4 sygnały, że nadszedł czas, by odpocząć

4 sygnały, że nadszedł czas, by odpocząć

Brief.pl / Inspiracje

1 stycznia to dla wielu z nas czas postanowień. Obiecujemy sobie, że będziemy bardziej efektywni, lepiej zorganizowani i bardziej wysportowani. Niektóre z tych przykazań udaje nam się utrzymać, inne dość szybko odchodzą w niepamięć. W całym procesie robienia postanowień dobrze jest jednak pamiętać o jednej, niezwykle ważnej kwestii: dbaniu o higienę psychiczną. Bez niej bowiem trudno będzie nam zrealizować którykolwiek z naszych planów.

-

Chociaż sformułowanie „higiena psychiczna” brzmi jak wyjęte z podręcznika do psychologii, dobrze jest je znać. Odnosi się ono bowiem do bardzo ważnego aspektu naszego życia – zdrowia psychicznego. I chociaż wydaje się, że dbanie o owo powinno być dla nas równie ważne, jak pilnowanie tego, czy nie psują nam się zęby lub czy nasz kręgosłup działa sprawnie, bardzo często zdarza się, że skupiamy się na tych „fizycznych” aspektach naszego funkcjonowania, zapominając o tym, że do pełnej równowagi potrzebujemy również sprawnie działającego i wypoczętego mózgu. 

Przestymulowanie poznawcze

 

Pierwszym krokiem do utrzymywania odpowiedniej higieny psychicznej jest nie dopuszczanie do przestymulowania poznawczego. Co to oznacza? Otóż każdy z nas ma specyficzną dla siebie zdolność do przetwarzania dochodzących do nas bodźców wzrokowych, słuchowych, smakowych czy dotykowych, czyli tzw. wytrzymałość. W chwili, gdy liczba docierających do nas ze środowiska sygnałów przekroczy naszą zdolność do „radzenia” sobie z nimi, dochodzi do przestymulowania, które jednorazowo może nie jest bardzo niebezpieczne, jednak gdy występuje cyklicznie, wpływa na każdy aspekt naszego życia, od efektywności w pracy począwszy, na ogólnym samopoczuciu skończywszy.

Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że żyjemy w świecie, który nie sprzyja utrzymaniu równowagi – takie czynniki, jak przeładowanie informacjami, pęd związany z życiem w mieście, hałas czy otaczające nas często tłumy ludzi sprawiają, że o przestymulowanie dużo łatwiej. Dobrze jest zatem wiedzieć, w którym momencie zbliżamy się do granicy wytrzymałości i dbać, by zbyt często jej nie przekraczać. Prezentujemy kilka sygnałów, których występowanie sugeruje, że nadszedł czas, by odpocząć.

1. Jesteś częściej niż zwykle zdenerwowany

 

Stres nie zawsze jest wrogiem – czasami potrafi zmotywować nas do bardziej efektywnego działania, a także być dla nas sygnałem, że to, co robimy, ma dla nas dużą wartość. Jeśli jednak towarzyszy nam on nieustannie przez dłuższy czas i bez przerwy jesteśmy niespokojni, jest to sygnał, że nadszła pora, by sobie odpuścić!

2. Jesteś wyczulony na wszystkie docierające do Ciebie bodźce

 

Przesadnie rażą Cię światła? Dotyk drugiej, nawet bliskiej Ci osoby jest dla Ciebie nieprzyjemny? Zwracasz uwagę na dźwięki, które nie przeszkadzają innym? Posiłki są bardziej słone, słodkie, gorzkie niż zwykle? To znak, że zaburzyłeś swoją równowagę i może lepiej byłoby, gdybyś poszedł na samotny spacer niż rzucał się w wir kolejnych obowiązków!

3. Masz problem ze skupieniem się na jednym zadaniu

 

Masz do wykonania zadanie – musisz stworzyć prezentację, napisać tekst czy nawet odpisać na maila – jednak nie możesz zmusić się do tego, by pozostać przy nim dłużej? Ciągle odrywasz się od obowiązków, nawet mimo tego, że chcesz je ukończyć na czas? To znak, że Twój system poznawczy jest przeładowany i warto dać mu odpocząć!

4. Nie masz ochoty na jakiekolwiek interakcje społeczne

 

Tzw. bodźce społeczne, czyli związane z interakcją z drugą osobą, są tymi, które w największym stopniu angażują nasz system poznawczy. Jeśli więc na samą myśl o tym, że musimy spotkać się lub porozmawiać z klientem czy kolegą czujemy się zmęczeni – nawet wówczas, gdy na co dzień nie możemy wręcz doczekać się spotkania z innymi ludźmi – zastanówmy się, czy nie lepiej by było odwołać nasze plany i dać sobie chwilę na pobycie w samotności.

::

W nowym roku życzymy Wam, aby Wasze mózgi były wpoczęte. I przypominamy jak to zrobić.

::

Fot. Wikimedia commons

Tagi:

Odpoczynek

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.