OTO NAJLEPSZE MUZYCZNE PROJEKTY LATA 2015

OTO NAJLEPSZE MUZYCZNE PROJEKTY LATA 2015

Brief for Poland / Inspiracje

Jakie jest przepis na udany event muzyczny? Które letnie wydarzenia najlepiej wpisywały się w DNA i strategię rozwoju miejsca? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym prezentujemy zwycięskie projekty w kategorii wydarzenia muzyczne.

-

9 grudnia 2015 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu „Najlepsze Wydarzenie Lata 2015”. Konkurs organizowany przez Brief for Poland miał na celu wyłonienie najciekawszych wydarzeń skupionych wokół takich kategorii jak: sport, muzyka, kultura i inne. Wydarzeń, które nie tylko promują wymienione dziedziny, dostarczają społeczeństwu rozrywki na najwyższym poziomie, ale także są markami budującymi wizerunek miejsc, w których się odbywają, a w rezultacie wizerunek naszego kraju. Oto wyróżnone projekty.

Kategoria: wydarzenia muzyczne

I miejsce (ex aequo)
Extomusic Event Agency za 90’Festival

I miejsce (ex aequo)
Miasto Poznań za Żywiec Miejskie Granie na Maltańskiej Scenie Muzycznej

II miejsce
Miasto Bydgoszcz za Rzekę Muzyki 2015

III miejsce
Łódzkie Centrum Wydarzeń za Songwriter Łódź Festiwal

::

90’Festival

 

W skrócie: niepowtarzalna muzyczna podróż, trochę pod prąd, wbrew panującym trendom, rozbudzająca wspomnienia. Bielsko-Biała, miasto, które do tej pory nie organizowało tak dużych festiwali, stało się stolicą eurodancu, w której pojawiły się muzyczne legendy lat 90– tych.

20 000m2 powierzchni open air – ogromny teren, na którym powstało miasteczko festiwalowe, park rozrywki, rozbudowana strefa gastro, a także specjalna strefa VIP. Głównymi odbiorcami wydarzenia jest pierwsze pokolenie ludzi, które wychowało się w wolnej Polsce. To właśnie oni mogli odbierać wcześniej niedostępne kanały oraz stacje, stąd ich gust muzyczny wyraźnie można określić na podstawie list przebojów z lat 90-tych.

90’ Festival to dwudniowe święto muzyki eurodance, ale także wiele atrakcji poprzedzających imprezę m.in. Patrol 90, który na kilka tygodni wcześniej wyrusza na polskie drogi – piękne kobiety i szybkie samochody pojawiają się na najlepszych imprezach na terenie południowej Polski.

W 2015 roku na festiwalu pojawiły się takie gwiazdy jak: Haddaway, 2 Unlimited, Coolio, Snap!, Beatrix (ex voice Masterboy), Loona, Corona, Culture Beat, Dj Sash!, La Bouche, Dune oraz niezastąpiony rezydent festiwalu DJ Quicksilver.

Realizacja 90’ Festiwal właśnie w Bielsku-Białej, wpisuje się w strategię rozwoju tego miasta w obszarze kierunku strategicznego „Bielsko-Biała miastem metropolitarnym”, poprzez wykreowanie cyklicznej imprezy kulturalnej o zasięgu europejskim.

 ::

 

Żywiec Miejskie Granie na Maltańskiej Scenie Muzycznej 2015

 

W skrócie: pływająca scena, 9 bezpłatnych koncertów plenerowych, 12 500 słuchaczy. To przedsięwzięcie, przy którym spółka miejska współpracowała z dużą korporacją, mediami, urzędem miasta i innymi firmami. Celem imprezy było zachęcenie ludzi do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w najpiękniejszym miejscu rekreacyjnym Poznania.

Od 28 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku nad Jeziorem Maltańskim odbyło się 9 koncertów plenerowych cyklu Żywiec Miejskie Granie. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. Na Maltańskiej Scenie Muzycznej wystąpili między innymi Natalia i Paulina Przybysz, KAMP!, Krzysztof Zalewski czy Łona i Webber. Koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Rekord padł 9 sierpnia, kiedy ponad 3 500 fanów przyszło posłuchać Natalii Przybysz. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się również występ zespołu KAMP!.

Pełna lista koncertów:
28.06 – Night Marks Electric Trio feat. Paulina Przybysz
04.07 – Krzysztof Zalewski
11.07 – KAMP!
19.07 – Wojtek Mazolewski Quintet
25.07 – Łona i Webber
09.08 – Natalia Przybysz
16.08 – Pablopavo i Ludziki
23.08 – Kari
30.08 – Muchy


Projekt Maltańskiej Sceny Muzycznej powstał w 2003 roku i na stałe wpisał się w kalendarz najciekawszych wydarzeń muzycznych w Poznaniu. Cykl koncertów nie jest nastawiony na zarobek, dzięki czemu każdorazowo wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Od 2015 roku sponsorem cyklu jest Żywiec. Organizator ma na celu zachęcenie ludzi do spędzania wolnego czasu nad Jeziorem Maltańskim – najpiękniejszym miejscu rekreacyjnym w mieście. Zainteresowanie koncertami jest bardzo duże – w 2015 roku wzięło w nich udział ponad 12500 osób. 

