CodersTrust Polska realizuje marzenia

CodersTrust Polska realizuje marzenia

Brief.pl / Aktualności

CodersTrust Polska i Provident postanowili pomóc Polakom w zdobyciu nowych kompetencji i zapewnić im lepszą pracę, organizując konkurs "Zaprogramuj swoją przyszłość. Wierzymy w Twój plan". Do wygrania w konkursie jest stypendium na czteromiesięczny kurs Front End Development na platformie CodersTrust. Sprawdziliśmy, jakie efekty udało się uzyskać po pierwszych tygodniach trwania konkursu, tuż przed jego zakończeniem, zaplanowanym na 15 grudnia.

-

Robert pochodzi z Warszawy, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Postanowił również w tym mieście pójść na studia na wydziale Geografii, ale tak jak duża część maturzystów, nie wiedział, kim chce być i co chce robić w przyszłości. W międzyczasie pracował jako kurier, a później również w call-center. Był też wolontariuszem i pomagał w organizacji wydarzeń kulturalnych. Po zdobyciu dyplomu licencjata na Uniwersytecie Warszawskim zakończył studia i podjął pracę jako handlowiec. Następnie trafił do agencji reklamowej. W wieku 27 lat uświadomił sobie, że żadne prace, których się podejmował, nie sprawiały, by czuł się spełniony zawodowo, a jego zarobki były przeciętne. 

Pierwszy beneficjent programu CodersTrust Polska na informację o konkursie natrafił zaledwie kilka miesięcy temu. Zdecydował zainwestować swój czas w naukę języków programowania i postawić wszystko na jedną kartę - odszedł z pracy i wyznaczył sobie cel: w ciągu 90 dni nauczyć się programować na tyle sprawnie, żeby znaleźć pierwszą pracę w IT. W trzy miesiące opanował cały zakres kursu Front End Development, poświęcając 8 godzin dziennie na naukę i praktykę, przy stałym wsparciu mentorów. 18 listopada skończył kurs, w czasie którego już zaprojektował pierwszą stronę konkursu www.zaprogramujswojaprzyszlosc.pl.

Zaledwie po kilku tygodniach od ukończenia kursu, Robert został zaproszony na 3 rozmowy kwalifikacyjne: do międzynarodowej firmy technologicznej, czołowej agencji digitalowej oraz firmy telekomunikacyjnej. Jego wybór padł na Orange, gdzie 1 grudnia dołączył do zespołu UX zajmującego się projektowaniem aplikacji webowych.


Co skłoniło Cię do wejścia w świat programowania?

Nie uważałem się w żadnym stopniu spełniony i cały czas szukałem „tego czegoś” – pracy, która dawałaby mi satysfakcję, możliwość rozwoju i niezależność. Zdecydowałem się sprawdzić, czy może akurat programowanie okaże się „tym czymś” – znajomi programiści przedstawili mi tę perspektywę jako atrakcyjną.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z programowaniem?

Zacząłem od darmowego okresu próbnego na platformie CodersTrust. Chciałem zobaczyć, czy byłbym w stanie się tego nauczyć i czy mi się to spodoba – okazało się, że tak.

Wiele osób ma obawy dotyczące branży IT i samego programowania – że jest to trudne, wymaga specjalnych umiejętności, a najlepiej ukończenia studiów IT. Czy miałeś duże doświadczenie w pracy z komputerami zanim zacząłeś programować?

Pracowałem wcześniej przy komputerze w pracach biurowych, nie miałem z tym problemów, ale nie miałem też do czynienia z programowaniem. Okazało się, że brak doświadczenia nie był barierą, żeby zacząć naukę. Kodowanie nie jest czarną magią - wystarczy systematyczna, solidna praca i zapał do nauki. Oczywiście, programowanie jest bardzo szeroką dziedziną i niektóre rzeczy mogą robić najbardziej doświadczeni specjaliści, jednak część zadań można wykonać już po kilku miesiącach nauki. Ja na przykład po dwóch miesiącach intensywnej nauki byłem w stanie stworzyć stronę ZaprogramujSwojaPrzyszlosc.pl.

Czy osoby po ukończeniu kilkumiesięcznego kursu programowania mają szansę na zdobycie pierwszej pracy?

Mimo, że dopiero co ukończyłem taki kurs, już znalazłem pracę w IT, więc jestem najlepszym przykładem na to, że wszyscy mogą zarabiać programując. Już podczas kursu zdobyłem swoje pierwsze zlecenie jako freelancer (zaprojektowanie prostej strony dla klienta z Indii), więc wiem, że pracować można również zdalnie. To jest dobre rozwiązanie dla tych osób, które szukają pracy, ale nie chcą opuszczać rodzinnego miasta – pracując zdalnie, mogą przyjmować zlecenia z całego świata. 

Jakie, Twoim zdaniem, są największe zalety dotyczące pracy programisty?

Perspektywa ciągłego rozwoju, mnóstwo możliwości wyboru kierunku przyszłej ścieżki kariery (niezliczone specjalizacje), wolność wyboru (duże zapotrzebowanie na programistów), a także godziwa płaca.

::


Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Brief.pl / Wiedza

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku
5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Algorytmy wyszukiwarki Google aktualizowane są nawet kilkaset razy w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że nadążenie za zmianami bywa trudne, nawet dla dobrego specjalisty SEO, a to, co sprawdzało się jeszcze pół roku temu, obecnie może być traktowane co najwyżej jako mit. Przekonaj się, jakie działania pozycjonujące mają sens na dziś, a które lepiej odpuścić.

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Brief.pl / Aktualności

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar
Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Zbierają dane o użytkownikach sieci w 187 państwach, a ich autorska platforma DMP – OnAudience.com - przetwarza już ponad 3 mld profili internautów. Pokornie przyznają, że nie monitorują jeszcze aktywności sieciowej mieszkańców San Escobar, ale i tu obiecują rychłą poprawę. Warszawska spółka Cloud Technologies swój biznes zaczynała jako start-up w garażu, dziś po 6 latach działalności ma pozycję polskiego lidera analityki Big Data, posiadającego największą hurtownię danych w Europie. W tym roku spółka planuje opuścić NewConnect na rzecz głównego parkietu GPW.