Chocolissimo - 10.2016

Blogerska terra cognita

Blogerska terra cognita

Brief.pl / Inspiracje

Boom na blogi modowe powoli mija. Przetrwają tylko formaty, które szybko zaadoptują się do panujących warunków i będą w stanie zagwarantować wartościowe, a zarazem wyróżniające się treści. Kluczem do przetrwania może być także multikanałowość przekazu.

-

Dziesięć lat temu blogosfera była niczym dziki zachód. Blogerzy nie byli korporacyjnie rozpoznawalnymi markami lecz anonimowymi głosami, dzielącymi się swoimi opiniami z każdym kto chciał ich słuchać. Blogi stanowiły wówczas alternatywę dla tradycyjnych mediów, które homogenicznie prezentowały trendy mainstreamowej mody. Z biegiem ostatnich lat coraz więcej internautów zaczęło odkrywać blogi lifestylowe. Szafiarki, fashonistki czy instagramerki przez lata były traktowane przez branżę modową jako quasi dziennikarze, przedstawiciele pseudomediów drugiej kategorii. Pamiętamy jeszcze początki lifestyleowej blogosfery, pierwsze kroki, pierwsze sukcesy i okazjonalnie faux pas.

Wielomilionowa rzesza lojalnych fanów, lukratywne kontrakty z największymi markami, partnerzy biznesowi w postaci agencji PR, czy pomoc ze strony copywriterow i managerów to dziś atrybuty większości znanych blogerek. Do niedawna identyfikujące się jako mainstreamowe outsiderki dziś pracują z czołowymi stylistami przy kampaniach dla dużych marek. Natomiast współtworząc modowe magazyny prześcignęły nawet dziennikarzy w hierarchii ważności. Jak to ujęła Kelly Cutrone, jurorka amerykańskiej edycji programu Top Model, blogerkom płaci się za zajęcia miejsca w pierwszych rzędach na pokazach mody, dziennikarzom nie. Natomiast Alison Brod, właścicielka znanej nowojorskiej agencji ABPR, zajmującej się komunikacją dla marek modowych, stwierdziła, iż dziś zdjęcie, post na Instagramie czy blogu jest na równi ważny co artykuł w magazynie InStyle.

Czy ten swoisty przeskok sprawił, że odbiorcy stracili zainteresowanie ponieważ przekaz płynący z blogów stał za bardzo komercyjny? Nie do końca. Co prawda w ciągu ostatnich lat blogging stał się biznesem, a sami blogerzy markami. To w kontekście samego influencer marketingu, bo tak możemy określić komercyjną współpracę blogerów z markami, warto się zastanowić w jakim stopniu ich sukces i klasowy skok społeczny wpłynął na relacje z czytelnikami, subskrybentami i fanami. Czy w związku ze wzrostem popularności, fani przestali się z blogerami utożsamiać, ponieważ poczuli się w pewnym sensie pominięci? Nie, ponieważ zainteresowanie ciągle ulega zmianie, przeżywa wzloty i upadki.

Demografia czytelników, tak samo jak ich lojalność się zmienia. Warto także pamiętać o efekcie świeżości - zawsze na miejsce straconych fanów pojawią się nowi. Jeśli doliczymy do tego lojalną grupa fanów, którzy wraz z blogerami ewoluują, to okaże się, że ten quasi awans społeczny nie jest przez większość czytelników odbierany jako przejaw komercjalizacji. Wszystko zależy od formy, treści i kształtu przekazu.

W czasach kiedy w sieci jesteśmy bombardowani komunikatami reklamowymi, działanie blogerek, które oparte zostało na rekomendacjach jest bardziej skuteczne. Jeśli kampanie prowadzone z blogerkami będą przeprowadzone w sposób oryginalny, nienachalny, dopasowany do czytelników, zaufanie czytelników może zostać podtrzymane. Aby nie utracić wiarygodności szafiarki, fashonistki czy instagramerki muszą iść w kreatywność aby się wyróżnić, na tle stale rosnącej konkurencji. Boom na blogi modowe powoli mija, dziś bloguje już prawie każdy. Przetrwają tylko formaty, które szybko zaadoptują się do panujących warunków i będą w stanie zagwarantować wartościowe i wyróżniające się treści.

Podobny trend możemy zaobserwować na rynku mediów tradycyjnych, z którymi bez wątpienia blogi mogą konkurować. Kluczem do przetrwania może być także multikanałowość przekazu – blog, połączony z kontem na Instagramie wraz ze stroną na Facebooku to już za mało. Warto szukać nowych fanów także na Snapchacie. Jak pokazuje ostatni ranking Hash.fm polskie blogerki, szafiarki poruszają się po świecie snapów bardzo sprawnie – Maffashion czy Jessica Mercedes zajmują topowe pozycje w zestawieniu najchętniej oglądanych polskich użytkowników.

Jak to mawiają moda przemija, sezony się zmieniają, ale są pewne klasyki w modzie i tą metaforę można przenieść do blogosfery, tylko garstka z nich będzie ,,małą czarną".

::

fot. Fotolia/salvatoreru/Pixelbliss

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.