AAAAKomputer tanio bez systemu sprzedam!

AAAAKomputer tanio bez systemu sprzedam!

Brief.pl / Wiedza

Na aukcjach internetowych coraz częściej pojawiają się szczególnie ciekawe oferty sprzedaży komputerów. Sprzedawcy, w zamian za obniżenie ceny, sprzedają je bez oprogramowania operacyjnego, które na życzenie instalują „ręcznie” i „gratis”. Radzimy w takich sytuacjach zachować szczególną ostrożność i podejrzliwość.

-
SPONSOROWANE

Większość komputerów na rynku sprzedawana jest z dołączonym do nich oprogramowaniem, a więc systemem operacyjnym i niejednokrotnie, podstawowym zestawem aplikacji. Te zestawy różnią się od siebie w zależności od producenta komputera i jego dystrybutora. Najczęściej jest to system operacyjny OS X w komputerach Mac z, na przykład, dołączonym pakietem Microsoft Office, czy Windows w innych notebookach z oprogramowaniem antywirusowym i kilkoma aplikacjami użytkowymi. Jednak, jak nietrudno się domyślić, dodane do sprzętu oprogramowanie zwiększa jego wartość, a zatem i cenę. Dlatego też pomysłowi sprzedawcy znaleźli pewne rozwiązanie.

Wielu producentów komputerów umożliwia sprzedawanie ich sprzętu bez jakiegokolwiek oprogramowania, w tym operacyjnego. Są one dostępne w sprzedaży z uwagi na to, że niejednokrotnie konsumenci posiadają już wielostanowiskowe licencje na swoje programy i te osoby nie chcą płacić podwójnie za coś, co już posiadają. Nieco gorzej sytuacja wygląda, gdy klient końcowy takiego oprogramowania nie posiada. Wtedy ów komputer, bez systemu operacyjnego, najzwyczajniej w świecie nie działa.

Wielu sprzedawców oferujących swój towar na aukcjach internetowych proponuje więc nam szczególną promocję: oferują tanio komputer bez systemu operacyjnego, a nieodpłatnie lub za relatywnie niewysoką dopłatą, instalują na nim samodzielnie co tylko sobie życzymy. Powinniśmy na takie oferty spoglądać ze szczególną podejrzliwością.

Sprzedawcy nie mają „dojść”

 

Licencje na oprogramowanie sprzedawane są wszystkim na podobnych zasadach, w tym partnerom handlowym. Tak zwane licencje OEM, a więc te przeznaczone dla sprzedawców sprzętu które dane oprogramowanie będą zawierać, nie są zauważalnie mniej atrakcyjne cenowo od tych oferowanych partnerom handlowym. Jeżeli więc komputer bez systemu z „Windowsem i Officem od serwisanta” kosztuje zauważalnie taniej od takiego sprzedawanego oficjalnie z tym oprogramowaniem, to istnieje ryzyko, że sklep oferuje oprogramowanie z niewłaściwą licencją lub jego piracką kopię, a nie np. oprogramowanie ‘z drugiej’ ręki sprzedane przez legalnego użytkownika.

Taki system i oprogramowanie mogą z punktu widzenia użytkownika niczym się nie różni w użytkowaniu od licencjonowanego oprogramowania. W menu ustawień owo oprogramowanie deklaruje, że zostało poprawnie aktywowane, a wszystko przecież działa. Niestety, nie jest to takie proste. Sprzedawca mógł bowiem posłużyć się podrobionym oprogramowaniem, w którego zaszyto robaki, trojany, keyloggery i inne świństwa, które po kryjomu kradną nasze dane.

Warto więc poprosić sprzedawcę o załączenie certyfikatu legalności lub innego dokumentu, z którego jasno wynika pochodzenie dołączonego do komputera oprogramowania a także jego postanowienia licencyjne. Komputer bez systemu i system sprzedawany osobno nie muszą przecież być żadnym przekrętem. Warto jednak gruntownie przebadać prezentowaną nam ofertę. Jeżeli zostaniemy oszukani, grożą nam poważne konsekwencje, od prawnych aż po poważne straty, które mogą wyniknąć na przykład z przejęcia naszego konta bankowego przez cyberprzestępców.

Tagi:

Biznes

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Brief.pl / Aktualności

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących
Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju – Poland Business Run – startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.

E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak

Brief.pl / Aktualności

E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak
E-zakupy w niedzielę? 81 proc. Polaków jest na tak

W ostatnich latach przeciętne tempo życia wielu Polaków diametralnie się zmieniło. Większość rzeczy robimy w pośpiechu i cierpimy na nieustanny brak czasu. Wraz z rozwojem nowych technologii na popularności zyskały e-zakupy, które pozwalają zaoszczędzić czas. Z badań wynika, że 39 proc. Polaków robi zakupy przez internet w niedzielę z powodu braku czasu w tygodniu. Aż 78 proc. respondentów deklaruje, że nie powinno być żadnych ograniczeń w niedzielnym e-handlu. Rozwiązania z rynku e-commerce odzwierciedlają oczekiwania konsumentów, którzy coraz chętniej kupują przez internet. Co ciekawe konsumenci online nie tylko kupują ubrania czy elektronikę, ale również produkty spożywcze. Co na to ustawodawcy? Czy serwery e-sklepów zostaną wyłączone?