Chocolissimo - 10.2016

Pracuj mniej, rób więcej

Pracuj mniej, rób więcej

Brief.pl / Inspiracje

Wśród wielu pracowników pokutuje przekonanie, że im więcej czasu poświęcają na pracę, tym bardziej są produktywni. I chociaż wydawać by się mogło, że idea ta jest zgodna z faktycznym stanem rzeczy, badania prowadzone przez ekonomistów i psychologów pokazują, że relacja między czasem pracy a produktywnością nie jest tak prostoliniowa.

-

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez OECD, w 2014 r. Polacy pracowali średnio 39.9 godzin tygodniowo. I mimo, że może się wydawać, iż pod tym względem nie wyróżniamy się właściwie spośród innych wysokorozwiniętych krajów, przyglądając się rankingowi najdłużej pracujących narodów łatwo można dostrzec, że mieścimy się jego czołówce. Czy oznacza to, że jesteśmy również jednym z bardziej produktywnych społeczeństw? Choć pewnie chcielibyśmy tak o sobie myśleć, niestety w tym przypadku dane liczbowe również są nieubłagane. Zgodnie z informacjami Eurostatu, Polacy należą raczej do tych mniej produktywnych nacji.

Oczywiście trudno wyciągać jakiekolwiek wiążące wnioski na podstawie jednego przypadku, jakim jest Polska. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej opublikowanemu kilka lat temu, przez portal The Economist, wykresowi, prezentującemu zależność między produktywnością a przepracowanymi godzinami, by bez trudu zauważyć, że jest to związek niemal liniowy. Z grafu można wyciągnąć wniosek, że im mniej godzin dana nacja pracowała, tym wyższy był wskaźnik GDP na każdą przepracowaną godzinę.

Czy zatem może być tak, że aby zwiększyć produktywność powinniśmy zmniejszyć liczbę godzin, jakie spędzamy w pracy? Wydaje się, że w pewnym stopniu tak jest. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez ekonomistę Johna Parcela z Uniwersytetu Stanforda, punktem granicznym wydaje się być 50 godzin tygodniowo – po tym czasie krzywa produktywności przestaje rosnąć, co w zasadzie oznacza, że pracując więcej właściwie zawsze tracimy czas.

6 godzin pracy?

Może zatem pomysł wprowadzenia 6-godzinnego dnia pracy, zastosowany w niektórych branżach w Szwecji, o czym głośno było kilka miesięcy temu, jest czymś godnym rozważenia? Zdaniem Ewy Jarczewskiej-Gerc, psycholog pracującej na Uniwersytecie SWPS, wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy może sprawić, że ludzie zaczną być bardziej efektywni w tym, co robią i mniej czasu przeznaczać na czynności dodatkowe lub pseudozadania, których celem jest pokazanie tego, jak jesteśmy „zajęci”. Zgodnie ze słowami ekspertki, 6-godzinny dzień pracy mógłby sprawdzić się przede wszystkich w tak zwanych pracach biurowych, w niektórych działach w korporacjach, a także tam, gdzie wymyśla się nowe pomysły, generuje rozwiązania, działa w sposób twórczy. Jak zauważa psycholog, jednym z najlepszych rozwiązań jest jednak system zadaniowy, w którym jesteśmy rozliczani za konkretne zadania, a nie po prostu za godziny pracy. 

Co zatem zrobić, by pracować wydajniej? Wydaje się, że przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że więcej nie zawsze oznacza lepiej i pamiętać o tym, stojąc w obliczu decyzji, czy po raz kolejny zostać w pracy po godzinach.

::

Fot. Fotolia.com/Sergey Nivens

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.