...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polska spółka przeciwko kosmicznemu zagrożeniu

Laureaci rankingu 50 najbardziej kreatywnych w biznesie wezmą udział w europejskim projekcie NEOSTED, w ramach którego powstanie pierwsza z globalnych sieci naziemnych obserwatoriów astronomicznych, których celem będzie monitorowanie nieba i krążących po ziemskiej orbicie kosmicznych śmieci oraz wykrywanie kosmicznych zagrożeń grożących mieszkańcom naszej planety. System ma docelowo działać w trybie 24-godzinnym i obejmować swoim zasięgiem cały ziemski nieboskłon.

Kosmiczne innowacje

 

Liderem międzynarodowego konsorcjum, które pracuje nad systemem jest włoska firma Compagnia Generale per lo Spazio, a Creotech Instruments jest jedyną polską firmą uczestniczącą w tym prestiżowym przedsięwzięciu.

W ramach podpisanej przez Creotech Instruments w lipcu umowy, zawartej na około 4 mln złotych,  do końca 2017 roku powstanie osiem zaawansowanych kamer dla teleskopu, który trafi do pierwszego z obserwatoriów. W przyszłości liczba kamer zainstalowanych na teleskopie ma wzrosnąć do szesnastu, co pozwoli na jeszcze dokładniejsze monitorowanie nieba. Pilotażowa placówka najprawdopodobniej zostanie zlokalizowana na Sycylii. Zlecenie na montaż serii kamer na potrzeby pierwszego z obserwatoriów poprzedził projekt NEOSTEL, w ramach którego Creotech zaprojektował system oraz poddał testom jego krytyczne komponenty. 

Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments, zwraca uwagę, że zaawansowane kamery będą wykorzystywać kilka innowacyjnych rozwiązań opracowanych i rozwijanych przez firmę z Piaseczna.

– Analiza obrazu rejestrowanego przez osiem, a docelowo szesnaście kamer wymaga doskonałego systemu synchronizacji czasu. Rozwiązanie wykorzystane w teleskopach NEO będzie bazować na opracowanej przez Creotech Instruments S.A. technologii takiej synchronizacji, która zapewnia synchronizację czasu na poziomie ułamków mikrosekund. Polska zaczyna się technologicznie specjalizować w systemach zobrazowania nieba i śledzeniu śmieci kosmicznych. Jesteśmy obecnie w trzech konsorcjach, które nad takimi systemami pracują. Współpracujemy między innymi z Instytutem Technologii Wojsk Lotniczych przy systemie SST przeznaczonym do monitorowania nieba nad Polską. Oprócz tego Creotech przez wiele lat współpracował z grupą wybitnych polskich naukowców przy eksperymencie Pi of the Sky, który miał charakter absolutnie pionierski, jeśli chodzi o zautomatyzowaną obserwację nieba dla celów naukowych na świecie – tłumaczy Grzegorz Brona.

Nie tylko kosmos

 

Kosmiczna firma z Piaseczna zorientowana jest na projekty kosmiczne, ale rozwija także inne nogi biznesowe. Oferuje technologie i aplikacje użytkowe, z których korzystają m.in. ośrodki naukowo-badawcze, operatorzy telekomunikacyjni i sieci handlowe w Polsce i na świecie. Elektronika i specjalistyczna aparatura pomiarowa wyprodukowana przez Creotech wykorzystywana jest w najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucjach badawczych świata takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Firma świadczy także usługi montażu kontraktowego dla wymagających klientów biznesowych, dla których jakość jest najważniejsza. Tę najwyższą jakość montowanych układów elektronicznych gwarantuje „kosmiczny” cleanroom, czyli kompleks pomieszczeń spełniających rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych.

::

Foto: Fotolia/chagpg

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF