Chocolissimo - 10.2016

K2 dla PZU - case study

 K2 dla PZU - case study

Brief.pl / Inspiracje

Połączenie myślenie strategiczne z inżynierskim prototypowaniem zaowocowało wyróżnieniem na Festivalu Cannes Lions 2013 w kategorii Cannes Innovation.

-

Wyzwanie

K2 pracuje dla PZU od ponad trzech lat. W tym czasie obserwowaliśmy, jak rynek ubezpieczeń komunikacyjnych ulega komodytyzacji, a walka o klienta sprowadzana jest do walki cenowej. PZU jest ubezpieczycielem, który buduje wartość na obietnicy najwyższych standardów obsługi klienta.

Ubezpieczenia to jednak specyficzny biznes, bo wykorzystujesz je dopiero wtedy, gdy dzieje się coś złego. Nawet najlepsza obsługa klienta w przypadku jakiejś awarii lub wypadku jest zawsze obarczona negatywnym kontekstem. Dlatego ubezpieczyciel w kontakcie z poszkodowanym musi być perfekcyjny, musi znać odpowiadać na każde pytanie zanim ono padnie.

Podejście  

Połączyliśmy myślenie strategiczne z inżynierskim prototypowaniem. Zderzyliśmy własne umiejętności technologiczne (Mikołaj Machowczyk - head of mobile) i strategiczno-biznesowe (Bartek Załęcki - dyrektor strategii, Roman Łoziński - head of business innovations). Nie do przecenienia była również wiedza o procesach i organizacji przedstawiciela klienta (Dariusz Maciołek - kierownik zespołu mediów i e-marketingu w Grupie PZU). Stworzyliśmy kilkuetapowy proces, który nazwaliśmy Business Innovation.

 Poszukiwaliśmy możliwości biznesowych, jakie może przynieść technologia. Wzięliśmy do ręki lutownice i wtedy pojawiło się...

 Rozwiązanie

Skoro najważniejszym oczekiwaniem osoby ubezpieczonej względem ubezpieczyciela jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, to chcieliśmy sprawić, aby klienci PZU naprawdę czuli się otoczeni wyjątkową opieką. Weszliśmy w rolę poszkodowanych, aby zrozumieć, jak stresującym jest moment powstania szkody. Skupiliśmy się w pełni na skróceniu czasu potrzebnego do rozwiązania takiej sytuacji. Naszym celem było zminimalizowanie okresu reakcji ubezpieczyciela, okresu, gdy poszkodowany odczuwa dyskomfort bezsilności.

Technologia, której użyliśmy do rozwiązania naszego problemu nie jest nowa. Pomysł "connected car" został opracowany na początku lat 90. w Japonii, a od tego czasu zostały wypracowane standardy komunikacji z głównymi komputerami samochodów produkowanych na całym świecie. Dzięki spadkowi cen usług chmurowych -ang. cloud computing - i nowym możliwościom statystycznej analizy danych udało nam się stworzyć nową wartość.

Nasze urządzenie jest pod kątem technologii jak i obsługi niezwykle proste (plug-and-forget), może być zamontowane przez każdego i nie wymaga żadnych umiejętności technicznych. Każdy samochód wyprodukowany po 1996 jest wyposażony w standardowe złącze diagnostyczne umieszczone w dostępnym miejscu. To właśnie w tym miejscu podłącza się Drive.

Następnie dane ze wszystkich sensorów umieszczonych w samochodzie są zbierane przez nasze urządzenie i wysyłane za pomocą sieci komórkowej do chmury obliczeniowej. Wszystkie dane samochodu są przetwarzane i analizowane w czasie rzeczywistym, co daje nam cenny czas na reakcję, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

Jeśli nasz system wychwyci odchylenia od normy w pracy różnych elementów samochodu, to możemy zawiadomić naszego klienta i poprosić go, aby zatrzymał samochód w bezpiecznym miejscu. Podczas rozmowy telefonicznej poinformujemy go o podejrzeniu zagrożenia, a także natychmiast wyślemy pomoc drogową. Pracownik PZU Pomoc przed wyruszeniem do awarii zdiagnozuje na podstawie danych z Drive prawdopodobną przyczynę zagrożenia tak, aby zabrać ze sobą narzędzia i części zamienne, które pozwolą mu błyskawicznie rozwiązać problem na miejscu awarii. Po co holować samochód, jeśli można go od razu naprawić?

Dążenie

Wierzymy, że Drive może stać się integralnym elementem oferty PZU. Opracowany system będzie skalowalny i będzie umożliwiał rozwój dalszych funkcjonalności, a z każdym kolejnym podłączonym samochodem jego działanie będzie coraz precyzyjniejsze.

Być może dzięki temu lub podobnemu rozwiązaniu będziemy mogli za kilka lat powiedzieć, że PZU zmieniło rynek firm ubezpieczeniowych z likwidowania szkód na zabezpieczanie klientów przed ich wydarzeniem się. Być może dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii kolejny rynek zostanie zredefiniowany.

Case study konceptu biznesowego przygotowanego przez K2, który został wyróżniony na Festivalu Cannes Lions 2013 w kategorii Cannes Innovation.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.