Chocolissimo - 10.2016

Dlaczego warto wspierać przedsiębiorców finansowo?

Dlaczego warto wspierać przedsiębiorców finansowo?

Brief.pl / Aktualności

Jak przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju? Wystarczy… rozdać miliony dolarów przypadkowym przedsiębiorcom. Ten pozornie zaskakujący, jednak w istocie dość intuicyjny wniosek płynie z najnowszej publikacji Banku Światowego.

-

W 2011 roku nigeryjski minister finansów, Ngoze Okonjo-Iweala, we współpracy z Bankiem Światowym rozpoczął konkurs na biznesplan, w którym pula nagród wynosiła 58 mln dol. Zgodnie z założeniami konkursu, pieniądze miały być rozdysponowane wśród 1,2 tys. przedsiębiorców - dopiero rozpoczynających lub chcących rozwijać swoją działalność gospodarczą. Z 24 tys. aplikujących, 480 najlepszych kandydatów zostało nagrodzonych grantami w wysokości 50 tys. dolarów. Co ciekawe jednak, pozostałe 720 grantów przyznano przedsiębiorcom wybranym przypadkowo z grona 1,2 tys. półfinalistów. To pozwoliło badaczom zmierzyć jaki efekt przyniosło otrzymanie finansowania w porównaniu z przedstawicielami grupy kontrolnej, którzy nie dostali wsparcia. Warto dodać, że firmy reprezentowały wiele sektorów, od IT, przez edukację, na rolnictwie skończywszy.

Następnie Bank Światowy przeanalizował wpływ programu grantowego na rozwój gospodarki państwa. Okazało się, iż prawdopodobieństwo utrzymania się na rynku było o 37 proc. wyższe wśród tych firm, które otrzymały granty. I, co ważniejsze, ponad 1/3 dofinansowanych startupów zatrudniała ponad dziesięciu pracowników, zaś w grupie kontrolnej było to niewiele ponad 10 proc. Rezultatem wprowadzenia programu było stworzenie ponad 7 tys. miejsc pracy.

Rozwój przedsiębiorstw, rozwój gospodarki

Przyglądając się wynikom badania można stwierdzić, że wnioski z nich płynące nie są specjalnie odkrywcze – przecież każda firma, która dostanie dodatkowe 50 tys. dol., będzie miała przewagę nad tą, która tychże nie otrzyma. Jednakże, zgodnie ze słowami Davida McKenzie’ego, badanie to ma szczególne znaczenie dla gospodarek rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych lub w innym kraju wysokozaawansowanym nie byłoby bowiem dużej różnicy między tymi przedsiębiorcami, którzy otrzymali grant, a tymi, którzy go nie dostali - funkcjonowanie na dobrze prosperującym rynku kapitalistycznym sugeruje bowiem, że jeśli masz dobry pomysł na biznes, powinieneś móc znaleźć nań finansowanie. 

Wyniki badania sugerują więc, że wsparcie rządowe dla przedsiębiorców jest szczególnie potrzebne w krajach rozwijających się. Pomaga ono firmom nie tylko utrzymać się na rynku, ale przede wszystkim rozrastać się w znacznie szybszym tempie, co bezpośrednio przekłada się na liczbę nowych miejsc pracy. Choć niestety w Nigerii i w innych krajach rozwijających się zdobycie funduszy nie jest prostym zadaniem, to z pewnością programy tego typu pomagają przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła.

::

Fot. Fotolia.com/Vige.co

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.