Zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju

Zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju

Brief.pl / CSR

24/7PR poinformowało ostatnio o stworzeniu nowego pionu związanego ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dorota Zmarzlak, dyrektor zarządzająca agencji, komentuje tę decyzję oraz wpływ kryzysu na rozwój obszaru CSR

-

Dlaczego zarządzana przez Panią agencja 24/7PR zdecydowała się powołać nowy pion związany ze społeczną odpowiedzialnością biznesu?

24/7PR od lat wspiera swoich klientów w budowaniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju/społecznej odpowiedzialności firm. Obserwujemy rosnącą potrzebę biznesu w Polsce na rozwijanie i systematyzowanie działalności w tym obszarze, a wszystkie światowe trendy pokazują, że tylko zrównoważony rozwój biznesu ma sens. Utworzenie oddzielnego pionu komunikacji  jest więc naturalnym krokiem w rozwoju zarówno naszej agencji jak i naszej oferty dla klientów.

Jakie są kompetencje działu? Czy będą Państwo konkurować o budżety z firmami doradczymi z tego obszaru?

Specyfiką firmy PR jest zapewnienie klientom kompleksowej obsługi począwszy od doradztwa biznesowego i strategicznego po skuteczną komunikacją i implementację zaplanowanych działań. W ramach działań pionu CSR oferujemy naszym klientom wsparcie merytoryczne, ale także organizacyjne a przede wszystkim komunikacyjne na każdym etapie realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Zapewniamy zatem kompleksowość usług i nie mówiłabym tu o walce o budżety, a raczej o budowaniu coraz szerszej eksperckiej oferty dla biznesu.

Kiedy, Pani zdaniem, na polskim rynku przestanie się mówić o „akcjach CSR” a zacznie na szerszą skalę podchodzić do tematu strategicznie? Czy nastąpi to, gdy konsumenci zaczną oczekiwać odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu przez firmy?

Ależ konsumenci już takiego podejścia oczekują! Problem polega na tym, że na razie oczekują głównie akcji społecznych. Mechanizm „jest u nas duża fabryka, więc ma robić pikniki dla miasta lub wesprzeć szkołę” w tej chwili funkcjonuje już w najmniejszej nawet miejscowości i takie oczekiwania lokalna społeczność w różnoraki sposób pokazuje.

To, czego nam teraz potrzeba, to zrozumienie przez konsumentów, lokalne społeczności oraz przez biznes - na poziomie Polski, a nie Warszawy - całego obszaru, jaki obejmuje CSR. Czyli nie tylko wspierania społeczności lokalnych, ale też relacji z pracownikami, wpływu na rynek i środowisko naturalne.

Ja jednak patrzę na to optymistycznie - teraz jest kryzys, jest „rynek  pracodawcy”, ale to minie. Za chwilę trzeba będzie znowu zabiegać o pracownika i zapewnienie mu możliwości zrównoważonego rozwoju - zarówno osobistego, jak i zawodowego - będzie koniecznością a nie fanaberią pracodawcy. Tak samo będzie z ochroną środowiska – w kryzysie wybieramy najtańsze, a nie „zrównoważone” rozwiązania. W dzisiejszym świecie zdemokratyzowanej informacji ta droga do prowadzenia przejrzystego, znajdującego społeczny balans biznesu wiedzie tylko w jedną stronę.

Z drugiej strony, musimy pamiętam że „zwykłe”, często „facebookowe” bojkoty konsumenckie markom nie szkodzą – nie wpływają znacząco na sprzedaż. Jestem przekonana, że LPP w ostatnich dniach nie zanotowało żadnych zmian w sprzedaży w swoich sklepach. Więc taki najszybciej działający na firmy mechanizm ekonomiczny nie ma tutaj zastosowania. To, co działa w dłuższej perspektywie, to bojkoty i wszelkie akcje konsumenckie nadwyrężające wizerunek – jeśli jest tego dużo, trwa długo i nabiera coraz większej skali – w końcu „ludzie od PR-u” pójdą do zarządu i postarają się spowodować trwałą zmianę - np. zmianę dostawcy etc.

Ile osób liczy obecnie dział CSR? Jakie doświadczenie mają osoby go tworzące?

W tej chwili trzonem nowego działu są dwie osoby. Ja, jako dyrektor zarządzająca agencji, jestem w pełni zaangażowana w tworzenie jego oferty. W ciągu ponad 15 lat pracy w branży PR miałam okazję zarówno realizować wiele projektów z obszaru społecznego zaangażowania dla wiodących, polskich i zagranicznych firm , jak i uczestniczyć w budowaniu zasad odpowiedzialnego PR-u, współtworząc z moimi kolegami Kodeks Etyki ZFPR. Ponadto, jestem aktywnym członkiem Rady Fundacji Ronalda McDonalda, a także - w ramach LSPR - prowadziłam wykłady na temat zarządzania grupami interesariuszy i społecznej odpowiedzialność biznesu.

Drugą osobą odpowiedzialną za nasz nowy pion jest Agata Wrońska, która pełni obecnie funkcję koordynatora ds. CSR. Wcześniej jako senior account manager wraz z zespołem pracowała m.in. dla takich firm, jak Procter & Gamble, Mattel Poland, Nutricia Polska czy Grupa Kruk, realizując działania z obszaru komunikacji projektów CSR i kampanii edukacyjnych. W przeszłości natomiast współpracowała m.in. z WOŚP oraz Fundacją Dziecko Sukcesu. Pełniła też funkcję rzecznika prasowego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Była nominowana do nagrody Protony w kategorii  Zespół ds. komunikacji w organizacji pozarządowej. A obok nas stoi oczywiście cały zespół agencji ze swoimi kompetencjami, zaangażowaniem i możliwościami działania.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.