Brak budżetu główną przyczyną niepowodzeń startupów. Skąd pozyskać brakujące środki?

Brak budżetu główną przyczyną niepowodzeń startupów. Skąd pozyskać brakujące środki?

Brief.pl / Aktualności

Z roku na rok liczba start-upów w Polsce rośnie, jednak mimo wszystko nadal 9 na 10 młodych przedsiębiorstw kończy swoją działalność już po roku. Główna przyczyną niepowodzenia jest przeważnie problem z pozyskaniem środków na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, a bez odpowiedniego finansowania ciężko jest prowadzić jakąkolwiek działalność, nawet mając na nią najlepszy pomysł. Skąd pozyskać środki na przetrwanie chwilowych zastojów w działalności?

-

Dzięki różnorodnym szkoleniom, konferencjom oraz programom akceleracji i inkubacji młodzi start-upowcy są coraz lepiej przygotowani do prowadzenia działalności biznesowej. Założenie startupu najczęściej wiąże się jednak z koniecznością pozyskania odpowiedniego kapitału, niezbędnego do jego rozwoju. Kwoty te mogą znacząco różnić się w zależności od potrzeb poszczególnych podmiotów, jednak jedno jest pewne - potrzeby finansowe są z reguły znacznie większe niż wartość posiadanego przez startupowca majątku.

Skąd pozyskać brakujące środki?

Pierwsze co przychodzi do głowy to wsparcie finansowe od aniołów biznesu lub funduszy venture capital. W takim schemacie znalezienie finansowania zewnętrznego polega na przekonywaniu inwestorów, że plany wobec biznesu są rozwojowe, solidne i zapewniają duże prawdopodobieństwo realizacji założeń biznesplanu. Jednak taki model finansowania w polskim ekosystemie jest stosunkowo słabo rozwinięty. Wynika to z niewielkiej liczby aniołów biznesu i funduszy venture capital oraz braku zachęt fiskalnych do inwestowania w startupy. Poza tym inwestorzy nie chcą finansować inicjatyw objętych wysokim ryzykiem. Wolą sponsorować znane projekty, które wykazują duży potencjał biznesowy. Dlatego większość, bo aż 60 proc. nowopowstałych przedsiębiorstw, jest zdana na finansowanie z własnych środków, które są zazwyczaj niewystarczające do dalszego rozwoju startupu.

Jakie są alternatywne metody finansowania?

Jednym z alternatywnych rozwiązań są pożyczki z sektora FinTech, czyli Financial Technology. Przyjęło się, że banki dosyć niechętnie przyznają pieniądze młodym firmom, zwłaszcza na początku działalności. Na rynku pojawiają się podmioty w całości dedykujące swoją ofertę mikro-firmom, które ze względu na swoją krótką działalność na rynku nie mają wystarczającej historii kredytowej, aby zdobyć kredyt na warunkach bankowych.Ponadto, dzięki pozyskanym środkom i ich terminowej spłacie startupowiec tworzy pozytywną historię kredytową, która jest ważna przy ubieganiu się o dalsze finansowanie. Firmy FinTech-owe często same są start-upami, więc doskonale rozumieją specyfikę takiej działalności. Kolejną zaletą, przemawiającą za tym rozwiązaniem, jest brak wymaganego minimalnego okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, co oznacza że dodatkową pulę pieniędzy można otrzymać już od pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z badania pozyczkaportal.pl wynika, że ponad 30 proc. młodych przedsiębiorców byłoby zainteresowanych szybką pożyczką pozabankową.

Na czym zależy startupom przy pozyskiwaniu dofinansowania?

- Firmy FinTech-owe proponują bezpieczne i sprawdzone rozwiązania dla młodych przedsiębiorców. Plusem takich pożyczek jest szybka decyzja, brak biurokracji oraz dostęp do finansowania już od pierwszego dnia działalności firmy. To właśnie na tych elementach zależy startupowcom najbardziej, szczególnie w przypadku, gdy decydujący jest czas wprowadzenia nowej usługi czy produktu na rynek - komentuje Tymon Zastrzeżyński z pozyczkaportal.pl.

Na dodatek, uzyskanie środków od pożyczkodawcy zapewnia większą elastyczność w wydatkowaniu pieniędzy niż w przypadku dotacji. Mogą one zostać przeznaczone na niemal każdy cel związany z realizacją projektu, co jest ważnym aspektem dla osób, które chcą samodzielnie zarządzać swoim projektem.

 

::

Fot. Fotolia

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.