Chocolissimo - 10.2016

Zmienny jak… branża marketingowa

Zmienny jak… branża marketingowa

Brief.pl / Wiedza

Zmiany stały się dziś punktem stałym w przypadku właściwie każdej branży i każdego zawodu. Nowoczesne technologie przeobrażają nie tylko nasze codzienne życie, ale mają także ogromny wpływ na życie zawodowe. Z jednej strony ułatwiają nam pracę, a z drugiej wymuszają ciągły proces doskonalenia się, zdobywania nowych umiejętności oraz kompetencji. Ten ciągły proces zmian wyraźnie widać w branży marketingowej.

-
SPONSOROWANE

Pojawienie się Internetu i rozwój nowych technologii znacząco wpłynęły na tę branżę pod wieloma względami. Wytworzyło się w jej obrębie wiele nowych zawodów i specjalizacji. Do grona specjalistów ds. marketingu i promocji dołączyli m.in. specjaliści ds. mediów społecznościowych, analitycy, specjaliści ds. SEO oraz SEM, a także programiści specjalizujący się w systemach do automatyzacji działań marketingowych. Marketing zyskał wiele nowych narzędzi, dzięki którym może się wciąż rozwijać i dawać ogromne możliwości – zarówno właścicielom marek, jak i pracownikom tej branży. Dla przykładu - możliwość dokładnego analizowania danych pozwala na tworzenie spersonalizowanych, dopasowanych do odbiorcy kampanii. To prosta droga do większego ROI dla właścicieli marek. Żeby taką kampanię stworzyć potrzeba kilku wyspecjalizowanych pracowników – kogoś, kto przeanalizuje dane, zaplanuje kampanię, przygotuje treść oraz wykona grafiki.

Wąskie specjalizacje

Nowe narzędzia wymuszają coraz większą specjalizację. Pojawiają się nowe zawody skupione wokół określonej dziedziny, np. SEM Manager, Analityk danych marketingowych, Community Manager i wiele innych, o których nawet nie myśleliśmy kilka lat temu. To pociąga za sobą zmianę oczekiwań stawianych kandydatom do pracy w tej dziedzinie. I tak, coraz częściej pracodawcy wymagają wiedzy i doświadczenia nie tylko z zakresu marketingu, ale również nowoczesnych technologii czy IT. Automatyzacja i informatyzacja mediów niejako wymusza zdobywanie wiedzy interdyscyplinarnej, łączącej wiele nauk i dziedzin.

Nowe umiejętności

Jeszcze klika lat temu w ogłoszeniach o pracę na liście wymagań pojawiały się oprócz kompetencji marketingowych, umiejętności sprzedażowe. Dzisiaj miejsce tych drugich zastąpiły umiejętności analizowania danych, strategicznego myślenia i planowania. Coraz częściej marketingowiec musi również obsługiwać programy graficzne czy platformy do zarządzania kampaniami reklamowymi. Kandydatów nie powinny już dziwić wymagania dotyczące znajomości Google Analytics czy innych narzędzi wielkiego giganta reklamowego. Dzisiaj reklamę kupujemy przede wszystkim w modelach efektywnościowych. Każdą z nich musimy też dostosować do urządzeń mobilnych, bo przecież co roku mamy ogłaszany tzw. rok mobile. A to rodzi potrzebę kolejnych umiejętności oczekiwanych od kandydatów do pracy w tej branży.

Doświadczenie to podstawa

Na przestrzeni lat zmieniło się także podejście pracodawców do doświadczenia i edukacji. Wykształcenie kierunkowe wciąż jest ważne, jednak nie kładzie się na nie takiego nacisku jak kiedyś. Dziś dla pracodawcy dużo ważniejsze jest doświadczenie. Dlatego tak istotne jest nabywanie nowych umiejętności w praktyce. Kandydaci chcący pracować w działach marketingu muszą pamiętać, że jest to środowisko bardzo dynamiczne. Warto więc uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach branżowych i to nie tylko tych związanych z marketingiem, ale również nowymi technologiami, bowiem prędzej czy później znajdą one zastosowanie w codziennej pracy. Zmiany w dziedzinie marketingu są elementem stałym. I warto się do nich przygotowywać i je oswajać. Szczególnie, że w tej branży coraz rzadziej zdarza się wieloletnia praca w tym samym miejscu. Zmiany miejsca zatrudnienia to szansa zdobycia nowego doświadczenia. Nowe miejsce pracy to nowe narzędzia i nowe możliwości rozwoju własnych kompetencji.

Dla wielu osób zmiana pracy to jednak nadal powód do stresu. Mimo tego warto podejmować ryzyko i próbować. Na stronie www.oswojzmiane.pl możesz wypełnić test i sprawdzić swoje podejście do zmian. A następnie wysłuchać wskazówek przygotowanych przez doświadczonego trenera i konsultanta biznesowego Dariusza Dumę we współpracy z monsterpolska.pl. Dzięki nim wprowadzane przez ciebie zmiany będą efektywne i przyniosą korzyści w życiu zawodowym. Znajdziesz tam również szereg innych inspirujących materiałów, dzięki którym łatwiej będzie ci odnaleźć się i spełniać zawodowo w dynamicznym i zmiennym świecie marketingu.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.