Chocolissimo - 10.2016

Ranking prezydentów miast

Ranking prezydentów miast

Brief for Poland / Ludzie

Gdynia, Katowice i Sopot mają najlepszych prezydentów. Takie wnioski płyną z dorocznego rankingu prezydentów miast przygotowanego przez „Newsweek”. Dlaczego właśnie Szczurek, Uszok i Karnowski znaleźli się na podium? Kto zajął kolejne miejsca? Zapraszamy do lektury.

-

Specjalny tytuł "Superprezydent supermiasta" otrzymał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który ranking wygrywał ostanie trzy lata z rzędu.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Wojciech Szczurek, włodarz Gdyni, który rządzi tym miastem nieprzerwanie od 1998 roku. Szczurek kończy w tym roku 50 lat, z czego ponad jedną trzecią – 15 lat – rządzi Gdynią. To właśnie poparcie, jakim cieszy się prezydent w wyborach zdecydowało o jego zwycięstwie w rankingu. (Przeczytaj wywiad z Wojciechem Szczurkiem: "Dobra marka miejsca jest jak magnes"). Wojciech Szczurek będzie uczestnikiem debaty prezydenckiej podczas Welcome Festivalu 2013.

Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Piotr Uszok, prezydent Katowic. Doceniono go za zmienianie oblicza stolicy Górnego Śląska i duże inwestycje, m.in trasę A4 czy DTŚ, dzięki którym Katowice są jednym z najmniej zakorkowanych miast w kraju. (Przeczytaj wywiad z Piotrem Uszokiem: "Katowicka Inwazja Kultury").

Na podium znalazł się także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Kapituła konkursu uznała, że za jego rządów Sopot zaczął tętnić życiem przez cały rok, a latem - przez całą dobę. Miasto stało się modne, drogie i zasobne. (Przeczytaj wywiad z Jackiem Karnowskim "PPPraktyka"). Karnowski również weźmie udział w debacie prezydenckiej Briefu "Miasta i regiony wobec trudniejszego pozyskiwania pieniędzy. Hamulec rozwoju czy katalizator kreatywnych i innowacyjnych projektów?", która odbędzie się 25 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Ranking prezydentów 2013

1. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
2. Piotr Uszok, prezydent Katowic
3. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

4. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
5. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
6. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
7. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa
8. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania
9. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
10. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli
11. Adam Fudali, prezydent Rybnika
12. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic
13. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
14. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy
15. Robert Raczyński, prezydent Lubina

Członkowie kapituły brali pod uwagę m.in. cechy przywódcze, umiejętność pozyskiwania środków unijnych i ściągania inwestorów, troskę o miejskie fundusze, a także stan kultury, oświaty, zdrowia, komunikacji i innych kluczowych dla mieszkańców spraw. Spośród 45 zgłoszonych kandydatów jury wybrało 15 zwycięzców rankingu.

 

Źródło: Newsweek

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.