Chocolissimo - 10.2016

Brak budżetu główną przyczyną niepowodzeń startupów. Skąd pozyskać brakujące środki?

Brak budżetu główną przyczyną niepowodzeń startupów. Skąd pozyskać brakujące środki?

Brief.pl / Aktualności

Z roku na rok liczba start-upów w Polsce rośnie, jednak mimo wszystko nadal 9 na 10 młodych przedsiębiorstw kończy swoją działalność już po roku. Główna przyczyną niepowodzenia jest przeważnie problem z pozyskaniem środków na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, a bez odpowiedniego finansowania ciężko jest prowadzić jakąkolwiek działalność, nawet mając na nią najlepszy pomysł. Skąd pozyskać środki na przetrwanie chwilowych zastojów w działalności?

-

Dzięki różnorodnym szkoleniom, konferencjom oraz programom akceleracji i inkubacji młodzi start-upowcy są coraz lepiej przygotowani do prowadzenia działalności biznesowej. Założenie startupu najczęściej wiąże się jednak z koniecznością pozyskania odpowiedniego kapitału, niezbędnego do jego rozwoju. Kwoty te mogą znacząco różnić się w zależności od potrzeb poszczególnych podmiotów, jednak jedno jest pewne - potrzeby finansowe są z reguły znacznie większe niż wartość posiadanego przez startupowca majątku.

Skąd pozyskać brakujące środki?

Pierwsze co przychodzi do głowy to wsparcie finansowe od aniołów biznesu lub funduszy venture capital. W takim schemacie znalezienie finansowania zewnętrznego polega na przekonywaniu inwestorów, że plany wobec biznesu są rozwojowe, solidne i zapewniają duże prawdopodobieństwo realizacji założeń biznesplanu. Jednak taki model finansowania w polskim ekosystemie jest stosunkowo słabo rozwinięty. Wynika to z niewielkiej liczby aniołów biznesu i funduszy venture capital oraz braku zachęt fiskalnych do inwestowania w startupy. Poza tym inwestorzy nie chcą finansować inicjatyw objętych wysokim ryzykiem. Wolą sponsorować znane projekty, które wykazują duży potencjał biznesowy. Dlatego większość, bo aż 60 proc. nowopowstałych przedsiębiorstw, jest zdana na finansowanie z własnych środków, które są zazwyczaj niewystarczające do dalszego rozwoju startupu.

Jakie są alternatywne metody finansowania?

Jednym z alternatywnych rozwiązań są pożyczki z sektora FinTech, czyli Financial Technology. Przyjęło się, że banki dosyć niechętnie przyznają pieniądze młodym firmom, zwłaszcza na początku działalności. Na rynku pojawiają się podmioty w całości dedykujące swoją ofertę mikro-firmom, które ze względu na swoją krótką działalność na rynku nie mają wystarczającej historii kredytowej, aby zdobyć kredyt na warunkach bankowych.Ponadto, dzięki pozyskanym środkom i ich terminowej spłacie startupowiec tworzy pozytywną historię kredytową, która jest ważna przy ubieganiu się o dalsze finansowanie. Firmy FinTech-owe często same są start-upami, więc doskonale rozumieją specyfikę takiej działalności. Kolejną zaletą, przemawiającą za tym rozwiązaniem, jest brak wymaganego minimalnego okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, co oznacza że dodatkową pulę pieniędzy można otrzymać już od pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z badania pozyczkaportal.pl wynika, że ponad 30 proc. młodych przedsiębiorców byłoby zainteresowanych szybką pożyczką pozabankową.

Na czym zależy startupom przy pozyskiwaniu dofinansowania?

- Firmy FinTech-owe proponują bezpieczne i sprawdzone rozwiązania dla młodych przedsiębiorców. Plusem takich pożyczek jest szybka decyzja, brak biurokracji oraz dostęp do finansowania już od pierwszego dnia działalności firmy. To właśnie na tych elementach zależy startupowcom najbardziej, szczególnie w przypadku, gdy decydujący jest czas wprowadzenia nowej usługi czy produktu na rynek - komentuje Tymon Zastrzeżyński z pozyczkaportal.pl.

Na dodatek, uzyskanie środków od pożyczkodawcy zapewnia większą elastyczność w wydatkowaniu pieniędzy niż w przypadku dotacji. Mogą one zostać przeznaczone na niemal każdy cel związany z realizacją projektu, co jest ważnym aspektem dla osób, które chcą samodzielnie zarządzać swoim projektem.

 

::

Fot. Fotolia

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.