4P udanej prezentacji

4P udanej prezentacji

Brief.pl / Wiedza

Właśnie przygotowujemy prezentację o tym „Jak i po co komunikować odpowiedzialne podejście do biznesu”, na wtorkową konferencję „CSR – Strategia bez wielkich budżetów”. Zapraszamy 29 września do siedziby Dentsu Aegis Network Polska, aby zobaczyć efekty naszych działań. A już dziś proponujemy zapoznać się z kilkoma radami, o tym jak stworzyć udaną prezentację.

-

Przygotuj się

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań najpierw trzeba się odpowiednio do nich przygotować. Warto zacząć od zbierania informacji. Na początek o tym dla kogo ma być prezentacja. Co prawda nie zawsze można zbadać to gdzie pracują uczestnicy, na jakich stanowiskach, jakie mają doświadczenia w temacie, na który ma być dana prelekcja. Niemniej zebranie chociaż cząstkowych informacji jest zawsze przydatne. Podpowiedzią może być chociażby to do kogo, w oczach organizatorów, kierowane jest wydarzenie.

Gdy to już wiesz zrób sobie plan prezentacji. Co chcesz powiedzieć i jaki ma to odnieść skutek? Co tak naprawdę chciałbyś aby uczestnicy wynieśli z tego spotkania? Potem uszczegóławiaj każdy z głównych punktów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że powiesz wszystko na czym Ci zależy. Dodatkowo w ten sposób usystematyzujesz swoją wiedzę. Koniecznie trzeba też ustalić ile czasu ma trwać prezentacja każdego punktu, tak aby powiedzieć wszystko w przeznaczonym do tego czasie.

Prezentacja multimedialna

Prezentacja multimedialna to tajna broń w rękach prezentującego. Problem w tym, aby nie strzelić nią sobie w kolano. Podczas długich wydarzeń, gdy uczestnicy biorą udział w licznych prelekcjach, trzeba nie lada się postarać aby zwrócić na siebie uwagę potrzebne są dwie rzeczy – właśnie dobra prezentacja i dobry sposób prezentacji, o czym za chwilę.

Dobra prezentacja to prezentacja dynamiczna i nowoczesna. Taka, która zachęca grafiką i prezentuje hasłowo najważniejsze punkty prezentacji. Zapisywanie słowo w słowo na slajdach tego co chce się powiedzieć jest największym błędem z możliwych. Prezentacja ma być jedynie dodatkiem do wypowiadanych słów, nie zaś podstawą prelekcji.

Z drugiej, równie ważnej strony, prezentacja nie powinna zanadto odciągać uwagi od tego co mówimy. Zbytnia ilość efektów wizualnych, wymyślne czcionki czy za dużo kolorów – tego wszystkiego lepiej unikać.

Prelekcja

Nawet najlepiej przygotowany prelegent i świetna prezentacja multimedialna nie uratują prelekcji jeśli jej sposób prezentacji będzie nudny, monotonny lub nerwowy i za szybki. Jeśli nie czujesz się dobrze podczas wystąpień publicznych przećwicz swoją prezentację przed przyjaciółmi, aby nabrać większej pewności siebie. Od nich możesz także otrzymać wskazówki co przeszkadza w odbiorze przekazywanych przez Ciebie treści.

Pracuj nad swoim tonem głosu i tempem mówienia tak aby był on najkorzystniejszy dla słuchacza. Jeśli czujesz, że zaczynasz mówić za szybko, zrób krótką pauzę, weź oddech i dopiero wtedy kontynuuj. Musisz także dobrze znać prezentację i pamiętać o tym co chcesz powiedzieć, bo inaczej słuchacze będą mieli wrażenie, że pominąłeś cały proces przygotowania. Jeśli, ze względu na stres, masz problemy ze skupieniem się podczas prelekcji bądź  z pamięcią miej notatki ze sobą. Ale niech to nie będzie skrypt dokładnie tego co chcesz powiedzieć, ale wypunktowanie najważniejszych haseł i myśli, tak aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego w danej chwili szukasz.

Równie ważna jest Twoja postawa i wygląd. I nie chodzi o to, że uczestnicy będą Cię oceniać. Ale o to, że wiele elementów stroju czy ogólnego wyglądu może odciągać uwagę słuchaczy. Lepiej więc zrezygnować z rzucających się w oczy ozdób, ubrań czy ekstrawaganckiej fryzury.

Problemy techniczne

Gdy dobrze przygotujesz się do prezentacji, na ekranie gotowy będzie prawdziwy show, a do tego przećwiczysz to co masz do powiedzenia, o niczym nie zapomnisz, dobierzesz odpowiedni strój, to i tak istnieje jeszcze coś takiego jak... złośliwość rzeczy martwych. Brak połączenia z internetem, źle podłączone głośniki, zacinające się filmy, prezentacja niedostosowana do oprogramowania etc. Te wszystkie problemy techniczne mogą skutecznie zepsuć Twoją prelekcję. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić czy wszystko działa, nim rozpocznie się dane wydarzenie. Jeśli działa, możesz spokojnie zaczynać.

::

Jeśli chcesz wziąć udział w konferencji CSR - strategia bez wielkich budżetów, organizowaną przez Brief 29 września, w siedzibie Dentsu Aegis Network Polska przy ul. Czerskiej 12 w Warszawie. Dowiedz się więcej.

::

Fot. Fotolia/ nakedcm

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.