Blogerska terra cognita

Blogerska terra cognita

Brief.pl / Inspiracje

Boom na blogi modowe powoli mija. Przetrwają tylko formaty, które szybko zaadoptują się do panujących warunków i będą w stanie zagwarantować wartościowe, a zarazem wyróżniające się treści. Kluczem do przetrwania może być także multikanałowość przekazu.

-

Dziesięć lat temu blogosfera była niczym dziki zachód. Blogerzy nie byli korporacyjnie rozpoznawalnymi markami lecz anonimowymi głosami, dzielącymi się swoimi opiniami z każdym kto chciał ich słuchać. Blogi stanowiły wówczas alternatywę dla tradycyjnych mediów, które homogenicznie prezentowały trendy mainstreamowej mody. Z biegiem ostatnich lat coraz więcej internautów zaczęło odkrywać blogi lifestylowe. Szafiarki, fashonistki czy instagramerki przez lata były traktowane przez branżę modową jako quasi dziennikarze, przedstawiciele pseudomediów drugiej kategorii. Pamiętamy jeszcze początki lifestyleowej blogosfery, pierwsze kroki, pierwsze sukcesy i okazjonalnie faux pas.

Wielomilionowa rzesza lojalnych fanów, lukratywne kontrakty z największymi markami, partnerzy biznesowi w postaci agencji PR, czy pomoc ze strony copywriterow i managerów to dziś atrybuty większości znanych blogerek. Do niedawna identyfikujące się jako mainstreamowe outsiderki dziś pracują z czołowymi stylistami przy kampaniach dla dużych marek. Natomiast współtworząc modowe magazyny prześcignęły nawet dziennikarzy w hierarchii ważności. Jak to ujęła Kelly Cutrone, jurorka amerykańskiej edycji programu Top Model, blogerkom płaci się za zajęcia miejsca w pierwszych rzędach na pokazach mody, dziennikarzom nie. Natomiast Alison Brod, właścicielka znanej nowojorskiej agencji ABPR, zajmującej się komunikacją dla marek modowych, stwierdziła, iż dziś zdjęcie, post na Instagramie czy blogu jest na równi ważny co artykuł w magazynie InStyle.

Czy ten swoisty przeskok sprawił, że odbiorcy stracili zainteresowanie ponieważ przekaz płynący z blogów stał za bardzo komercyjny? Nie do końca. Co prawda w ciągu ostatnich lat blogging stał się biznesem, a sami blogerzy markami. To w kontekście samego influencer marketingu, bo tak możemy określić komercyjną współpracę blogerów z markami, warto się zastanowić w jakim stopniu ich sukces i klasowy skok społeczny wpłynął na relacje z czytelnikami, subskrybentami i fanami. Czy w związku ze wzrostem popularności, fani przestali się z blogerami utożsamiać, ponieważ poczuli się w pewnym sensie pominięci? Nie, ponieważ zainteresowanie ciągle ulega zmianie, przeżywa wzloty i upadki.

Demografia czytelników, tak samo jak ich lojalność się zmienia. Warto także pamiętać o efekcie świeżości - zawsze na miejsce straconych fanów pojawią się nowi. Jeśli doliczymy do tego lojalną grupa fanów, którzy wraz z blogerami ewoluują, to okaże się, że ten quasi awans społeczny nie jest przez większość czytelników odbierany jako przejaw komercjalizacji. Wszystko zależy od formy, treści i kształtu przekazu.

W czasach kiedy w sieci jesteśmy bombardowani komunikatami reklamowymi, działanie blogerek, które oparte zostało na rekomendacjach jest bardziej skuteczne. Jeśli kampanie prowadzone z blogerkami będą przeprowadzone w sposób oryginalny, nienachalny, dopasowany do czytelników, zaufanie czytelników może zostać podtrzymane. Aby nie utracić wiarygodności szafiarki, fashonistki czy instagramerki muszą iść w kreatywność aby się wyróżnić, na tle stale rosnącej konkurencji. Boom na blogi modowe powoli mija, dziś bloguje już prawie każdy. Przetrwają tylko formaty, które szybko zaadoptują się do panujących warunków i będą w stanie zagwarantować wartościowe i wyróżniające się treści.

Podobny trend możemy zaobserwować na rynku mediów tradycyjnych, z którymi bez wątpienia blogi mogą konkurować. Kluczem do przetrwania może być także multikanałowość przekazu – blog, połączony z kontem na Instagramie wraz ze stroną na Facebooku to już za mało. Warto szukać nowych fanów także na Snapchacie. Jak pokazuje ostatni ranking Hash.fm polskie blogerki, szafiarki poruszają się po świecie snapów bardzo sprawnie – Maffashion czy Jessica Mercedes zajmują topowe pozycje w zestawieniu najchętniej oglądanych polskich użytkowników.

Jak to mawiają moda przemija, sezony się zmieniają, ale są pewne klasyki w modzie i tą metaforę można przenieść do blogosfery, tylko garstka z nich będzie ,,małą czarną".

::

fot. Fotolia/salvatoreru/Pixelbliss

Zobacz inne polecane artykuły

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

Wychowaj sobie konsumenta

Magazyn / Aktualności

Wychowaj sobie konsumenta
Wychowaj sobie konsumenta

Jak zbudować pozycję eksperta w umysłach konsumentów? Jak uskutecznić proces generowania leadów i wzbudzić zainteresowanie marką? W strategii content marketingowej warto znaleźć miejsce na white paper, czyli...? Mowa o użytecznej treści z górnej półki.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.