Czy Polacy robią zakupy spożywcze przez Internet?

Czy Polacy robią zakupy spożywcze przez Internet?

Brief.pl / Aktualności

Aż 44% mieszkańców dużych ośrodków miejskich i co trzeci mieszkaniec mniejszych miast poświęca tygodniowo do dwóch godzin na większe zakupy spożywcze. Z badań przeprowadzonych przez serwis Frisco.pl wynika, że co trzeci konsument chciałby ograniczyć ten czas. Zakupy robione przez Internet mogłyby w tym pomóc. Czy jednak Polacy już się do nich przekonali?

-

Co kupujemy?

Najpopularniejszymi produktami nabywanymi w sieci są odzież, sprzęt RTV / AGD, książki, płyty, buty, sprzęt komputerowy oraz smartfony i tablety.  Zakupy przez Internet są wygodniejsze, dostępne całą dobę, dają możliwość porównania cen i często są po prostu tańsze. Prawie połowa Polaków kupuje w sieci. Dane te nie dotyczą jednak zakupów spożywczych. Cały czas e-commerce w FMCG to około 0,2% całości rynku. Dlaczego? – Zakupy spożywcze przez internet są jeszcze słabo popularne z kilku powodów. Przede wszystkim ograniczają się do dużych miast i największych sklepów. Lokalne sklepy internetowe często mają problemy np. ze stroną internetową, przez co część produktów jest niewidoczna lub niemożliwa do zamówienia. Czasem zakupy trzeba potwierdzać mailowo, żeby mieć pewność, że zostały one złożone. To dodatkowa trudność dla klienta. Mniejsze sklepy nie mają funduszy na rozbudowę swoich serwisów www. Duże z kolei nie ogłaszają się tak, jak powinny. Wielu ludzi nie wie nawet, że mogą zrobić zakupy przez Internet – ocenia Robert Matyszewski, wiceprezes firmy SoftwareHut. Dodatkowo dochodzą tutaj czynniki psychologiczne – kwestia ograniczonego zaufania do zakupów w sieci oraz przyzwyczajenie do marketów i chęć zobaczenia produktów przed zakupem.

 

To pomoże zaoszczędzić cenny czas

Zakupy spożywcze przez internet to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. To pierwsze wydaje się oczywiste ze względu na brak ulicznych korków czy czekanie w kolejce do kasy. Dodatkowo, kupując w sieci, nie tracimy czasu na szukanie unikatowych produktów między półkami. Co więcej, niektóre markety udostępniają listy poprzednich zakupów. Dzięki temu można szybko dokonać wyboru produktów, które się często kupuje. Jeśli chodzi o oszczędność pieniędzy, to kupując w sieci jest mniejsze ryzyko złapania się na sztuczki marketingowców, którzy odpowiadają za odpowiednie ułożenie towarów na półkach, kuszące zapachy czy muzykę płynącą z głośników. Dokonując zakupów w domowym zaciszu mamy także możliwość sprawdzenia czy produkty, które zamierzamy kupić nie będą się dublować, bo np. w szafce mamy już dwa makarony. Kupując online wielkogabarytowe zapasy unikniemy także problemów z ciężkimi siatkami zakupów. Ceny produktów podanych na stronie internetowej są najczęściej takie same jak w markecie. A koszty dostawy podobne lub niższe od kosztów, które generują zakupy robione w tradycyjny sposób. Stanie w korkach i jazda do sklepu często bardziej nadwerężają domowy budżet niż dowóz zakupów przez pracownika sklepu.

 

Czy zakupy online mają jakieś wady?

Wady zakupów online oczywiście istnieją, jednak w porównaniu z zaletami zakupów spożywczych online wydają się niewielkie. Osoba, która przygotowuje nasze zakupy może się pomylić i otrzymamy nie ten towar, który kupiliśmy. Jeśli zamówiony przez nas towar jest niedostępny, możemy dostać zamiennik, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał. Minusem może być też koszt dostawy. W niektórych sklepach wystarczy zrobić np. zakupy za 50 złotych, by mieć zagwarantowany dowóz za darmo, w innych trzeba wydać już 150 złotych. Są jednak dni darmowej dostawy, czy specjalne promocje na zakupy. Jeśli się tego pilnuje, rzeczywiście można nawet wyjść do przodu finansowo, a już na pewno zaoszczędzi się na czasie.

 

Aplikacje ułatwiające robienie zakupów online

Żeby jeszcze bardziej zachęcić klientów do korzystania ze sklepów internetowych powstały aplikacje ułatwiające robienie zakupów spożywczych w sieci. – Za ich pomocą można szybko tworzyć i zarządzać listami, udostępniać je znajomym, dodawać ceny i ilości do wpisanych produktów. Niektóre aplikacje oferują też możliwość przechowywania paragonów w pamięci telefonu / tabletu. Dodatkowo mogą zapamiętywać daty i miejsca robienia zakupów, a także dodawać informacje o gwarancji. Aplikacje są cały czas udoskonalane, tak aby jeszcze bardziej odpowiadać potrzebom klientów – podsumowuje Robert Matyszewski.

::

Fot. Pixabay

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Brief.pl / Aktualności

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących
Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju – Poland Business Run – startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.