Polki w branży IT [Raport]

Polki w branży IT [Raport]

Brief.pl / Wiedza

Jak kobiety odnajdują się w sektorze IT, w którym wciąż przeważają mężczyźni? Czy ich zdaniem warto kończyć studia kierunkowe czy lepiej skupić się na zdobywaniu doświadczenia? A co można powiedzieć o kwestii dyskryminacji płciowej w tej branży? Na te i inne pytania odpowiedzi dostarcza raport "Kobiety w IT", stworzony przez firmę Hays Poland we współpracy ze społecznością Geek Girls Carrots oraz agencją Biuro Podróży Reklamy.

-

Szeroko pojęty sektor IT jest dziś jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Niestety, branża ta wciąż uznawana jest za bardziej "męską", a kobiety w niej pracujące znajdują się w zdecydowanej mniejszości. Firma Hays Poland, we współpracy ze społecznością Geek Girls Carrots oraz agencją Biuro Podróży Reklamy postanowiły zatem przyjrzeć się sytuacji zawodowej kobiet zatrudnionych w firmach IT w Polsce, poszukując m.in. odpowiedzi na pytanie o to, jak przedstawicielki płci żeńskiej odnajdują się w tym specyficznym środowisku. 

Jak wynika z badania, w którym udział wzięło 1035 profesjonalistek z sektora IT, 75 proc. respodentek  jest zdania, że praca w tej branży przynosi im wiele korzyści. Jak uważa Kamila Sidor, założycielka i CEO Geek Girls Carrots, profesjonalistki cenią sobie zarobki oraz brak sztywnej hierarchii i bezrobocia. Do rozwoju kariery w obszarze IT kobiety motywuje również szybki rozwój sektora. – Technologie wdzierają się w każdą dziedzinę życia i biznesu, co powoduje, że na przykład umiejętność programowania będzie jeszcze częściej wykorzystywana w przyszłości – dodaje Sidor.

Wiedza we własnym zakresie

W badanej grupie przeważają kobiety w wieku od 25 do 40 lat – stanowiły one 75 proc. wszystkich badanych. Co ciekawe, wśród badanych tylko 34 proc. osób posiadało wykształcenie wyższe w dziedzinie IT. Ponad połowa ankietowanych była jednocześnie zdania, że na rozwój ich zainteresowań dotyczących komputerów największy wpływ miało samokształcenie.

Badanie pokazuje również, że kobiety wybierają tę ścieżkę kariery coraz częściej, niejednokrotnie podejmując decyzję o zmianie zawodu. Zgodnie z raportem, 68 proc. respondentek pracowało wcześniej poza obszarem IT. Raport pokazuje także, że im młodszy wiek ankietowanych, tym rzadziej posiadają doświadczenie zawodowe spoza branży IT. Co ciekawe, zmiana obszaru zawodowego zazwyczaj nie jest motywowana kwestiami finansowymi.

Programistka nierówna programiście?

Ciekawym zagadnieniem jest również kwestia nierówności płciowych w tej branży. Chociaż 44 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w swojej karierze nigdy nie doświadczyło przeciwności wynikających z ich płci, równie wiele osób (46 proc.) było zdania, że kobietom w branży jest trochę trudniej niż mężczyznom, zaś 21.5 proc respondentek zaznaczyło, że jest im w branży dużo trudniej niż przedstawicielom płci męskiej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim panujace w branży uprzedzenia i stereotypy. Wygląda więc na to, że przed nami jeszcze dużo pracy, jeśli chcemy pozbyć się nierówności płciowych w tym sektorze, jednym z najbardziej zmaskulinizowanych w Polsce.

::

Fot. Fotolia.com/Gstudio Group

Tagi:

IT kobiety

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.