wp - grudzien 2016

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Brief.pl / Wiedza

Jednocyfrowy poziom stopy bezrobocia, które spadło we wrześniu 2015 do 9,9 proc. oraz deklaracje większości pracodawców o zwiększeniu zatrudnienia, napawają optymizmem. Jacy specjaliści mogą przebierać w ofertach i dyktować warunki pracodawcom? W których regionach Polski jest najwięcej ogłoszeń? I dlaczego w szukaniu pracy kluczową kwestią są znajomości? Zapraszamy do lektury.

-

Gdzie najłatwiej o pracę?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Praca.pl, dynamika ryku pracy w Polsce nadal skoncentrowana jest na największych ośrodkach przemysłowo–gospodarczych. Tradycyjnie najwięcej ofert pracy pojawia się w województwie mazowieckim (16,5 proc. wszystkich ofert pracy), małopolskim (12,2 proc.) oraz dolnośląskim (prawie 12 proc. wszystkich ofert).

Widać jednak ożywienie w rejonach, w których wciąż jest duże bezrobocie. Choć są to zmiany niewielkie, ale procentowo wzrosła (w porównaniu do poprzedniego kwartału) liczba ofert pracy w takich województwach jak podkarpackie (do 3,1 proc.), lubelskie (do 3 proc.), lubuskie (2,5 proc.) i zachodniopomorskie (do 3,7 proc.).Kogo najczęściej szukają pracodawcy?

Najwięcej ofert pracy w minionym, trzecim kwartale 2015 roku dotyczyło sprzedaży i obsługi klienta. 30 proc. wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując liczbę ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać spadek o 5 pkt proc.

Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15 proc. wszystkich ofert pracyw trzecim kwartale 2015 roku dotyczyło programowania, a 10 proc. administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje Java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania.Do rozwojowych branż należy zaliczyć między innymi obszar serwis/ technika / montaż, zakupy i logistyka.

Praca po znajomości

Prawie 1/3 z nas otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl. Z ponad 2800 odpowiedzi respondentów biorących udział w badaniu wynika, że 30,8  proc. osób znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości.

Ponad 47 proc. respondentów uważa, że pracę znajduje się głównie po znajomości. Najczęściej pracy w ten sposób poszukują ludzie młodzi w wieku 25 – 34 lat (40,4 proc.) oraz 35 – 44 lat (28,4 proc.). Również osoby starsze chętnie korzystają z rekomendacji – 15,4 proc. to osoby pomiędzy 45 – 54 rokiem życia.

Praca po znajomości była kiedyś kojarzona przede wszystkim z protekcją i nepotyzmem, a obecnie ponad 36 proc. ankietowanych nie widzi w tym nic złego. Zaledwie 7,9  proc. ankietowanych uważa, że jest to nieetyczne, a tylko dla 7,5 proc. to nadużywanie kontaktów.

::

*Badanie „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” zostało zrealizowane na próbie ponad 2800 respondentów w okresie lipiec – sierpień 2015 r. przez portal Praca.pl

::

Fot. Fotolia/  Bartłomiej Szewczyk

Tagi:

praca.pl

Zobacz inne polecane artykuły

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.

Warszawski car sharing dla osób prywatnych

Brief.pl / Aktualności

Warszawski car sharing dla osób prywatnych
Warszawski car sharing dla osób prywatnych

4Mobility, po uruchomieniu usługi car sharingu, czyli auta na minuty dla klientów biznesowych, rozszerza swoją ofertę na użytkowników prywatnych, a tym samym sprawia, że Warszawa dołącza do grona miast z car sharingiem dostępnym dla każdego. Od teraz osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi mogą w prosty sposób zarezerwować wybrany pojazd. Samochód można odebrać w jednej z 20 baz na terenie miasta, otwierając go smartfonem.