Użytkownicy social mediów w Polsce

Użytkownicy social mediów w Polsce

Brief.pl / Aktualności

W 2015 roku z internetu w naszym kraju korzysta już 70 proc. osób, czyli 24,82 mln osób. Kim są użytkownicy najpopularniejszych mediów społecznościowych w Polsce? Gdzie najłatwiej dobrać grupę docelową? Jakie pułapki czekają na nas w związku z Edge Rank? Dowiadujemy się z najnowszego raportu Gemiusa - „Media społecznościowe jako kanały komunikacji – charakterystyka użytkowników”.

-

 Jak wynika z najnowszych badań Gemiusa to Facebook i Twitter są najczęściej wybieranymi mediami społecznościowymi w Polsce, które wciąż rosną w siłę - „Liczba użytkowników Facebooka to już ponad 20 milionów, co oznacza, że 80 proc. wszystkich polskich internautów korzysta z tego serwisu. Twitter osiągnął liczbę ponad trzech i pół miliona użytkowników (14 proc. wszystkich polskich internautów)”.

Twitter

Kogo możemy spotkać na Twitterze? Najczęściej jest to wykształcony mężczyzna, który jest wykwalifikowany zawodowo bądź jest już na emeryturze. Grupa 55+ jest największą w tym serwisie społecznościowym i stanowi ponad 20 proc. Najchetniej na Twittera zaglądają przede wszystkim dziennikarze, publicyści, szefowie korporacji, przedstawiciele wolnych zawodów oraz uczniowie i studenci – wspólnie tworzą grupę stanowiącą 60 proc. użytkowników. Jak podaje Gemius, ponad jedna piąta użytkowników mieszka w miastach o liczbie powyżej 200 tysięcy mieszkańców.

Facebook

Jeżeli chodzi o Facebooka trzy najliczniejsze grupy na nim pokrywają się z tymi na Twitterze. Są to uczniowie i studenci, emeryci i renciści oraz specjaliści wolnych zawodów – stanowią 40 proc. użytkowników. Mówiąc o wykształceniu możemy zauważyć, że ponad połowa osób korzystających z portalu posiada wykształcenie średnie, zawodowe bądź wyższe. Najczęściej z tego medium korzystają internauci z wykształceniem gimnazjalnym w grupie wiekowej od 15 do 24 lat i stanowią 20 proc. Jak czytamy w raporcie - „Użytkownicy Facebooka najczęściej pochodzą ze wsi lub małych miast (do 50 tysięcy mieszkańców). Ta grupa stanowi ponad 60 proc. użytkowników serwisu. Mieszkańcy dużych miast stanowią niecałe 20 proc. ogólnej liczby”.

Grupa docelowa

Mimo różnorodności jaka występuje na Facebooku, dzięki odpowiednim narzędziom, które pozwalają na targetowanie, można z łatwością dotrzeć do określonej grupy docelowej. Inaczej sytuacja wygląda na Twitterze, tu kluczową rolę odgrywa tagowanie, więc zadanie jest utrudnione. „Użytkownicy Facebooka najczęściej pochodzą ze wsi lub małych miast (do 50 tysięcy mieszkańców). Ta grupa stanowi ponad 60 proc.użytkowników serwisu. Mieszkańcy dużych miast stanowią niecałe 20 proc. ogólnej liczby”.

Edge Rank

Według Dominika Wieprzowskiego, analityka biznesowego firmy Gemius – Edge Rank jest bardzo ciekawym przykładem skrzyżowania nauki (dobór właściwych algorytmów, które będą prezentować nam treści, które chcemy oglądać w czasie, w którym chcemy je oglądać) z biznesem (ograniczanie/zwiększanie zasięgu, jako bodziec służący do zwiększania budżetu/zwiększania wysiłku w tworzeniu unikalnych treści). Odkrywanie złożoności tego algorytmu, liczby zmiennych, które mają na niego wpływ oraz dostosowywanie naszych działań do kolejnych jego ulepszeń, to w pewnym sensie nauka sama w sobie – mówi Wieprzowski, a następnie dodaje – Wiadomym jest, że każdy z opiekunów fanpage'a będzie starał się możliwie najlepiej wykorzystywać daną nam przez Facebooka opcję docierania do szerokiej grupy odbiorców. Z tego powodu najlepsi z opiekunów bacznie śledzą nie tylko zachowania swoich użytkowników, ale także właśnie sam algorytm. Niejednokrotnie Facebook wprowadzał już zmiany, które wywracały dotychczasową wiedzę i zmuszał do kreatywnego podchodzenia do tematu komunikacji z fanami. Osobiście sądzę, że tak długo jak istniał będzie Facebook tak długo Edge Rank będzie dostosowywany, a ludzie którzy opiekują się fanpage'ami będą poszukiwać nowych wzorców, które pomogą im stać się jeszcze lepszymi – komentuje Dominik Wieprzowski.

::

Dane pochodzą z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius, realizowanego w sposób ciągły od ponad 10 lat przez firmę Gemius na zlecenie spółki Polskie Badania Internetu. Na jego podstawie publikowane są dane statystyczne, które prezentują popularność stron WWW oraz związanych z nimi profili społeczno-demograficznych internautów.

::

 

Zdjęcie: fotolia.com/ Autor: GiDesign

 

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.