Konwersja w content marketingu

Konwersja w content marketingu

Brief.pl / Wiedza

Jak zwiększyć konwersję w kampanii content marketingowej za pomocą dodawanych artykułów? Należy zadbać o szereg czynników, które sprawią, że tekst będzie ciekawy dla użytkownika i dalej będzie on zgłębiać omawiany temat. Proponujemy kilka działań, aby właśnie tak się stało.

-

Przedstawiamy siedem sposobów na poprawę konwersji z działań content marketingowych w formie publikacji artykułów:

 

Przyjazne treści SEO

To przede wszystkim szansa na to, że artykuł nie będzie dostarczał ruchu tylko w momencie opublikowania treści na stronie partnera. Odpowiednie przygotowanie SEO w tekście może sprawić, że będzie on wyświetlany wysoko w wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie – istnieje szansa, że będzie możliwe pozyskiwanie ruchu z artykułu nawet kilka tygodni czy miesięcy po jego publikacji.

 

Artykuł to początek ścieżki konwersji

Cała ścieżka konwersji jaką odbędzie użytkownik, zaczyna się w dodanym przez nas artykule. Dlatego musimy zadbać nie tylko o sam tekst, ale też o odczucia jego czytelnika. Musi on szybko zorientować się w jakim miejscu się znalazł, co i jak może zrobić. Jeżeli przeniesiemy użytkownika z minimalistycznej strony zawierającej tylko treść do rozbudowanego formularza z dużą ilością komunikatów, może okazać się, że szybko zrezygnuje z dalszej interakcji. Warto badać współczynnik odrzuceń, zaangażowanie użytkownika w czas spędzony na stronie oraz wykonane na niej akcje. Doskonale do tego celu sprawdzą się narzędzia badające zachowanie czytelników, takie jak CrazyEgg czy HotJar.

 

Śledzenie linków przychodzących poprzez UTM

Gdy prowadzi się nieco bardziej rozbudowane kampanie content marketingowe, oparte o dużą liczbę publikacji, można nieco pogubić się w tym, która z nich sprawiła, że sprzedaż na stronie docelowej drastycznie wzrosła. Aby mieć wszystko odpowiednio uporządkowane warto zastosować śledzenie UTM czyli kreator adresów URL. Za jego sprawą możliwe jest utworzenie specjalnego kodu, który dodać można do adresu URL. Kliknięcie w link spowoduje przekazanie odpowiednich danych do Google Analytics. Odpowiednio przygotowany kod UTM możne ułatwić późniejsze raportowanie oraz analizę pozyskanych kliknięć.

 

Wezwanie do akcji (CTA) w linkach tekstowych

Mówiąc o wezwaniu do akcji (CTA) w przypadku linków tekstowych, myślimy przede wszystkim o takim doborzeanchor text, aby jak najskuteczniej zachęcał użytkowników do kliknięcia i przejścia dalej. Jednak ważne jest także to, co znajduje się obok niego. Należy unikać linków typu: „aby poznać więcej szczegółów kliknijtutaj” lub też dodawania adresów będących dokładnymi słowami kluczowymi. Dobrym sposobem na linkowanie innej strony jest dodawanie do linków personalnych komunikatów, np. „Zobacz nową galerię Mercedes Benz CLA (14 zdjęć)”. Ważne jest również dodawanie linków powiązanych tematycznie z danym artykułem na stronie – dzięki temu można zareklamować konkretny produkt zachowując jednocześnie kontekst. Budując anchor text linku, warto pamiętać o użytkowniku i tym, że naszym głównym celem jest jego pozyskanie.

 

CTA w linkach graficznych

Nie da się ukryć, że posiadając określoną przestrzeń, dużo więcej można przekazać poprzez grafikę niż poprzez sam tekst. Dotyczy to szczególnie linków. Grafikę możemy potraktować jak boks reklamy graficznej i przygotować krótką informację na temat naszego produktu wraz z tekstowym wezwaniem do działania. Jest to świetne rozwiązanie, aby w treści artykułu poradnikowego dodać boks z naszą reklamą, dokładnie tak jak robią to duże portale czy niektórzy blogerzy. Dzięki temu możemy reklamować nasz produkt w sposób kontekstowo dopasowany do treści artykułu.

