Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz

Brief.pl / Aktualności

Koncern Daimler AG zainwestuje 500 mln euro w nową inwestycję na terenie Polski. W miejscowości Jawor ma powstać pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedesa. O pozytywnych skutkach inwestycji opowiada Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Daimler AG.

-

 

Koncern Daimler AG chce zainwestować około 500 mln euro w nową fabrykę silników w Polsce i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwszy w Polsce zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars ma być zlokalizowany w Jaworze, około 70 km na zachód od Wrocławia. Będą w nim wytwarzane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Fabryka ma zacząć produkcję w 2019 roku.

O tym, co ta inwestycja przyniesie do Polski, zapytaliśmy Ewę Łabno-Falęcką, Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Daimler AG.

Dlaczego koncern Daimler zdecydował się na wejście na polski rynek?

Planowana nowa fabryka w Jaworze jest częścią globalnej strategii wzrostu koncernu Daimler AG i jego marki Mercedes-Benz. Inwestor uznał, że Europa Środkowo-Wschodnia i Polska jest dobrym miejscem na pierwszą poza Niemcami fabrykę silników.  Oznacza to wyjście koncernu z produkcją silników za granicę, jako że dotychczas były one produkowane tylko w Niemczech (Stuttgart – Untertuerheim, Hamburg, Berlin i Kolleada w Turyngii). Chodzi tu o silniki nowej generacji, technologicznie zaawansowane i spełniające wymogi RDE. Inwestor badał konkretne wskaźniki takie jak lokalizacja, możliwości logistyczne, przebieg arterii komunikacyjnych, potencjał siły roboczej i wiele innych – wszystko to zostało doskonale przeanalizowane. Konkurowaliśmy z kilkunastoma krajami Europy. Jawor w województwie dolnośląskim zostało wybrane jako najbardziej odpowiednia lokalizacja. To jest dowodem na to, że lokalizacja spełniła wszystkie oczekiwania inwestora. 

Jakie są konsekwencje wejścia koncernu Daimler AG dla Polski? 

Uważam, że produkcja tak zaawansowanych technologicznie produktów jak silnik, czyli cześć układu napędowego, opierająca się na najnowocześniejszych metodach produkcji, to wielka wartość dla całej gospodarki. Fabryka będzie budowana i będzie działała  według standardów marki Mercedes-Benz, co oznacza elastyczne, efektywne i równocześnie maksymalnie przyjazne dla środowiska metody produkcji. Zakład będzie w dużej mierze opierał się na wiedzy pracowników specjalistycznych, zobaczymy tam sporo „niebieskich, ale i „białych kołnierzyków”, których praca będzie wspierana ergonomiczną organizację miejsc pracy oraz inteligentną automatyzację. Będzie to pierwsza inwestycja marki premium na terytorium Polski.

Jako fabryka marki premium,  wprowadzamy automatycznie bardzo wysokie standardy, nie tylko produkcyjne, ale włąsnie organizacyjne. W Polsce często mówi się o innowacjach. Fabryka Daimler wprowadzi nie tylko innowacje produktowe, ale, przede wszystkim, innowacje organizacji pracy, Innowacje organizacyjne są stanowczo niedoceniane w naszym kraju, a ja uważam je za bardzo istotny,  pozytywny skutek tej inwestycji. 


 

::


Sieć fabryk silników Mercedes-Benz Cars obejmuje kilka zakładów w Niemczech i innych krajach. Za ich koordynację odpowiada główna fabryka w Untertürkheim. Są tam wytwarzane silniki, skrzynie biegów, osie napędowe i powiązane z nimi komponenty. Fabryka Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Z kolei zakład Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne.
 


 

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.