Nie siedź w pracy... za długo

Nie siedź w pracy... za długo

Brief.pl / Wiedza

W 2015 r. brytyjscy eksperci wprowadzili zalecenie, by osoby wykonujące prace biurowe stały przez przynajmniej dwie godziny dziennie. Podobne zalecenia zostały wydane m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych. W Skandynawii 90 proc. pracowników ma dostęp do stojąco-siedzących miejsc pracy. A jak sprawa wygląda w Polsce? Czy czeka nas biurowa rewolucja?

-

Siedzenie gorsze niż palenieW dalszym ciągu praca biurowa kojarzona jest z siedzeniem, które negatywnie odbija sie na zdrowiu. Według niektórych naukowców, siedzenie przez 8 godzin dziennie jest szkodliwe w podobnym stopniu jak wypalenie paczki papierosów. Badania American Cancer Society dowodzą, że wskaźnik śmiertelności mężczyzn, którzy siedzą sześć lub więcej godzin dziennie jest o 20 proc. wyższy niż mężczyzn, którzy siedzą trzy godziny lub mniej. Dla kobiet jest to aż 40 proc. Negatywne skutki siedzącego trybu życia zauważalne są nawet u osób bardzo młodych.

Według badań Mikomax Smart Office i Grupy Luxmed przeprowadzonych w 2015 r., co piąty pracownik cierpi codziennie na jakiś rodzaj bólu. 80 proc. z nich uważa, że dolegliwości takie jak ból kręgosłupa, mrowienie kończyn są związane z wykonywaną pracą. Co więcej co czwarty pracownik w wieku 26 – 35 lat odczuwa ból pleców lub karku każdego dnia. W związku z tym firmy starają się wyjśc na przeciw, tworząc bardziej przyjazne warunki pracy, np inwestując w regulowane biurka umozliwiające prace na siedząco i na stojaco.

 


Najlepsi pracują na stojącoPrekursorami pracy na stojąco byli między innymi Winston Churchill, Leonardo Da Vinci i Ernest Hemingway. Dziś w ten sposób pracują specjaliści w takich firmach jak Google, Microsoft, Evernote, a także sieci hoteli Hyatt i Marriott. W siedzibie Facebooka rezygnacja z siedzącego trybu pracy została zainicjowana przez samych pracowników, którzy narzekali na problemy z kręgosłupem. W tego typu rozwiązania chce zainwestować też m.in. administracja Baracka Obamy, która planuje wydać na ten cel ok. 700 tys. USD.

Z kolei w Europie fanami aktywnego trybu pracy są przede wszystkim Skandynawowie. W Szwecji czy Danii dostęp do tego typu biurek ma już 9 na 10 pracowników. Wyposażenie biur w stojące stanowiska pracy biurka jest tam też regulowane odpowiednimi przepisami. Oprócz biurek z regulacją wysokości blatu coraz popularniejsze są też takie, które umożliwiają różne formy aktywności fizycznej, np. z zamontowanymi bieżniami.

 

Polska powoli wstaje od biurekW Polsce trend pracy na stojąco powoli staje się zauważalny. Przykładem firmy, która zdecydowała się na odejście od tradycyjnych stanowisk pracy jest między innymi łódzki Ericpol, polski eksporter usług w branży ICT, który wyposażył swoją siedzibę w 200 biurek typu Stand Up z manualną regulacją wysokości blatu.

Na razie w tego typu rozwiązania w Polsce inwestują przede wszystkim firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Centra obsługujące procesy IT czy świadczące usługi finansowo-księgowe coraz częściej traktują odpowiednie wyposażenie przestrzeni biurowej jako długotrwałą inwestycję i element wspierający rekrutację, a nie koszt.Nie tylko lepsze zdrowie, ale i efektywnośćSpadające bezrobocie i coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów sprawijąa, że firmy przescigają się w tworzeniu kolejnych udogodnień dla swoich pracowników. Byc może dzięki temu bardziej powszechna stanie się praca na stojąco, która może pomóc nie tylko obolałym plecom pracowników, ale także samym pracodawcom?

Jak zaznacza Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Mikomax Smart Office, badania pokazują, że praca w pozycji stojącej nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale także na efektywność. - Przykładowo, stojące spotkanie średnio trwa 1/3 krócej, a praca zespołowa bez krzeseł sprzyja dzieleniu się wiedzą i integracji – mówi Mikołajczyk.

Zwolennikami stojących i „chodzących” spotkań są m.in. Richard Branson, założyciel Virgin, Mark Zuckerberg, załozyciel Facebooka czy Jack Dorsey, założyciel Twittera. Pierwsze eksperymenty w tym kierunku prowadzą także szkoły. Według badań National Institutes of Health, dzieci skupiają się lepiej, kiedy uczą się przy biurkach stojących.

Ciekawe, czy jest to chwilowa moda, czy w perspektywie kilkunastu lat, zapomnimy o tradycyjnych biurkach?

::

Foto: Fotolia/forcdan/aleksicze

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Brief.pl / Aktualności

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących
Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju – Poland Business Run – startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.

E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak

Brief.pl / Aktualności

E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak
E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak

W ostatnich latach przeciętne tempo życia wielu Polaków diametralnie się zmieniło. Większość rzeczy robimy w pośpiechu i cierpimy na nieustanny brak czasu. Wraz z rozwojem nowych technologii na popularności zyskały e-zakupy, które pozwalają zaoszczędzić czas. Z badań wynika, że 39 proc. Polaków robi zakupy przez internet w niedzielę z powodu braku czasu w tygodniu. Aż 78 proc. respondentów deklaruje, że nie powinno być żadnych ograniczeń w niedzielnym e-handlu. Rozwiązania z rynku e-commerce odzwierciedlają oczekiwania konsumentów, którzy coraz chętniej kupują przez internet. Co ciekawe konsumenci online nie tylko kupują ubrania czy elektronikę, ale również produkty spożywcze. Co na to ustawodawcy? Czy serwery e-sklepów zostaną wyłączone?