 

Testy A/B

Niezależnie od tego, czy tworzymy linki tekstowe czy graficzne, warto postarać się o przeprowadzenie testów A/B. Może zdarzyć się, że w przypadku linków graficznych lepszym rezultatem będzie mógł pochwalić się buton z seledynowym tłem i czarnym tekstem niż czerwony z żółtym tekstem. Takich rzeczy niestety nie dowiemy się, dodając kilka różnych artykułów w różne miejsca. Każda strona na której dodajemy artykuł cechuje się innym zachowaniem użytkowników, dlatego tak konieczne jest wykonywanie testów A/B w ramach jednego artykułu. Mogą one dotyczyć nie tylko treści linku czy wyglądu grafiki, ale także jego wielkości czy umiejscowienia. Przygotowany w ten sposób link sprawi, że liczba przejść na stronę może się nawet podwoić.

 

Unikaj reklam konkurencji „w okolicy”

Często dodając treści na serwisach zewnętrznych zdarza się, że wyświetlane są w środku artykułu reklamy. Najczęściej wykorzystywane są do tego boksy Google AdSense. Dla sprawnego specjalisty PPC nie będzie problemem, aby w konkretnym artykule pojawiła się reklama konkurencyjnego do opisywanego w artykule produktu. Może się więc zdarzyć, że wykonamy niedźwiedzią przysługę naszemu klientowi. Co więcej, może zdarzyć się, że serwis na którym będziemy się reklamować po prostu wyświetla reklamy naszej konkurencji. Warto zadbać jeszcze przed publikacją o możliwość zablokowania konkurencyjnych reklam na naszym artykule.

::

Najważniejsze w opisanych powyżej działaniach jest merytoryczne przekazanie wiedzy – to na tym powinniśmy się przede wszystkim skupić. Użytkownicy stają się uczuleni na treści, które chcą coś sprzedać, dlatego działania content marketingowe powinny być coraz bardziej „subtelne”. Artykuł powinien stanowić jak największy ładunek praktycznej, wartościowej treści. Dopiero w dalszej kolejności – promocyjnej. Jak mówi Paweł Strykowski z WhitePress.pl – Istnieje duża różnica pomiędzy content marketingiem, a reklamą natywną. Często jednak warto połączyć dobre wartościowe treści z opisem naszych produktów i usług. Tworząc takie treści należy skupić się przede wszystkim na użytkowniku i zaspokojeniu jego potrzeb. Wtedy możemy uzyskać najwięcej – komentuje Strykowski.

 

 

Źródło: Whitepress.pl

Zdjęcie: Fotolia.com/ Autor: Mathias Rosenthal

 

Zobacz inne polecane artykuły

GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!

Brief.pl / Aktualności

GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!
GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!

Już w ten czwartek o godzinie 14.30 na Facebooku Business in Brief rusza transmisja live z wyjątkowego wydarzenia, jakie przygotowaliśmy dla Was wspólnie z partnerami. Jeśli spodziewacie się nudnych prezentacji, przydługich paneli, straconego czasu... pozwólcie, że Was zaskoczymy.

YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster

Brief.pl / Aktualności

YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster
YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster

Z każdym rokiem rośnie rola treści wideo, co przekłada się na wzrost popularności YouTuberów. Potencjał ten dostrzegają firmy, stawiając na współpracę z Vlogerami. Których z nich ma największy potencjał reklamowy? W analizie przygotowanej przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” podsumowano obecność medialną 100 najpopularniejszych pod względem liczby subskrybentów polskich YouTuberów. Raport dotyczy 2016 roku.

5 wskazówek, jak nadać newsletterom wiosenny powiew świeżości

Brief.pl / Aktualności

5 wskazówek, jak nadać newsletterom wiosenny powiew świeżości
5 wskazówek, jak nadać newsletterom wiosenny powiew świeżości

Długie, mroźne miesiące zimy dają się nam we znaki, rozbudzając tym samym pragnienie zmiany, zieleni i kolorów. Tak też powinny wyglądać newslettery – świeżo i słonecznie. Marketerzy, jako ci, którzy zawsze podążają nie tylko za panującymi w branży trendami, ale także za potrzebami odbiorców, powinni włączyć do komunikacji te elementy, których odbiorcy w tym okresie szczególnie łakną.