O marketingu sensorycznym jako części strategii marki

O marketingu sensorycznym jako części strategii marki

Brief.pl / Aktualności

IMS, wspólnie z instytutem badawczym Millward Brown przeprowadzili badania wpływu narzędzi marketingu sensorycznego na zachowanie konsumentów. O komentarz poprosiliśmy Jarosława Grzesicę, doradcę zarządu IMS.

-

O komentarz dotyczący badań poprosiliśmy doradcę zarządu IMS, Jarosława Grzesicę:

“Marketing sensoryczny będzie coraz intensywniej wykorzystywany w przestrzeniach handlowych i usługowych. Jest brakującym ogniwem, znajdując się dokładnie pomiędzy zracjonalizowanym procesem zakupowym, a całkowicie emocjonalnym, wrażeniowym sposobem spędzania czasu, rozrywki i relaksu. Marketing sensoryczny będzie się rozwijał, bo rozwija się konsument, oczekuje czegoś więcej niż „podaży”.

Do zauważalnych trendów zaliczyłbym integrowanie myślenia sensorycznego z koncepcją identyfikacji marki. Dla przykładu coraz większa grupa klientów IMS (są to m.in znane marki modowe, ale też np. banki) zainteresowana jest nie tyle zakupem i emisją zapachów w swoich sieciach, lecz opracowaniem brandingu zapachowego, rozszerzenia swojego CI o zapach, często także o identyfikującą ich muzykę. Myślę, że dla świadomych merketerów nie jest to innowacja, a raczej konieczność postępowania z duchem czasu.

Zagrożeniem dla marketingu sensorycznego jest obecnie brak wiedzy na temat samej kategorii marketingu sensorycznego. Zarówno stosowanie mieszanek zapachowych jak playlist muzycznych, a także projektowanie sensorycznie oddziałujących opakowań czy przedmiotów to złożone procesy wymagające wiedzy i dostępu do technologii (zapach), wiedzy o rynku i wiedzy prawnej (muzyka). Takie produkty profesjonalnie opracowane i serwisowane zwykle wymagają po drugiej stronie osoby świadomej, która wie, czego chce osiągnąć i jak to oddziałuje (np. utrzymuje traffic w punkcie handlowym – co przekłada się na zyski).

Jako przestrzeń dla rozwoju narzędzi sensorycznych niejako cywilizujących nasze otoczenie postrzegam przede wszystkim obszar usług np. sektor bankowy, który ma sporo do zrobienia w dziedzinie zmniejszania dystansu z klientem i budowania przyjaznej atmosfery, poczucia prestiżu lub bezpieczeństwa. To można uzyskać kreując odpowiednie procesy obsługowe, ale także stosując narzędzia sensoryczne: przyjazny zapach, sympatyczna muzyka na granicy słyszalności etc. Z drugiej strony takim obszarem jest również wzornictwo przemysłowe, którego wynikiem jest oddziaływanie na nasz zmysł dotyku. Ludzie nieco bardziej zwracają uwagę na to, jak różne przedmioty wyglądają, leżą w ręce, jak się na nich siedzi. Z całą pewnością dużo można jeszcze osiągnąć w technologiach wizualnych (digital signage) – przed nami sporo ekscytujących wynalazków, z uwagi na niezwykłą aktywność producentów tych technologii możemy spodziewać się coraz większej interaktywności oraz ciekawych rozwiązań wielkopowierzchniowych (dobrym przykładem jest np. krakowska galeria Kazimierz i jej instalacje DS na czele z interaktywnym sufitem).”

 O raporcie więcej tutaj:

 

Marketing sensoryczny zwiększa współczynnik optymizmu

::

 

Foto: Fotolia/LaCozza

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.