forum Darczyńców. Znamy się na outdoorze i na żaglach, prowadzenia fundacji właśnie się uczymy i bardzo fajnie, że będziemy uczyć się od innych i z innymi.

Czy założenie tego typu fundacji w Polsce jest łatwe z punktu widzenia organizacyjnego? Z czym mieli Państwo ewentualne problemy?

Prowadzimy firmę od blisko 20 lat, na co dzień ściśle współpracujemy z bardzo różnymi instytucjami i urzędami, więc mamy duże doświadczenie w postępowaniach organizacyjnych i administracyjnych. Z tego punktu widzenia samo założenie Fundacji nie było skomplikowane. Poza tym pomogła nam zaprzyjaźniona Fundacja Kolos, która podpowiadała, o czym pamiętać i czym skutkować będą podjęte na wstępie decyzje organizacyjne. No i mamy w firmie świetną prawniczkę, Beatę, która w ubiegłym roku wzięła udział w Rejsie a w tym zadbała o szczegóły administracyjne i przeprowadziła nas przez cały proces formalny.

Czy fundacja będzie finansowana w całości ze środków firmy i zasilana zasobami firmy?

W tym roku Fundacja jest w całości finansowana przez firmę, ale oczywiście bardzo chętnie nawiążemy współpracę z innymi. Potrzebujemy wsparcia finansowego, dlatego będziemy szukać partnerów i sponsorów, ale nie tylko pieniądze są potrzebne – również na przykład ubrania dla młodych żeglarzy i czas, spędzony z dziećmi i młodzieżą na Rejsach. Właśnie w tego typu rzeczach, bardzo ważnych, Fundację wspierają pracownicy Jet Line. Myślimy o swego rodzaju kodyfikacji programu wolontariatu pracowniczego aby ci, którzy chcieliby się zaangażować w działania Fundacji, mieli nadal taką możliwość.

Jakie są korzyści z prowadzenia tego typu działalności - co w realizacji projektu ułatwia fakt, że jest fundacja przy firmie?

Fundacja oficjalnie powstała w styczniu tego roku, zatem nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, ale już widzimy, że obie instytucje mają korzyści i mamy nadzieję, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Warto wspomnieć, że powstanie naszej Fundacji nie było celem samym w sobie, przecież w ubiegłym roku zrealizowaliśmy dwa Rejsy Odkrywców wspólnymi siłami firmy i naszych znajomych oraz przyjaciół. Pewnie moglibyśmy w ten sposób przygotowywać Rejsy Odkrywców nadal, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli chcemy tę inicjatywę realizować profesjonalnie, powołanie fundacji bardzo nam pomoże.

Przekazywane przez Jet Line kwoty na działalność charytatywną będziemy od teraz wykorzystywać w Fundacji - przy czym nie znaczy to, że nie będziemy angażować się w działania z innymi. Wręcz przeciwnie, mamy nadzieję, że nadal będziemy do współpracy zapraszani. Poza tym Fundacja może nawiązywać współpracę z partnerami i występować o wsparcie finansowe. Jak wspomniałem, w organizację rejsów angażuje się spora część pracowników Jet Line, mamy nadzieję, że tak będzie dalej i że da to początek wolontariatowi pracowniczemu, która to inicjatywa przynosi korzyści obu stronom, z jednej strony integruje firmę, z drugiej - pozwala pracownikom realizować pasje i przy okazji zrobić coś dobrego dla innych.

To oczywiste korzyści dla Fundacji i po części, na przykład w odniesieniu do działania integracyjnego, także dla firmy. Ostatnio przeglądałem raport, mówiący, że Polacy cenią marki odpowiedzialne społecznie i aż 70 proc. respondentów twierdzi, że jest to dla nich istotnym czynnikiem. Oczywiście miło wiedzieć, że inni doceniają takie działania ale my po prostu lubimy żeglowanie i chcemy zabierać dzieciaki i młodzież w rejsy.  

Marcin Maszewski, szef Fundacji Rejs Odkrywców w czasie Rejsu Odkrywców na Chopinie (25 maja – 1 czerwca 2013).

 

Zobacz inne polecane artykuły

Warszawski car sharing dla osób prywatnych

Brief.pl / Aktualności

Warszawski car sharing dla osób prywatnych
Warszawski car sharing dla osób prywatnych

4Mobility, po uruchomieniu usługi car sharingu, czyli auta na minuty dla klientów biznesowych, rozszerza swoją ofertę na użytkowników prywatnych, a tym samym sprawia, że Warszawa dołącza do grona miast z car sharingiem dostępnym dla każdego. Od teraz osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi mogą w prosty sposób zarezerwować wybrany pojazd. Samochód można odebrać w jednej z 20 baz na terenie miasta, otwierając go smartfonem.

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.