Chocolissimo - 10.2016

Europejskie „smart” miasta

Europejskie „smart” miasta

Brief.pl / Inspiracje

Dziś wiele miast startuje w wyścigu o tytuł "smart", jednak, jak twierdzą eksperci, największym problemem większości z nich jest brak kompleksowości podejmowanych działań. Nikogo nie trzeba przekonywać, że warto się nad tym tematem pochylić, bo wdrażanie inteligentnych systemów przekłada się bezpośrednio nie tylko na podniesienie standardu życia mieszkańców, ale jest także szansą dla miasta na pomnażanie kapitału ludzkiego i finansowego. Przyjrzyjmy się, jak te koncepcje umiejętnie wprowadzają w życie niektóre europejskie metropolie.

-

Barcelona

Barcelona to jedno z europejskich miast, które świetnie radzi sobie z wdrażaniem inteligentnych inicjatyw miejskich. Władze, chcąc usprawnić obieg i dostępność informacji, zdecydowały się na rozmieszczenie w metropolii czujników. Zbierają one dane dotyczące między innymi hałasu, zanieczyszczenia powietrza czy ruchu drogowego. System ten pomaga mieszkańcom na przykład w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego, co pozwala na redukcję tłoku na barcelońskich ulicach.

Amsterdam

Amsterdam to miasto rowerów, nie powinno zatem dziwić, że to właśnie tu został zrealizowany pierwszy na świecie projekt bike-sharing, samoobsługowy system wypożyczania tych pojazdów. Nie jest to jednak jedyny przykład rozwiązań przyjaznych mieszkańcom i turystom. Amsterdam zasługuje na miano "smart" między innymi z uwagi na inteligentne sieci energetyczne, mające za zadanie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych. W mieście podjęto kilkadziesiąt innych inicjatyw, a na uwagę zasługują chociażby beacony zamontowane w holenderskich kanałach, odpowiadające za usprawnienie transportu miejskiego.

Wiedeń

Wiedeń znany jest jako miasto, które zapewnia swoim mieszkańcom wysoki standard życia. Spośród licznych projektów realizowanych w ramach usprawniania systemu miejskiego, na uwagę zasługuje szczególnie strategia Citizen Solar Power Plant, która zakłada, że do 2030 roku 50 proc. energii pozyskiwane będzie ze źródeł odnawialnych. Miasto, we współpracy z lokalnym dostawcą energii Wien Energy, opracowało program finansowania społecznościowego, który ma zachęcić ludzi do inwestycji w panele słoneczne. Zgodnie z założeniami zaangażowane w akcję osoby mają zagwarantowany zwrot ok. 3 proc. kosztów rocznie. W omawianą koncepcję wpisują się też działania mające na celu rozwój mobilności elektrycznej, przykładowo w zakresie car-sharing.

Londyn

Londyn od dawna uważany jest za finansową stolicę Europy i lidera w obszarze przedsiębiorczości. Prężnie rozwija się w dziedzinie tzw. smart economy, stając się doskonałym terenem dla narodzin startupów. Ubiegłoroczny konkurs Smart City Challenge został wsparty przez takie firmy jak Transport for London czy IBM, które zdecydowały się przeznaczyć 750 tys. funtów na realizację projektów z zakresu internetu rzeczy, chmury i innych technologii, mających wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta.  

Sztokholm

Sztokholm to miasto, w którym rozwiązania z zakresu nowych technologii są chętnie testowane i stosowane w celu stworzenia ekosystemu, sprzyjającemu dynamicznemu rozwojowi gospodarki lokalnej. Jednym z ciekawszych projektów jest strategia dostarczania zaawansowanych usług e-administracji dla obywateli. Dzięki temu, mieszkańcy mogą załatwić wiele spraw bez konieczności składania wizyty w urzędzie. Dodatkowo rozlokowane w mieście czujniki, urządzenia monitorujące zanieczyszczenia oraz system zamontowany w pojazdach komunikacji miejskiej umożliwiają szybki dostęp w czasie rzeczywistym do informacji dotyczących pogody, natężenia ruchu, czy przewidywanego czasu przejazdu.

 

::

Foto: Fotolia.com / Autor: GaudiLab

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.