::

 Rzeka Muzyki 2015

 

W skrócie: cykl bezpłatnych koncertów na wodzie, na pokładzie ponad stuletniego statku. Dziewięć kolejnych niedziel, prawie 20 tys. odbiorców, blisko 90 wykonawców. Impreza z udziałem międzynarodowych artystów miała na celu upowszechnienie tzw. „kultury wysokiej”, a stała się także unikalnym narzędziem wzmacniającym wizerunek Bydgoszczy jako miasta nad wodą.

Projekt "Rzeka Muzyki” to cotygodniowe, niedzielne spotkania ze sztuką na wodzie. Na pływającej scenie przy amfiteatrze Opery Nova odbyło się dziewięć koncertów. Ich spoiwem była szeroko rozumiana muzyka klasyczna. W założeniu projekt skierowany był do grupy 35+, jednak po pierwszej edycji w 2014 roku okazało się, że na widowni pojawiają się także osoby młodsze. W związku z tym organizatorzy zadbali, aby w 2015 roku program był jeszcze bardziej „międzypokoleniowy".

Pełna lista koncertów:
5.07 - Oleksandr Bozhyk Orchestra (Ukraina)
12.07 - TurBiKon – GrzegorzTurnau, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad
19.07 godz. 17:00 - „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” - Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik
26.07 - Pianistyczne małżeństwa – A.P. Wakarecy, A.T. Gumiela
2.08 – Stypendyści Prezydenta Miasta Bydgoszczy – wybrani przez publiczność - Marta Lutrzykowska (Spring Quintet)
9.08 - Pamięci Anny German – V. Vdovychenko, J. Reczeniedi, K.Krzeszowiak (Ukraina – Polska)
16.08 - Od Juniora do Seniora – studenci AM w Bydgoszczy i Chór III Wieku Ursynovia Cantabile
23.08 - Koncert niespodzianka
30.08 - Vadim Brodski Sho

Rzeka Muzyki 2015 w liczbach:
prawie 20 000 publiczności
blisko 90 artystów
140 utworów
76 instrumentów
około 140 osób sztabu organizacyjno-techniczego podczas 9 koncertów

::

 

Songwriter Łódź Festiwal

 

W skrócie: najdłuższy festiwal uliczny w Polsce, który trwał przez 30 kolejnych sobót. Cotygodniowa i za każdym razem niepowtarzalna formuła umożliwiła mieszkańcom bezpłatne obcowanie z muzyką. Projekt miał na celu promocję twórców piosenek, a dodatkowo w wyjątkowy sposób promował reprezentacyjną cześć miasta – centralny punkt nowo odrestaurowanej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Songwriter Łódź Festiwal to nowy projekt muzyczny mający na celu promocję twórców piosenek. Począwszy od 11 kwietnia 2015 przez ponad 30 kolejnych sobót odbywały się koncerty znanych, lubianych oraz dopiero początkujących songwriterów, zespołów i duetów obracających się w kręgu szeroko rozumianej piosenki autorskiej, poezji śpiewanej oraz bluesa i rocka.

Miejsce Festiwalu wybrane zostało nieprzypadkowo. Ulica 6 Sierpnia, pod tzw. „zegarem” to centralny punkt nowo odrestaurowanej ulicy Piotrkowskiej, jedyny i pierwszy w Łodzi woonerf „podwórzec”, reprezentacyjna cześć miasta, wizytówka tego, co w Łodzi najlepsze w kulturze.

Grupę odbiorców stanowiły osoby w każdym przedziale wiekowym, czynnie biorące udział w wydarzeniach kulturalnych oraz przypadkowi przechodnie, którzy często pojawiali się na kolejnych koncertach. Pierwsza edycja zgromadziła łącznie ponad 7000 osób na 37 koncertach i trwała 6 miesięcy.

Na Songwriter Łódź Festiwal pojawili się między innymi: Kortez, Fismoll, Leski, Phillip Bracken, Jóga, Marek Modrzejewski i wielu innych wspaniałych muzyków. Festiwal z tygodnia na tydzień zbierał pod zegarem coraz liczniejszą publiczność, w sumie było to około 7000 osób.

Songwriter Łódź Festiwal wpisuje się w strategia miasta, która opiera się m.in. na koncepcji „Łódź Kreuje”. Festiwal odbywa się w przestrzeni miejskiej i na chwilę zmienia ulicę w przytulny klub koncertowy, gdzie twórcy mogą zaprezentować szerokiej publiczności autorskie projekty.

::

Przeczytaj także:

European Rover Challenge najlepszym wydarzeniem lata 2015

Najlepsze wydarzenie lata 2015 - relacja wideo

Rowery opanowały miasta? Zobacz sportowe projekty w konkursie Najlepsze wydarzenie lata 2015

 

Już wkrótce zdradzimy szczegóły na temat zimowej edycji konkursu na najlepsze wydarzenie.

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.