wp - grudzien 2016

Ranking prezydentów miast

Ranking prezydentów miast

Brief for Poland / Ludzie

Gdynia, Katowice i Sopot mają najlepszych prezydentów. Takie wnioski płyną z dorocznego rankingu prezydentów miast przygotowanego przez „Newsweek”. Dlaczego właśnie Szczurek, Uszok i Karnowski znaleźli się na podium? Kto zajął kolejne miejsca? Zapraszamy do lektury.

-

Specjalny tytuł "Superprezydent supermiasta" otrzymał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który ranking wygrywał ostanie trzy lata z rzędu.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Wojciech Szczurek, włodarz Gdyni, który rządzi tym miastem nieprzerwanie od 1998 roku. Szczurek kończy w tym roku 50 lat, z czego ponad jedną trzecią – 15 lat – rządzi Gdynią. To właśnie poparcie, jakim cieszy się prezydent w wyborach zdecydowało o jego zwycięstwie w rankingu. (Przeczytaj wywiad z Wojciechem Szczurkiem: "Dobra marka miejsca jest jak magnes"). Wojciech Szczurek będzie uczestnikiem debaty prezydenckiej podczas Welcome Festivalu 2013.

Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Piotr Uszok, prezydent Katowic. Doceniono go za zmienianie oblicza stolicy Górnego Śląska i duże inwestycje, m.in trasę A4 czy DTŚ, dzięki którym Katowice są jednym z najmniej zakorkowanych miast w kraju. (Przeczytaj wywiad z Piotrem Uszokiem: "Katowicka Inwazja Kultury").

Na podium znalazł się także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Kapituła konkursu uznała, że za jego rządów Sopot zaczął tętnić życiem przez cały rok, a latem - przez całą dobę. Miasto stało się modne, drogie i zasobne. (Przeczytaj wywiad z Jackiem Karnowskim "PPPraktyka"). Karnowski również weźmie udział w debacie prezydenckiej Briefu "Miasta i regiony wobec trudniejszego pozyskiwania pieniędzy. Hamulec rozwoju czy katalizator kreatywnych i innowacyjnych projektów?", która odbędzie się 25 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Ranking prezydentów 2013

1. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
2. Piotr Uszok, prezydent Katowic
3. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

4. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
5. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
6. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
7. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa
8. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania
9. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
10. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli
11. Adam Fudali, prezydent Rybnika
12. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic
13. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
14. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy
15. Robert Raczyński, prezydent Lubina

Członkowie kapituły brali pod uwagę m.in. cechy przywódcze, umiejętność pozyskiwania środków unijnych i ściągania inwestorów, troskę o miejskie fundusze, a także stan kultury, oświaty, zdrowia, komunikacji i innych kluczowych dla mieszkańców spraw. Spośród 45 zgłoszonych kandydatów jury wybrało 15 zwycięzców rankingu.

 

Źródło: Newsweek

Zobacz inne polecane artykuły

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.

Wielcy nieznani: Martin Cooper, twórca telefonu komórkowego

Magazyn / Ludzie

Wielcy nieznani: Martin Cooper, twórca telefonu komórkowego
Wielcy nieznani: Martin Cooper, twórca telefonu komórkowego

Zgodnie z najnowszym raportem „Mobile Economy 2015”, stworzonym przez organizację GSMA, pod koniec 2014 r. ponad 3,6 mld ludzi na świecie miało wykupioną minimum jedną subskrypcję mobilną. To oznacza, że więcej niż połowa populacji ziemskiej właściwie w każdej chwili, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, i bez żadnego wysiłku może skontaktować się z drugą osobą. Wykonując telefon czy wysyłając wiadomość tekstową za pomocą urządzenia mobilnego, rzadko kiedy zastanawiamy się jednak nad tym, kto sprawił, że czynności te są dziś nie tylko możliwe, ale również tak powszechne, że tracą na swojej wyjątkowości. Martin Cooper, wynalazca telefonu komórkowego, jest dla wielu kolejnym „wielkim nieznanym”.