Chocolissimo - 10.2016

Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Konsumenci znudzeni nowymi technologiami [Raport]

Brief.pl / Wiedza

Jak konsumenci postrzegają dostępne na rynku urządzenia mobilne? Co sądzą o tzw. wearable devices? Czy internet rzeczy przekonuje tłumy czy jest interesujący głównie dla tych, o których mówi się „early adapters”? Odpowiedzi na te pytania dostarcza badanie przeprowadzone przez firmę Accenture na grupie ponad 28 tys. konsumentów z całego świata.

-

W Las Vegas rozpoczynają się właśnie targi CES – największe i najważniejsze na świecie targi poświęcone elektronice użytkowej oraz, bardziej ogólnie, technologii. Podczas kilku dni największe, ale też i mniejsze, firmy technologiczne będą prezentowały swoje najnowsze produkty, mówiąc o stosowanych, nowatorskich rozwiązaniach oraz związanych z nimi możliwościach.

Zanim jednak zachwycimy się przedstawianymi tam nowościami dobrze jest zapoznać się z wynikami ankiety konsumenckiej przeprowadzonej przez firmę konsultingową Accenture. W badaniu wzięło udział ponad 28 tys. konsumentów z 28 krajów, w tym z Polski, którzy pytani byli m.in. o chęć zakupu nowych urządzeń mobilnych, zaufanie w świecie cyfrowym oraz postawy wobec internetu rzeczy (IoT).

Smartfony już nie zachwycają?

 

Jak wynika z zaprezentowanych przez firmę informacji, konsumenci powoli stają się znudzeni nowymi smartfonami. Ze wszystkich badanych tylko 48 proc. planuje zakup nowego smartfona w ciągu nadchodzących 12 miesięcy – wynik ten jest o 6 punktów procentowych niższy niż w ubiegłym roku. Co więcej, głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie posiadane urządzenia mobilne są w pełni satysfakcjonujące – tak zadeklarowała prawie połowa badanych.

Podobnie rzecz się ma kiedy mowa o tabletach i laptopach. W ankiecie zauważono spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku jeśli chodzi o chęć zakupu nowego tabletu oraz o 6 punktów procentowych kiedy mowa o nabyciu laptopa.

Zagrożenie?

 

Co najbardziej niepokojące, badanie wykazało, że gros konsumentów nie wyraża zainteresowania urządzeniami z dziedziny internetu rzeczy, czyli np. smartwatchami oraz innymi urządzeniami ubieralnymi, inteligentnymi termostatami czy nawet dronami. Chęć zakupu każdego z produktów wahała się w okolicach 10 proc., przy czym w porównaniu do zeszłego roku właściwie nie zauważono wzrostu zainteresowania. Nie jest zaskakujące, że jednym z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy była zbyt wysoka cena tego typu urządzeń. Co ważne jednak, prawie połowa konsumentów była również zaniepokojona kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa danych.

Wyniki ankiety Accenture powinny skłonić do refleksji. Jaki jest bowiem pożytek z coraz to nowych smartfonów, tabletów, urządzeń ubieralnych, skoro konsumenci w przeważającej mierze nie wyrażają chęci zakupu owych? I jak firmy technologiczne powinny odnaleźć się w takim środowisku? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się stworzyć nowy produkt.

::

Źrodło: Business Insider

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.