...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto wspierać przedsiębiorców finansowo?

Jak przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju? Wystarczy… rozdać miliony dolarów przypadkowym przedsiębiorcom. Ten pozornie zaskakujący, jednak w istocie dość intuicyjny wniosek płynie z najnowszej publikacji Banku Światowego.

W 2011 roku nigeryjski minister finansów, Ngoze Okonjo-Iweala, we współpracy z Bankiem Światowym rozpoczął konkurs na biznesplan, w którym pula nagród wynosiła 58 mln dol. Zgodnie z założeniami konkursu, pieniądze miały być rozdysponowane wśród 1,2 tys. przedsiębiorców – dopiero rozpoczynających lub chcących rozwijać swoją działalność gospodarczą. Z 24 tys. aplikujących, 480 najlepszych kandydatów zostało nagrodzonych grantami w wysokości 50 tys. dolarów. Co ciekawe jednak, pozostałe 720 grantów przyznano przedsiębiorcom wybranym przypadkowo z grona 1,2 tys. półfinalistów. To pozwoliło badaczom zmierzyć jaki efekt przyniosło otrzymanie finansowania w porównaniu z przedstawicielami grupy kontrolnej, którzy nie dostali wsparcia. Warto dodać, że firmy reprezentowały wiele sektorów, od IT, przez edukację, na rolnictwie skończywszy.

Następnie Bank Światowy przeanalizował wpływ programu grantowego na rozwój gospodarki państwa. Okazało się, iż prawdopodobieństwo utrzymania się na rynku było o 37 proc. wyższe wśród tych firm, które otrzymały granty. I, co ważniejsze, ponad 1/3 dofinansowanych startupów zatrudniała ponad dziesięciu pracowników, zaś w grupie kontrolnej było to niewiele ponad 10 proc. Rezultatem wprowadzenia programu było stworzenie ponad 7 tys. miejsc pracy.

Rozwój przedsiębiorstw, rozwój gospodarki

Przyglądając się wynikom badania można stwierdzić, że wnioski z nich płynące nie są specjalnie odkrywcze – przecież każda firma, która dostanie dodatkowe 50 tys. dol., będzie miała przewagę nad tą, która tychże nie otrzyma. Jednakże, zgodnie ze słowami Davida McKenzie’ego, badanie to ma szczególne znaczenie dla gospodarek rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych lub w innym kraju wysokozaawansowanym nie byłoby bowiem dużej różnicy między tymi przedsiębiorcami, którzy otrzymali grant, a tymi, którzy go nie dostali – funkcjonowanie na dobrze prosperującym rynku kapitalistycznym sugeruje bowiem, że jeśli masz dobry pomysł na biznes, powinieneś móc znaleźć nań finansowanie. 

Wyniki badania sugerują więc, że wsparcie rządowe dla przedsiębiorców jest szczególnie potrzebne w krajach rozwijających się. Pomaga ono firmom nie tylko utrzymać się na rynku, ale przede wszystkim rozrastać się w znacznie szybszym tempie, co bezpośrednio przekłada się na liczbę nowych miejsc pracy. Choć niestety w Nigerii i w innych krajach rozwijających się zdobycie funduszy nie jest prostym zadaniem, to z pewnością programy tego typu pomagają przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła.

::

Fot. Fotolia.com/Vige.co

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF