Chocolissimo - 10.2016

7 grzechów głównych sponsoringu sportowego

7 grzechów głównych sponsoringu sportowego

Brief.pl / Wiedza

Czego warto wystrzegać się, kiedy sięgamy po sponsoring sportowy i co w tym narzędziu komunikacji jest najważniejsze? Przeczytacie o tym w zestawieniu grzechów głównych wg Anny Gogacz, General Manager w Agencji Allegro.

-

Sponsoring sportowy z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejszy. W 2014 roku wartość tego rynku wyniosła 3,83 miliarda złotych, podczas gdy prognozy za 2015 rok przewidują nawet 5 miliardów złotych.(Sport + Biznes + Efektywność - Raport Think Thank).  Wykorzystywany jest nie tylko przez duże korporacje, ale także przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które wspierają lokalne drużyny sportowe albo finansują infrastrukturę sportową.

Sport dostarcza niepowtarzalnych emocji i jest naturalną częścią naszego życia. Dzięki temu sponsoring sportowy zyskuje nieinwazyjny charakter promocji dla marki. Nie powoduje naturalnych we współczesnej komunikacji odruchów obronnych konsumenta - przełączenia kanału, włączenia AdBlocka itp. Ten aspekt mocno wyróżnia sponsoring na tle dostępnych narzędzi marketingowych.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, sponsoring sportowy jest wymagającym i trudnym narzędziem komunikacji. Niewiedza może zakończyć się dla marki nie tylko brakiem efektów, ale także kryzysem wizerunkowym.

 

#1 Krótkowzroczność

 
Należy pamiętać, że sponsoring to nie jednorazowa kampania reklamowa, którą należy rozpisać na rok, podsumować efekty, opisać wzrost sprzedaży i załatwione. Sponsoring sportowy powinien być zaplanowaną, długofalową aktywnością, trwającą minimum kilka lat. Krótkie projekty sponsorskie nie przełożą się na skuteczną budowę wizerunku danej firmy. Sponsoring wymaga czasu i cierpliwości, które ostatecznie przyniosą duże korzyści dla marki. Krótkowzroczne podejście i nastawienie na szybki zysk nie dadzą pozytywnych efektów.

 

#2 Sponsoruję to, co lubię

 
Dużym błędem w sponsoringu sportowym jest niespójność z tożsamością marki. Marketerzy często przeznaczają duże pieniądze na sportowców lub drużyny sportowe, które są popularne, albo którymi sami najbardziej się interesują. Jednak najpopularniejsze nie znaczy najlepsze. Marka promująca bezpieczeństwo może mieć problem wizerunkowy angażując się np. w sponsoring dyscyplin wyjątkowo niebezpiecznych itp. Częstym błędem jest także sponsorowanie wielu bardzo różniących się od siebie dyscyplin czy sportowców, co może prowadzić do rozmycia wizerunku marki. Sponsoring musi być spójny z tożsamością marki.

 

#3 Znany, znaczy lubiany

 
Sponsorowanie najpopularniejszych sportowców czy drużyn sportowych łączy się czasem z ryzykiem zyskania sporej grupy przeciwników naszej marki. W niektórych dyscyplinach sportowych, np. w piłce nożnej, jest dużo negatywnych emocji, wrogości między kibicami. Angażując się w sponsorowanie danej drużyny, musimy się liczyć z tym, że oprócz dużego grona zaangażowanych fanów, ma ona także liczną grupę przeciwników. Należy mieć to na uwadze w doborze partnera.

 

#4 Konkurencja nie śpi

 
Angażując się w sponsoring sportowy należy też wyraźnie przyjrzeć się działaniom konkurencji . Może się okazać, że mimo wyboru odpowiedniej dla danej marki drużyny lub dyscypliny, jej bezpośrednia konkurencja już od kilku lat aktywnie realizuje działania sponsoringowe w danym sektorze. W takim wypadku należy się zastanowić, czy mamy szanse na nawiązanie walki. Czy przyniesie nam ona więcej korzyści czy kosztów? Czy nie lepiej poszukać innej dyscypliny, która może nie jest tak oczywistym wyborem dla naszej marki, ale za to pozwoli na zbudowanie silnej pozycji marki na innym polu.

 

#5 Kryzys? Mnie on nie dotyczy


Sport to nie tylko pozytywne emocje, radość, medale i sława. To też pot, łzy, krew i porażka. Zdarza się, że także afera dopingowa, korupcja czy skandal. Marki muszą sobie zdawać sprawę, że angażując się w sponsoring sportowy są bardzo mocno powiązane ze swoimi partnerami. Skandal wokół sportowca, to także skandal wokół marki sponsora. Jego porażka, to także porażka marki. Różne dyscypliny niosą ze sobą różny poziom ryzyka. Nie ma jednak w 100 proc. bezpiecznych możliwości. Marketerzy muszą określić możliwy dla nich poziom ryzyka oraz stale śledzić działalność partnera odpowiednio reagując na ewentualny kryzys.

 

#6 Jestem sponsorem tytularnym. Sprawa załatwiona.

 
Miano sponsora tytularnego czy głównego, logo na koszulkach czy w przekazach reklamowych nie gwarantują sukcesu. Nie wolno zapominać o wyraźnym zakomunikowaniu, że jest się sponsorem. Tak jak wspomniałam wcześniej, konkurencja nie śpi i z przyjemnością wykorzysta brak działań komunikacyjnych sponsora. Dotyczy to głównie dużych wydarzeń sportowych. Zdarza się, że to mniej istotni sponsorzy, ci którzy nie zapłacili wielomilionowych stawek, uznawani się przez konsumentów za głównych sponsorów. Wszystko dzięki komunikacji. Same logo nie wystarczy.

 

#7 Pomiar ekspozycji logotypu to efekt działań sponsorskich

 
Jest to wskaźnik, który oczywiście warto policzyć i na chwilę obecną jest jedynym, który w miarę sensownie pozwala skwantyfikować ekspozycję marki. Nie przedstawia on jednak rzeczywistych efektów naszych działań. Jest tak popularny, ponieważ jest łatwy do obliczenia. Pozwala też łatwo uargumentować swoje działania przed zarządem firmy. Natomiast nie pokaże nam jak zmieniła się percepcja naszej marki wśród grupy docelowej. Nie przedstawi zmiany postaw, stopnia zaangażowania itp. A to są prawdziwe cele sponsoringu sportowego.

::


Mając na uwadze 7 grzechów głównych, jesteśmy w stanie przygotować spójną strategię sponsoringu sportowego. Strategię, która pozwoli na skuteczne budowanie wizerunku marki, który będzie trwały i odporny na ewentualne kryzysy. Na budowanie zaangażowania w naszej grupie odbiorców, a przede wszystkim na realizacje celów biznesowych.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.