wp - grudzien 2016

Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Brief.pl / Wiedza

Jak konsumenci postrzegają dostępne na rynku urządzenia mobilne? Co sądzą o tzw. wearable devices? Czy internet rzeczy przekonuje tłumy czy jest interesujący głównie dla tych, o których mówi się „early adapters”? Odpowiedzi na te pytania dostarcza badanie przeprowadzone przez firmę Accenture na grupie ponad 28 tys. konsumentów z całego świata.

-

W Las Vegas rozpoczynają się właśnie targi CES – największe i najważniejsze na świecie targi poświęcone elektronice użytkowej oraz, bardziej ogólnie, technologii. Podczas kilku dni największe, ale też i mniejsze, firmy technologiczne będą prezentowały swoje najnowsze produkty, mówiąc o stosowanych, nowatorskich rozwiązaniach oraz związanych z nimi możliwościach.

Zanim jednak zachwycimy się przedstawianymi tam nowościami dobrze jest zapoznać się z wynikami ankiety konsumenckiej przeprowadzonej przez firmę konsultingową Accenture. W badaniu wzięło udział ponad 28 tys. konsumentów z 28 krajów, w tym z Polski, którzy pytani byli m.in. o chęć zakupu nowych urządzeń mobilnych, zaufanie w świecie cyfrowym oraz postawy wobec internetu rzeczy (IoT).

Smartfony już nie zachwycają?

 

Jak wynika z zaprezentowanych przez firmę informacji, konsumenci powoli stają się znudzeni nowymi smartfonami. Ze wszystkich badanych tylko 48 proc. planuje zakup nowego smartfona w ciągu nadchodzących 12 miesięcy – wynik ten jest o 6 punktów procentowych niższy niż w ubiegłym roku. Co więcej, głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie posiadane urządzenia mobilne są w pełni satysfakcjonujące – tak zadeklarowała prawie połowa badanych.

Podobnie rzecz się ma kiedy mowa o tabletach i laptopach. W ankiecie zauważono spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku jeśli chodzi o chęć zakupu nowego tabletu oraz o 6 punktów procentowych kiedy mowa o nabyciu laptopa.

Zagrożenie?

 

Co najbardziej niepokojące, badanie wykazało, że gros konsumentów nie wyraża zainteresowania urządzeniami z dziedziny internetu rzeczy, czyli np. smartwatchami oraz innymi urządzeniami ubieralnymi, inteligentnymi termostatami czy nawet dronami. Chęć zakupu każdego z produktów wahała się w okolicach 10 proc., przy czym w porównaniu do zeszłego roku właściwie nie zauważono wzrostu zainteresowania. Nie jest zaskakujące, że jednym z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy była zbyt wysoka cena tego typu urządzeń. Co ważne jednak, prawie połowa konsumentów była również zaniepokojona kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa danych.

Wyniki ankiety Accenture powinny skłonić do refleksji. Jaki jest bowiem pożytek z coraz to nowych smartfonów, tabletów, urządzeń ubieralnych, skoro konsumenci w przeważającej mierze nie wyrażają chęci zakupu owych? I jak firmy technologiczne powinny odnaleźć się w takim środowisku? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się stworzyć nowy produkt.

::

Źrodło: Business Insider

Zobacz inne polecane artykuły

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

Brief.pl / Aktualności

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube
Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

YouTube ogłasza coroczne podsumowanie najchętniej oglądanych filmów i teledysków – Rewind 2016. „Dzieciaki prosto z więzienia! Zobacz kontrowersyjny występ! [Mam Talent]” to najchętniej oglądane wideo w Polsce. Na liście nie zabrakło również polskich gwiazd YouTube: Abstrachuje.tv z filmami „Czego nie mówią: policjanci” oraz „Najlepszy film motywacyjny na świecie”, a także wideo „Wąs! Wąs! Wąs!” Cyber Mariana (feat. Czwarta Fala). W rankingu znalazł się też film Twardowsky 2.0., jeden z materiałów wchodzących w skład niestandardowego projektu Legendy polskie stworzonego przez Allegro. Jeśli chodzi o zestawienie muzyczne, Polacy najchętniej oglądali klip Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”.