Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Brief.pl / Wiedza

Jak konsumenci postrzegają dostępne na rynku urządzenia mobilne? Co sądzą o tzw. wearable devices? Czy internet rzeczy przekonuje tłumy czy jest interesujący głównie dla tych, o których mówi się „early adapters”? Odpowiedzi na te pytania dostarcza badanie przeprowadzone przez firmę Accenture na grupie ponad 28 tys. konsumentów z całego świata.

-

W Las Vegas rozpoczynają się właśnie targi CES – największe i najważniejsze na świecie targi poświęcone elektronice użytkowej oraz, bardziej ogólnie, technologii. Podczas kilku dni największe, ale też i mniejsze, firmy technologiczne będą prezentowały swoje najnowsze produkty, mówiąc o stosowanych, nowatorskich rozwiązaniach oraz związanych z nimi możliwościach.

Zanim jednak zachwycimy się przedstawianymi tam nowościami dobrze jest zapoznać się z wynikami ankiety konsumenckiej przeprowadzonej przez firmę konsultingową Accenture. W badaniu wzięło udział ponad 28 tys. konsumentów z 28 krajów, w tym z Polski, którzy pytani byli m.in. o chęć zakupu nowych urządzeń mobilnych, zaufanie w świecie cyfrowym oraz postawy wobec internetu rzeczy (IoT).

Smartfony już nie zachwycają?

 

Jak wynika z zaprezentowanych przez firmę informacji, konsumenci powoli stają się znudzeni nowymi smartfonami. Ze wszystkich badanych tylko 48 proc. planuje zakup nowego smartfona w ciągu nadchodzących 12 miesięcy – wynik ten jest o 6 punktów procentowych niższy niż w ubiegłym roku. Co więcej, głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie posiadane urządzenia mobilne są w pełni satysfakcjonujące – tak zadeklarowała prawie połowa badanych.

Podobnie rzecz się ma kiedy mowa o tabletach i laptopach. W ankiecie zauważono spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku jeśli chodzi o chęć zakupu nowego tabletu oraz o 6 punktów procentowych kiedy mowa o nabyciu laptopa.

Zagrożenie?

 

Co najbardziej niepokojące, badanie wykazało, że gros konsumentów nie wyraża zainteresowania urządzeniami z dziedziny internetu rzeczy, czyli np. smartwatchami oraz innymi urządzeniami ubieralnymi, inteligentnymi termostatami czy nawet dronami. Chęć zakupu każdego z produktów wahała się w okolicach 10 proc., przy czym w porównaniu do zeszłego roku właściwie nie zauważono wzrostu zainteresowania. Nie jest zaskakujące, że jednym z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy była zbyt wysoka cena tego typu urządzeń. Co ważne jednak, prawie połowa konsumentów była również zaniepokojona kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa danych.

Wyniki ankiety Accenture powinny skłonić do refleksji. Jaki jest bowiem pożytek z coraz to nowych smartfonów, tabletów, urządzeń ubieralnych, skoro konsumenci w przeważającej mierze nie wyrażają chęci zakupu owych? I jak firmy technologiczne powinny odnaleźć się w takim środowisku? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się stworzyć nowy produkt.

::

Źrodło: Business Insider

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.