wp - grudzien 2016

Jak pracować z szefem, którego nie lubimy?

Jak pracować z szefem, którego nie lubimy?

Brief.pl / Inspiracje

Chęć zmiany przełożonego to jeden z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się zmienić pracę. I chociaż często zdarza się, że jest to jedyne wyjście, by zadbać o swoje zdrowie psychicznie, bywa i tak, że z racji na nasze obowiązki lub zespół, w którym pracujemy, myśl o odejściu z firmy wcale nie wzbudza w nas entuzjazmu. Co zrobić, by poradzić sobie w takiej sytuacji?

-

W świecie biznesu pokutuje przekonanie, że by lubić swoją pracę, przede wszystkim trzeba dogadywać się z przełożonym. W końcu to on zleca nam obowiązki, odpowiada na nasze wątpliwości i jest pierwszą osobą kontaktową, do której zwracamy się, gdy napotykamy na drodze niespodziewane trudności. Niestety, bardzo często zdarza się, że z tego lub innego względu nie mamy satysfakcjonującego porozumienia z menedżerem, a jednocześnie nie mamy ochoty zmieniać pracy, bo daje nam ona możliwość rozwoju, stabilność finansową oraz zapewnia potrzeby towarzyskie. Jak więc zachować się w sytuacji, gdy nie lubimy swojego szefa lub szefowej, ale nie mamy chęci lub możliwości, by go zmienić?

1. Zastanów się, dlaczego nie lubisz swojego szefa lub swojej szefowej

W chwili, gdy sytuacja przestaje nam odpowiadać i zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy znieść swojego przełożonego, bardzo łatwo jest wpaść w spiralę samonapędzającej się niechęci. Zamiast podsycać negatywne emocje lepiej jest racjonalnie zastanowić się nad tym, co sprawia, że nie przepadamy za swoim szefem. Pomocne może być więc zrobienie listy powodów takiego, a nie innego stanu rzeczy. Lista nie tylko może pomóc nam wyciszyć emocjonalny wydźwięk całej sytuacji, ale również da nam szerszy ogląd na to, co nam nie odpowiada i będzie punktem wyjścia do ewentualnych zmian.

2. Porozmawiaj z przełożonym o występujących problemach

Chociaż może się wydawać, że najlepszą strategią w sytuacji, w której nie dogadujemy się z szefem, jest udawanie, że wszystko jest w porządku, badania pokazują, że takie podejście nie tylko wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ale również na efektywność wykonywanej przez nas pracy. Warto więc rozważyć, czy w takiej sytuacji nie lepiej jest szczerze i spokojnie porozmawiać z przełożonym, odnosząc się do wypisanych wcześniej kwestii i wspólnie poszukując pola do współpracy. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by nie zarzucać naszego rozmówcy szeregiem narzekań, a racjonalnie zaprezentować najważniejsze problemy. Może się bowiem okazać, że z punktu widzenia naszego przełożonego wspomniane kwestia wyglądają zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać.

3. Spróbuj zrozumieć jego motywację i najważniejsze cele

Mimo, że stwierdzenie, iż wszyscy jesteśmy ludźmi, to banał wyjęty prosto z poradnika o tym, jak odnieść nieskończony sukces w życiu, nic nie zmieni jego prawdziwości. Zanim więc zaczniemy wieszać psy na naszym przełożonym, zastanówmy się, co motywuje jego zachowanie – pomoże to nam lepiej go zrozumieć, a także, ponownie, pozbyć się emocjonalnego wymiaru całej sytuacji. Dodatkowo, by odnaleźć wspólną przestrzeń warto przyjrzeć się temu, jakie cele są dla naszego szefa najważniejsze. Niewykluczone, że jeśli pomożemy w realizacji owych, stosunek naszego menedżera do nas zmieni się na bardziej pozytywny, co, w efekcie, pomoże i nam spojrzeć na niego bardziej przychylnym okiem.

4. Pamiętaj o cierpliwości

Nie lubisz swojego przełożonego, bo uważasz, że jest niekompetentny? Jest duża szansa, że nie tylko Ty tak twierdzisz. Niestety, zdarza się, że to, co dla nas jest jasne na pierwszy rzut oka, dla innych nie jest tak oczywiste. Czasem więc wystarczy wykazać się odrobiną cierpliwości i wstrzemięźliwości w podejmowaniu decyzji ostatecznych, bo niewykluczone, że prędzej czy później sytuacja ulegnie zmianie. Co więcej, spokojne podejście do sytuacji może również sprawić, że po czasie zaczniemy dostrzegać w naszym szefie cechy, których wcześniej nie widzieliśmy lub lepiej zrozumiemy motywy kierujące jego czy jej zachowaniem, co wpłynie na zmianę naszego podejścia.

Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie zadziała, może to być znak, że nadszedł czas, by zacząć rozglądać się za czymś nowym. Niestety, robiąc to, dobrze jest mieć na uwadze, że gdzie indziej sytuacja niekoniecznie ulegnie zmianie.

::

Fot. Fotolia.com/Jane Kelly

 

Tagi:

szef HR niechęć

Zobacz inne polecane artykuły

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Magazyn / Ludzie

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność
Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Gdy mowa o najbardziej nowatorskich firmach technologicznych na świecie, na myśl zazwyczaj jako pierwsze przychodzą takie spółki, jak Apple, Google czy Facebook. Microsoft w gronie wymienionych jest zaś traktowany raczej jako starszy brat, który może i kiedyś napędzał rozwój technologii, ale dziś na tyle przyzwyczaił się do stosowanych przez lata rozwiązań, że daleko mu do miana najważniejszego innowatora. Stojący od przeszło dwóch lat na czele założonej przez Billa Gatesa firmy Satya Nadella robi jednak wszystko, by ów wizerunek zmienić... a niedawny zakup LinkedIna to tylko jeden z przykładów jego starań.

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

Brief.pl / Aktualności

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube
Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

YouTube ogłasza coroczne podsumowanie najchętniej oglądanych filmów i teledysków – Rewind 2016. „Dzieciaki prosto z więzienia! Zobacz kontrowersyjny występ! [Mam Talent]” to najchętniej oglądane wideo w Polsce. Na liście nie zabrakło również polskich gwiazd YouTube: Abstrachuje.tv z filmami „Czego nie mówią: policjanci” oraz „Najlepszy film motywacyjny na świecie”, a także wideo „Wąs! Wąs! Wąs!” Cyber Mariana (feat. Czwarta Fala). W rankingu znalazł się też film Twardowsky 2.0., jeden z materiałów wchodzących w skład niestandardowego projektu Legendy polskie stworzonego przez Allegro. Jeśli chodzi o zestawienie muzyczne, Polacy najchętniej oglądali klip Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”.