Biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wywiad z Tomaszem Kamolą, 2ways

Biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wywiad z Tomaszem Kamolą, 2ways

Brief.pl / Ludzie

Jakie czynniki kulturowe należy brać pod uwagę, wchodząc na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Czy są branże, w których można odnieść tam szczególny sukces? Jak wygląda proces zakładania działalności gospodarczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Na te i inne pytania odpowiedział nam Tomasz Kamola, prezes zarządu 2ways oraz BiznesDubaj.pl.

-

W jaki sposób pomagacie Państwo przedsiębiorcom, którzy planują wejść ze swoim biznesem na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Nasza oferta obejmuje szeroki zakres usług. Poczawszy od analizy rynku i odpowiedzi na pytanie, czy produkt lub usługa znajdzie nabywców na rynku arabskim, nawiązywanie kontaktów handlowych a skończywszy na bardzo technicznych usługach, jak otwarcie biura, rekrutacja pracowników itd.


Jakie czynniki kulturowe należy brać pod uwagę, wchodząc na rynek ZEA?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że jest to rynek arabski, zupełnie inny niż te, z którymi mamy doczynienia.
Różnice widoczne są wszędzie i wiele czynników ma wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Wszystkie te różnice mają wpływ na sposób pozyskiwania partnerów biznesowyc oraz budowanie długotrwałych relacji biznesowych.


Czy są branże, w których odnieść można szczególny sukces, jeśli mowa o ZEA?

Przede wszystkim powodzenie będą miały te produkty lub usługi, które sa dobrej jakości i w miarę przystępnej cenie. Szczególnie polecane są nowe rozwiązania i to w każdej branży. Emiraty Arabskie znane są z wdrażania technologi, która w innych krajach traktowana jest jako nowinka technologiczna. Bardzo cenione są produkty ekologiczne i prozdrowotne.


Jak przebiega proces zakładania działalności w ZEA? Czym różni się to od zakładania jej w Polsce / Europie?

Dość duża różnica polega na samej podstawie. W Polsce, czy Europie panuje zasada "Zakładamy firmę i płacimy podatki od tego co zarobimy". Założenie firmy chociażby w Polsce jest stosunkowo tanie. W wielu krajach rejestracja firmy trwa nawet 1 dzien i praktycznie nic nie kosztuje. Zasada w ZEA jest inna. "Najpierw płacisz za licencję a to co zarobisz w całości jest Twoje" Koszt licencji jest bardzo różny. Najczęściej koszt licencji wynosi ok 15-20 tys PLN. Natomiast urzędników nie interesuje to, ile zarobimy, bo przychody nie są opodatkowane. Sam proces założenia firmy nie jest skomplikowany ale trwa nieco dłuzej niż w Europie i wiąże sie on z innymi procedurami, jak uzyskanie wizy rezydenta, otwarcie konta bankowego itd.


 Jaka jest obecnie skala działań polskich przedsiębiorców na terenie ZEA? Czy w Polsce istnieje świadomość potencjału tamtejszego rynku?

Skala działalności wzrasta. Poprzez ZEA wielu przedsiebiorców dociera do innych rynków. Trzeba pamiętać, że ZEA nie są dużym krajem a populacja wynosi ok 10 mln ludzi. Natomiast jest to centrum biznesowe i logistyczne całego regionu. Docierajac z produktem do Dubaju mamy praktycznie dostep do ok. 1 miliarda mieszkańców sąsiednich krajów Zatoki Perskiej.
Niektóre kraje jak np. Iran przez lata obsługiwane były przez banki i porty przeładunkowe z Dubaju.


Co składa się na fakt, że Dubaj jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych centrów biznesu na świecie?

Na te sytuacje wpływ ma kilka czynnikow. Przede wszystkim położenie, które jest idealne do kontaktów Europy z Azją i Afryką. Kolejna sprawa to uczestnictwo ZEA w wielu organizacjach międzynarodowych. Położenie wielu banków światowych. Tu swoje oddzialy maja wszyscy znaczacy gracze finansowi. Nie bez znaczenia jest fakt, że jeszcze nie tak dawno Emiraty były kolonią brytyjską. Pozostał jezyk, organizacja i wiele innych elementów.


::


Zobacz inne polecane artykuły

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

Brief.pl / Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie
Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

7 lat, blisko 300 firm i ponad 400 laureatów. Ranking 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie to najstarsza, bo trwająca już 7. rok inicjatywa, która pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Jej celem jest porządkowanie rynku oraz otwieranie przed przedsiębiorcami możliwości networkingowych i biznesowych. W tym roku, przy okazji 7. urodzin, ranking doczekał się kilku zmian...

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.

Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?

Magazyn / Aktualności

Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?
Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?

Marketing afiliacyjny, jako rodzaj działań marketingowych online, powinna znać każda duża i średnia firma, prowadząca aktywną sprzedaż w sieci. Stwarza on optymalne warunki do promocji produktów i usług, zapewniając jednocześnie dodatkowe korzyści, wynikające ze współpracy z siecią afiliacyjną. Choć zainteresowanie nim stale wzrasta, wciąż nie wszyscy mają świadomość istnienia tego rozwiązania i nie dla wszystkich jest ono zrozumiałe. Czym zatem jest afiliacja i kto powinien z niej skorzystać?