Chocolissimo - 10.2016

Napisz sobie medium

Napisz sobie medium

Brief.pl / Inspiracje

Łukasz Tabin, partner zarządzający LTM Communications, na temat tego, co wpływa na atrakcyjność wydawnictw typu custom publishing i jak badać potrzeby odbiorców biuletynów firmowych

-

Jaka forma wydawnicza biuletynów wewnętrznych jest obecnie najatrakcyjniejsza dla odbiorców - czy nadal jest to drukowane, tradycyjne wydanie i jak badać preferencje w tym zakresie?

Kwestia atrakcyjności formy nadal ściśle wiąże się z grupami otoczenia wewnętrznego, do których kierujemy wydawnictwo. Jeśli wydajemy biuletyn wewnętrzny, kierowany do pracowników produkcji, którzy nie korzystają - w ramach swoich obowiązków zawodowych - z komputerów, to z pewnością komunikacja w formie elektronicznej byłaby nieefektywna. Trudno bowiem oczekiwać, że będą logować się do intranetu czy pobierać wydawnictwo w domu. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, gdy wydajemy magazyn wewnętrzny np. dla pracowników banku. Najatrakcyjniejszym wydawnictwem firmowym będzie więc dla pracowników takie, które nie tylko jest dla nich ciekawe i angażujące, ale też odpowiada formą ich potrzebom i możliwościom.

Jeśli specyfika firmy nie pozwala nam jasno określić to, czy efektywniejsze będzie tradycyjne, czy elektroniczne wydawnictwo, wówczas możemy przeprowadzić wśród pracowników krótką ankietę. To najprostszy sposób, który jednak nadal się sprawdza. Nieco bardziej rozbudowaną formą badania preferencji będzie bezpośrednie zaangażowanie pracowników różnych szczebli w tworzenie zarówno idei biuletynu, jak i jego kolejnych wydań. Bezpośrednie uczestnictwo pracowników w całym procesie pomaga nie tylko dookreślić preferowaną formę, ale daje również nadzieję na pozytywny wewnętrzny odbiór wydawnictwa.

Co wpływa na atrakcyjność wydawnictw typu custom publishing?

Lapidarnie można powiedzieć, że w czasach, gdy ze względu na przesyt informacyjny coraz trudniej jest firmom i agencjom PR prowadzić efektywne relacje z mediami, najlepiej wydawać własne media. Tak mniej więcej działają wydawnictwa custom publishing kierowane do klientów. Firmie stwarzają możliwość przekazania istotnych z jej punktu widzenia treści, a klientom dają ciekawy i bezpłatny produkt medialny, gdzie poza treściami komercyjnymi jest też tzw. wartość dodana w postaci szeregu porad i materiałów lifestyle’owych. To budzi przywiązanie, buduje lojalność, pomaga osiągać cele komunikacji marketingowej.

Inaczej wygląda kwestia magazynów kierowanych do pracowników. W LTM Communications wychodzimy z założenia, że w tym przypadku tylko treści współtworzone przez odbiorców mogą ich rzeczywiście zainteresować i zaangażować. Oczywiście nie chodzi o to, by 100 proc. zawartości każdego numeru było napisane przez pracowników, ale 50 proc. to dobry kompromis, który powoduje, że pracownik może utożsamić się z gazetą, ale będzie ona też efektywnym kanałem przekazywania informacji i rozporządzeń, a także wizytówką firmy na zewnątrz. Wszystko w myśl zasady, że nic o nas bez nas, która w przypadku komunikacji wewnętrznej jest najważniejszym wyznacznikiem wszystkich działań. Niektóre firmy wychodzą z założenia, że w wewnętrznych biuletynach nie chodzi o motywowanie, budowanie zespołu, rozwiązywanie problemów, ale o ładne obrazki i przybliżanie branży w której firma działa. Naszym zdaniem szkoda jednak pieniędzy na przetwarzanie treści szeroko dostępnych w innych mediach. 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.