Chocolissimo - 10.2016

O marketingu sensorycznym jako części strategii marki

O marketingu sensorycznym jako części strategii marki

Brief.pl / Aktualności

IMS, wspólnie z instytutem badawczym Millward Brown przeprowadzili badania wpływu narzędzi marketingu sensorycznego na zachowanie konsumentów. O komentarz poprosiliśmy Jarosława Grzesicę, doradcę zarządu IMS.

-

O komentarz dotyczący badań poprosiliśmy doradcę zarządu IMS, Jarosława Grzesicę:

“Marketing sensoryczny będzie coraz intensywniej wykorzystywany w przestrzeniach handlowych i usługowych. Jest brakującym ogniwem, znajdując się dokładnie pomiędzy zracjonalizowanym procesem zakupowym, a całkowicie emocjonalnym, wrażeniowym sposobem spędzania czasu, rozrywki i relaksu. Marketing sensoryczny będzie się rozwijał, bo rozwija się konsument, oczekuje czegoś więcej niż „podaży”.

Do zauważalnych trendów zaliczyłbym integrowanie myślenia sensorycznego z koncepcją identyfikacji marki. Dla przykładu coraz większa grupa klientów IMS (są to m.in znane marki modowe, ale też np. banki) zainteresowana jest nie tyle zakupem i emisją zapachów w swoich sieciach, lecz opracowaniem brandingu zapachowego, rozszerzenia swojego CI o zapach, często także o identyfikującą ich muzykę. Myślę, że dla świadomych merketerów nie jest to innowacja, a raczej konieczność postępowania z duchem czasu.

Zagrożeniem dla marketingu sensorycznego jest obecnie brak wiedzy na temat samej kategorii marketingu sensorycznego. Zarówno stosowanie mieszanek zapachowych jak playlist muzycznych, a także projektowanie sensorycznie oddziałujących opakowań czy przedmiotów to złożone procesy wymagające wiedzy i dostępu do technologii (zapach), wiedzy o rynku i wiedzy prawnej (muzyka). Takie produkty profesjonalnie opracowane i serwisowane zwykle wymagają po drugiej stronie osoby świadomej, która wie, czego chce osiągnąć i jak to oddziałuje (np. utrzymuje traffic w punkcie handlowym – co przekłada się na zyski).

Jako przestrzeń dla rozwoju narzędzi sensorycznych niejako cywilizujących nasze otoczenie postrzegam przede wszystkim obszar usług np. sektor bankowy, który ma sporo do zrobienia w dziedzinie zmniejszania dystansu z klientem i budowania przyjaznej atmosfery, poczucia prestiżu lub bezpieczeństwa. To można uzyskać kreując odpowiednie procesy obsługowe, ale także stosując narzędzia sensoryczne: przyjazny zapach, sympatyczna muzyka na granicy słyszalności etc. Z drugiej strony takim obszarem jest również wzornictwo przemysłowe, którego wynikiem jest oddziaływanie na nasz zmysł dotyku. Ludzie nieco bardziej zwracają uwagę na to, jak różne przedmioty wyglądają, leżą w ręce, jak się na nich siedzi. Z całą pewnością dużo można jeszcze osiągnąć w technologiach wizualnych (digital signage) – przed nami sporo ekscytujących wynalazków, z uwagi na niezwykłą aktywność producentów tych technologii możemy spodziewać się coraz większej interaktywności oraz ciekawych rozwiązań wielkopowierzchniowych (dobrym przykładem jest np. krakowska galeria Kazimierz i jej instalacje DS na czele z interaktywnym sufitem).”

 O raporcie więcej tutaj:

 

Marketing sensoryczny zwiększa współczynnik optymizmu

::

 

Foto: Fotolia/LaCozza

 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.