Aplikacje, które pomogą być "eko"

Aplikacje, które pomogą być "eko"

Brief.pl / Aktualności

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na stan środowiska naszej planety. Czy technologie są w stanie pomóc w budowaniu postaw proekologicznych? Oto kilka aplikacji mobilnych, które pomogą być „eko” na co dzień.

-

Z cyklicznych badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski realizowanego dla Ministerstwa Środowiska wynika, że Polacy coraz częściej mówią o wzrastającej potrzebie ochrony środowiska naturalnego. Prawie połowa rodaków jako przyczynę podaje troskę o zdrowie i przyszłe pokolenia. Wierzymy również, że stan ekologii zależy przede wszystkim od jednostki i jest świadomą decyzją każdego człowieka. Jednak na drodze do bycia „eko” często stoją przeszkody finansowe, brak czasu lub świadomości problemu. Czy nowoczesne technologie potrafią wpłynąć na budowanie postaw proekologicznych? Przedstawiamy aplikacje mobilne, które mogą w tym pomóc.

 

GIVEO2

Aplikacja, która na podstawie danych z nawigacji GPS pokazuje, ile dwutlenku węgla wyprodukowaliśmy w trakcie podróży i jaki jest nasz udział w zniszczeniu środowiska. GiveO2 przelicza nadmiar CO2 i nalicza równoznaczne punkty, tworzy statystyki i mapy. Partnerzy aplikacji fundują prezenty i zniżki na produkty oraz usługi dla osób, którzy aktywnie walczą z nadmiarem dwutlenku węgla. W taki sposób twórcy aplikacji chcą poprzez element gry zakorzenić proekologiczne postawy i podkreślić znaczenie bycia eko. Jak to zrobić? Wystarczy ściągnąć aplikację i przesiąść się na rower.

 

Eko Segregator

Segregowanie śmieci zajmuje ważną pozycję na liście eko obowiązków każdego świadomego obywatela. Jest to jedna z niewielu czynności, która jest prosta w wykonaniu dla każdego z nas, a jednocześnie ma duży wpływ na nasz ekosystem. Nie jest to jednak takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Twórcy Eko Segregatora postanowili rozwiać wszystkie wątpliwości na temat segregacji odpadów. Aplikacja podpowiada, do jakiego kontenera należy wyrzucić przedmiot lub produkt, tłumaczy oznaczenia produktów, przedstawia dodatkowe informacje na temat surowców. Dodatkową atrakcją jest eko-quiz, za pomocą którego sprawdzimy, czy jesteśmy już znawcami śmieciowego tematu.

 

Eco-Terytorium

Aplikacja rosyjskich twórców służy do zlokalizowania eko-miejsc na mapie miasta. Eco-Terytorium pomoże znaleźć miejsca rekreacyjne takie jak parki czy lasy, sklepy z eko żywnością i ekologicznymi ubraniami, najbliższe miejsca recyklingu, organizację zajmujące się ochroną środowiska, a nawet najbliższy kosz! Wszystkie punkty zostaną zaznaczone na mapie. Eco- Terytorium zawiera funkcję nawigacji, zaprowadzi nas do interesujących nas miejsc, pokaże strony internetowe i numery telefonów. Aplikacja na razie jest dostępna tylko dla mieszkańców wybranych miast.

 

Live Green

Aplikacja została stworzona w ramach kampanii społecznej Green Cross Poland. Jest lifestylowym narzędziem, które pozwala wprowadzić zasady bycia eko w naszą codzienność i promuję świadome wybory. Live Green jest swoistą encyklopedią o ekologicznym trybie życia, znajdziemy tak porady, ciekawostki, bazę ekologicznych znaków, które często są umieszczane na opakowaniach produktów czy metkach. Live Green może okazać się bardzo przydatna: za pomocą aplikacji sprawdzimy, czy ryba, którą mamy zamiar kupić w sklepie, nie należy do wymierającego gatunku, czy kosmetyki zawierają szkodliwe konserwanty i barwniki oraz były testowane na zwierzętach, czy żywność jest ekologiczna i posiada certyfikat eko hodowli, jakie warzywa i owoce warto kupić w konkretnej porze roku. Aplikacja podpowie również, jak podróżować i prowadzić gospodarstwo domowe oszczędzając przy tym środowisko i,przy okazji, swój portfel.

 

::

 

Foto: Fotolia/Sergey Nivens

 

Zobacz inne polecane artykuły

Warszawski car sharing dla osób prywatnych

Brief.pl / Aktualności

Warszawski car sharing dla osób prywatnych
Warszawski car sharing dla osób prywatnych

4Mobility, po uruchomieniu usługi car sharingu, czyli auta na minuty dla klientów biznesowych, rozszerza swoją ofertę na użytkowników prywatnych, a tym samym sprawia, że Warszawa dołącza do grona miast z car sharingiem dostępnym dla każdego. Od teraz osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi mogą w prosty sposób zarezerwować wybrany pojazd. Samochód można odebrać w jednej z 20 baz na terenie miasta, otwierając go smartfonem.

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.