Chocolissimo - 10.2016

Specjalna strefa inwestycji

Specjalna strefa inwestycji

Magazyn / Aktualności

O korzyściach płynących z prowadzenia działalności na obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej mówi Grzegorz Górski, corporate affairs manager, Toyota Motor Manufacturing Poland

-

Dlaczego zdecydowali się Państwo na funkcjonowanie w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”?

Na decyzję inwestycyjną złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, dobra lokalizacja względem naszych głównych klientów w Czechach, Turcji, Francji i Wielkiej Brytanii. Po drugie, możliwość pozyskania odpowiednich pracowników - zarówno operatorów maszyn, gdyż strefa stworzona była na w obszarze o dużych tradycjach przemysłowych i wysokim bezrobociu, jak i kadry dzięki bliskości dużych ośrodków uniwersyteckich. Po trzecie, lokalizacja inwestycji w Polsce z perspektywą wstąpienia kraju do Unii Europejskiej upraszczała przyszłą współpracę z odbiorcami i dostawcami przy zachowaniu konkurencyjnych kosztów pracy.

Natomiast inwestycja bezpośrednio w SSE przede wszystkim ułatwiała i upraszczała działania w procesie przygotowania inwestycji oraz zapewniała uzbrojoną działkę pod inwestycje. Ważnym czynnikiem było także to, że procesie rozmów spotkaliśmy się z dobrym klimatem dla rozwoju naszej inwestycji ze strony władz lokalnych i krajowych.

Od kiedy działają Państwo w WSSE i jaki zysk społeczny wypracowują Państwo dla strefy i regionu?

Pierwsze pozwolenie Toyota uzyskała w 1999 roku, natomiast masowa produkcja w kwietniu 2002 roku. Oprócz oczywistych elementów takich, jak stworzenie miejsc pracy czy lokalne podatki, obecność fabryki ma pewien wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Staramy się też wspierać rozwój gospodarczy regionu. Według opinii lokalnych władz już samo pojawienie się Toyoty na początku funkcjonowania strefy pomogło jej w pozyskiwaniu kolejnych inwestorów i rozwoju WSSE. I dalej oferujemy strefie wizyty i dzielenie się doświadczeniami z wszystkimi potencjalnymi inwestorami. Poza tym staramy się wspierać lokalne władze w inicjatywach czy rozmowach z instytucjami decyzyjnymi czy władzami regionalnymi na rzecz poprawy infrastruktury w regionie.

Jako Toyota staramy się być aktywnym obywatelem społeczności, wspierając ją w priorytetowych dla firmy i środowiska lokalnego obszarach takich, jak ekologia, bezpieczeństwo na drogach czy edukacja. Nasza pomoc nie ogranicza się do wsparcia finansowego. Ogromna uwagę przykładamy do dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniami z instytucjami, szkołami i lokalnymi firmami. Wspólnie z lokalnymi organizacjami staramy się też promować nasze wartości wśród innych przedsiębiorstw. Jesteśmy np. inicjatorem i patronem kategorii Firma Odpowiedzialnego Biznesu w regionalnym plebiscycie gospodarczym.

:: ::

Zachęcamy do lektury wywiadu z Barbarą Kaśnikowską, prezes zarządu WSSE „Invest-Park”, opublokowanej w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Brief".

Rozmawiamy m.in. na temat głównych kierunków, z których spółka chce pozyskać inwestorów zagranicznych, oraz roli specjalnych stref ekonomicznych w projekcie Marka Polskiej Gospodarki.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.